У Києві до 15-річчя вільної енциклопедії заспівали «Гімн Вікіпедії»

Що спільного між романсами Шумана і маршами Прокоф’єва та інтернет-енциклопедією «Вікіпедія»? Нічого? Помиляєтеся…

По-перше, якщо заглянете на сторінки української Вікіпедії, ви знайдете енциклопедичні статті і про творчість Роберта Шумана, і про твори Сергія Прокоф’єва, і Дмитра Бортнянського, і Бориса Лятошинського. І багато кого ще… Читайте! А ще є проект Вікіджерела, де можна знайти тексти класичних творів і народних пісень. І все це у вільному доступі: беріть, читайте, редагуйте…

По-друге, Вікіпедія – не тільки енциклопедія, а і спільнота волонтерів-дописувачів, які віддають свій час і натхнення розповсюдженню вільних знань. Один з їхній проектів, що називається «Світова класика українською», покликаний відродити традиції виконання вокальних творів композиторів різних національних шкіл в українських перекладах. Його рушійною силою, як і ініціатором святкового концерту до 15-річчя Вікіпедії, є київський композитор і вікіпедист зі стажем Андрій Бондаренко.

У концерті Wikipedia15, який відбувся 15 січня у Мистецькій вітальні Міністерства освіти і науки України, лунали твори Йоганна Себастьяна Баха, Дмитра Бортнянського, Генрі Перселла, Людвіга ван Бетховена, Франца Шуберта, Сергія Прокоф’єва, Миколи Лисенка, Роберта Шумана, Джузеппе Верді, Петра Чайковського, Миколи Римського-Корсакова, Сергія Рахманінова, Бориса Лятошинського… Шедеври вокальної класики звучали в українських перекладах Дмитра Ревуцького, Миколи Зерова, сучасних авторів. Багато з них виконувалися в українському перекладі вперше.

Твори виконували маститі професіонали – народна артистка України Наталія Свириденко, заслужена діячка мистецтв України Оксана Петрикова, заслужені артисти України Віктор Тетеря, Наталія Кречко, Оксана Дондик – і молоді початківці – лауреати конкурсу «Каштановий рояль». До слова, це перший і досі єдиний музичний конкурс, кращі записи якого завантажуються на ресурси Фонду Вікімедіа на умовах вільних ліцензій.

Родзинкою концерту стало виконання наживо сучасної алгоритмічної композиції Юрія Булки «Please wait». Молодий композитор, до речі, теж вікіпедист, начебто усадив слухачів за уявний монітор комп’ютерав роботі: перед очима тільки Please wait… і відлік відсотків. І все це в музиці… Електронний твір викликав жваву і неоднозначну реакцію слухачів 🙂

Звісно ж, кульмінацією і «жирною крапкою» дійства стало прем’єрне виконання «Гімну Вікіпедії» для читця, вокального квартету та інструментального ансамблю авторства Андрія Бондаренка.

Wikiconcert in Kyiv

Концерти, які організовують вікіпедисти, зазвичай записуються на аудіо чи відео, тож частина записів святкового вікіконцерту буде використана для ілюстрування статей Вікіпедії про музичні твори, композиторів, поетів, виконавців.

Вікіпедисти дякують Андрію, а також партнерам проекту, серед яких Міністерство освіти і науки України, фортепіанний фестиваль «Каштановий рояль», мистецький портал «Жінка-Українка», газета «Культура і життя», за мистецьке свято Вікіпедії. А також вітають усіх із 15-річчям Вікіпедії.

Хочеться нагадати також, що 30 січня вікіпедисти відзначатимуть ще одне свято – 12-у річницю україномовного розділу Вікіпедії. До свята приурочено онлайн-вікіфлешмоб із написання статей і низку заходів. Зокрема, в Національному Києво-Печерському заповіднику відбудеться святковий вікімарафон: фотографування архітектурних об’єктів Києво-Печерського заповідника для завантаження у Вікісховище Wiki Takes Lavra й одразу по тому — написання статей до української Вікіпедії. І яке ж свято без святкового торту! Приєднуйтеся!

Pavlo1,
дописувач Вікіпедії

About Vira Motorko

фанатка Вікіпедії
Опубліковано у Публічні заходи | Теґи: , , , . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s