Вікіданим — три роки

29 жовтня 2012 року було запущено Вікідані — базу знань, підтримувану Фондом Вікімедіа, яку може редагувати кожен.


святковий банер до дня народження Вікіданих

Святковий банер до триріччя Вікіданих. Робота користувача Wernerhuth, вільноліцензована на умовах CC BY-SA 4.0

Вікідані було створено завдяки пожертвам Інституту Штучного інтелекту Аллена, Фонду Гордона та Бетті Мур, а також Google, Inc. Вікідані дозволили замінити систему збереження посилань між мовними розділами Вікіпедії та інших проектів Вікімедіа з принципу «багато до багатьох» на «один до багатьох», централізувавши їх збереження. Окрім цього на Вікіданих також структуровано зберігається інформація, яка показується у картках статей: роки народження й смерті, географічні координати, посилання на категорії Вікісховища, вказівки на файли на Вікісховищі для портрету чи підпису тощо.


Святковий логотип Вікіданих

Святковий логотип Вікіданих. Логотип користувача Thiemo Mättig (WMDE), похідний від роботи користувача Planemad, перебуває у суспільному надбанні.

До третього дня народження на Вікіданих було створено святкову сторінку. На сторінці окреслено поточний стан проекту на цей момент та його зміни за рік. Зокрема від минулого дня народження на Вікіданих серед інших було нарешті запроваджено тип даних «число з одиницею виміру» (наприклад, 5 літрів, 8 метрів, 11 фунтів), що суттєво розширило спектр даних, які можуть зберігати Вікідані.

Іншим важливим технічним нововведенням стало створення сторінки для SPARQL-запитів до Вікіданих, за допомогою якої можна, наприклад, всього одним запитом отримати відповідь на давно поставлені запитання, наприклад — список найбільших міст у світі з жінками-мерамиТакож Вікідані тепер використовуються Вікіпідручником, Мета-вікі, Медіавікі-вікі та Віківидами.

Не минулося й без негативних моментів: деякі користувачі висловлюють невдоволення Вікіданими, зокрема тим, що виникає потреба стежити за вандалізмом поза вікі, яку вони обрали для роботи, а також загальну недовіру даним, розміщеним у Вікіданих. Це призвело до формування правила про інтеграцію даних з Вікіданих в німецькомовній Вікіпедії, а також обговорення створення аналогічного у французькомовній. Останнє обговорення, на жаль, не минулося без значних конфліктів, що вилилися у блокування кількох користувачів за їх репліки.

Ці сумні новини, однак, розбавляються більш хорошими: OpenStreetMap позначив тисячі своїх об’єктів ідентифікаторами Вікіданих, а Google вирішив злити з ними свою базу даних Freebase. Також відмічено деякі цікаві факти, як-то те, що елемент Q20150617 було створено 2015-06-17 🙂

На честь Дня народження Вікіданих у Берліні проводилась вечірка.


Твір мистецтва створений на вечірці

Твір мистецтва, створений на вечірці. Фото користувачки Lydia Pintscher (WMDE), вільноліцензоване на умовах CC BY-SA 4.0

Зараз у Вікіданих понад 15 мільйонів елементів, які було редаговано понад 267 мільйонів разів. Понад 15 тисяч користувачів редагували Вікідані минулого місяця.


У створенні допису було використано матеріали зі статті про Вікідані англомовної Вікіпедії та святкової сторінки з нагоди триріччя на Вікіданих. CC BY-SA 3.0, списки авторів доступні в історії відповідних сторінок.

Опубліковано у Поточні події | Теґи: , . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s