Упродовж двох тижнів у соцмережах тривала акція за впровадження свободи панорами в Україні. У різних містах люди фотографувалися з табличкою «#1677» на фоні відомих споруд та пам’ятників, які не можна фотографувати без дозволу.
Свобода панорами — це можливість вільно фотографувати сучасні будівлі та споруди, чого зараз в законодавстві України немає. Всього сторінки Української Вікіпедії у Facebook поширили 55 світлин людей, що підтримують #законопроект1677, який має внести таку можливість у Закон України «Про авторські та суміжні права».
Серед сфотографованого — ансамбль Майдану Незалежності у Києві, корпус Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна, Рівненський драматичний театр, знамениті скульптури Ужгорода, пам’ятники Тарасові Шевченку у Полтаві, Херсоні, Демидівці Рівненської області та інші. Все це твори, захищені авторським правом, і з закону випливає, що на їх фотографування потрібно брати дозвіл в архітекторів та скульпторів. Тому на поширених світлинах їх було заштриховано — адже Вікіпедія намагається діяти в рамках законодавства.
Серед тих, хто підтримав фотофлешмоб — професійний фотограф Сергій Криниця, фотокореспондент Іван Пшоняк, фотомайстер, заслужений журналіст України Василь Бурма, медик-науковець Олена Покришко, журналістка Яніна Чайківська, правнучка Дмитра Багалія Ірина Багалій та інші. Скульптор Дмитро Пилип’як й архітектор Вадим Жежерін уже підписували формальні дозволи на фотографії своїх творів, але також вважають, що ця сторона закону більше створює труднощів, ніж зручності.
Коментатори дивуються: як таке можливо? якщо скульптура стоїть у громадському місці, її має бути можна фотографувати, «інакше хай би автор її собі у дворі ставив». Але в тому-то й річ: це логічно, але в законі цього нема. Треба всього лише змінити закон.
За впровадження свободи панорами виступають у першу чергу редактори Вікіпедії, тому що це ресурс, який не може дозволити собі порушувати закони, якими б вони не були. Але прийняття законопроекту #1677 позитивно вплине на імідж країни загалом, адже ширше можна буде використовувати знімки сучасного її обличчя.
Комітет з питань науки і освіти рекомендував законопроект #1677 до прийняття Верховною Радою; тож ми чекаємо на його розгляд.