10 років Удмуртській Вікіпедії

лого удмурської Вікіпедії
Прапор Удмуртії

Вікіпедію удмуртською мовою було засновано 24 жовтня 2005 року.

Культурне життя півмільйонного народу в Росії — це декілька кафедр історії та філології, півтисячі вчителів мови та історії республіки, розсіяних переважно по сільських школах. Додайте театр, хор, республіканську газету в радянському стилі, одну телепередачу, кілька неформальних груп інтелігенції та молодіжну організацію, що проводить мовні табори (це не в усіх) — і маєте уявлення про практично всіх людей, які підтримують традицію національної культури, виключаючи, звісно, народну побутову культуру та самодіяльність.

Культурна традиція такого народу є надзвичайно вразливою, але у той же час зусилля кожної людини, яка працює над розвитком та збереженням його культури, залишають помітний слід. Тим помітніший він, коли створені у перші десятиліття радянської влади інститути почасти стають суто формальними, а почасти й ліквідуються, як Факультет удмуртської філології Удмуртського державного університету, нещодавно об’єднаний з факультетом журналістики. Вищу освіту удмуртською мовою у цьому ВНЗ отримати, звісно, неможливо — так само, як і довчитися удмуртською до закінчення школи.

Повноцінне володіння літературною мовою свого народу стало справою небагатьох, а решті залишається покоління за поколінням втрачати розмовну мову, некорисну поза сільським побутом, та переписуватися на росіян: лише за 8 років між переписами 2002 та 2010 років удмурти втратили 13% своєї чисельності, а з 1926 до 2010 року їхня частка у населенні республіки зменшилася з 52% до 27%. Тим дивніше, що у цих умовах знаходяться ніші, в яких удмуртська культура отримала якщо не бурхливий, то самобутній розвиток, і серед них — сучасна поезія, популярна музика та етномода.

Тим не менше, удмуртська Вікіпедія за десять років свого існування не стала однією з таких точок зростання. Вона була відкрита 24 жовтня 2005 року, дев’ятою з вікіпедій мовами народів Росії, і зараз налічує 3658 статей. За останній місяць вікіпедія збагатилася 24 статтями; за день робиться щось біля десяти редагувань. Більшість нових статей останнього місяця були присвячені містам Польщі та створені користувачем Nemcsakhanemis, який вказав, що володіє удмуртською мовою на базовому рівні, а рідною для нього є польська. У проекті активно працює адмін AlnashPiyash‎.

Хоч і здається, що три з половиною тисячі статей — це небагато, ця цифра не вирізняється з-проміж інших вікіпроектів мовами Росії. За винятком чеченської, татарської, башкирської та чуваської вікіпедій, які вирвалися далеко вперед, решта проектів регіональними мовами Росії не долають планки у 10 000 статей. Знайти фактори, що заважають швидшому розвитку Вікіпедії мовою цієї нації, спробують на семінарі, присвяченому ювілею удмуртської Вікіпедії.

Не знаю, як в удмуртській культурі сприймаються ті кілька людей, що працюють над наповненням своєї Вікіпедії. Однак мені достеменно відомо, як сприймуть таких людей українці. Для українців ця горстка авторів — герої просто через те, що вони виявилися єдиними, хто зараз створює академічні тексти рідною мовою, і одними з небагатьох, хто взагалі публікує щось удмуртською в інтернеті.

Як українці в радянські часи збиралися під пам’ятниками Шевченку, так і зараз удмурти щороку читають вірші біля пам’ятника національному поетові Кузебаю Герду. Назва місця смерті поета, репресованого у справі «Спілки визволення фінських народностей», прозвучить знайомо для багатьох українців: Сандармох. Серед пунктів програми, приписаної нквс-никами діячам удмуртського «розстріляного відродження», лише один перестав бути кримінальним злочином в Росії з тих часів: «Спираючись на велику удмуртську буржуазію, розвинути в Удмуртії та на околицях великі капіталістичні підприємства». Цього і бажаємо удмуртам у річницю створення удмуртської Вікіпедії!

Автор: користувач Вікіпедії Тутовий

Опубліковано у Закордонний досвід, Поточні події | Теґи: , . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.