І фотографи, й архітектори підтримують свободу панорами в Україні

Упродовж двох тижнів у соцмережах тривала акція за впровадження свободи панорами в Україні. У різних містах люди фотографувалися з табличкою «#1677» на фоні відомих споруд та пам’ятників, які не можна фотографувати без дозволу.

Свобода панорами — це можливість вільно фотографувати сучасні будівлі та споруди, чого зараз в законодавстві України немає. Всього сторінки Української Вікіпедії у Facebook поширили 55 світлин людей, що підтримують #законопроект1677, який має внести таку можливість у Закон України «Про авторські та суміжні права».

Серед сфотографованого — ансамбль Майдану Незалежності у Києві, корпус Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна, Рівненський драматичний театр, знамениті скульптури Ужгорода, пам’ятники Тарасові Шевченку у Полтаві, Херсоні, Демидівці Рівненської області та інші. Все це твори, захищені авторським правом, і з закону випливає, що на їх фотографування потрібно брати дозвіл в архітекторів та скульпторів. Тому на поширених світлинах їх було заштриховано — адже Вікіпедія намагається діяти в рамках законодавства.

Серед тих, хто підтримав фотофлешмоб — професійний фотограф Сергій Криниця, фотокореспондент Іван Пшоняк, фотомайстер, заслужений журналіст України Василь Бурма, медик-науковець Олена Покришко, журналістка Яніна Чайківська, правнучка Дмитра Багалія Ірина Багалій та інші. Скульптор Дмитро Пилип’як й архітектор Вадим Жежерін уже підписували формальні дозволи на фотографії своїх творів, але також вважають, що ця сторона закону більше створює труднощів, ніж зручності.

Коментатори дивуються: як таке можливо? якщо скульптура стоїть у громадському місці, її має бути можна фотографувати, «інакше хай би автор її собі у дворі ставив». Але в тому-то й річ: це логічно, але в законі цього нема. Треба всього лише змінити закон.

За впровадження свободи панорами виступають у першу чергу редактори Вікіпедії, тому що це ресурс, який не може дозволити собі порушувати закони, якими б вони не були. Але прийняття законопроекту #1677 позитивно вплине на імідж країни загалом, адже ширше можна буде використовувати знімки сучасного її обличчя.

Комітет з питань науки і освіти рекомендував законопроект #1677 до прийняття Верховною Радою; тож ми чекаємо на його розгляд.

Кіт Пантелеймон біля Золотих воріт, Київ

Пам’ятник Іванові Горбачевському, Тернопіль

Київський театр ляльок

Київський театр ляльок

Брама на в'їзді в Рівне

Брама на в’їзді в Рівне

About Vira Motorko

фанатка Вікіпедії
Опубліковано у Поточні події | Теґи: , , . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s