Нова алхімія: як перетворити онлайн-переслідування на статті Вікіпедії про жінок-науковців

Barbara_McClintock_(1902-1992)

Барбара Мак-Клінток, лауреат Нобелівської премії 1983 року — одна з багатьох біографій, над якими працювала Емілі Темпл-Вуд. Фото Смітсонівського інституту, суспільне надбання.

Удень Емілі Темпл-Вуд — студентка-біолог в Чиказькому університеті Лойоли. Наприкінці 2016 вона почне навчатися у медичній школі Середньозахідного університету.

Уночі вона кладе інтернет-тролів на лопатки з допомогою позитивного покарання: на кожен отриманий образливий лист вона створює у Вікіпедії статтю про жінку-науковця.

У 2012 році Емілі заснувала Вікіпроект Жінки-науковці як спільний рушій до створення та покращення біографій жінок-науковців усіх історичних епох у Вікіпедії — непросте завдання, зважаючи на те, що (як написано на сторінці проекту) «частиною системної упередженості у Вікіпедії є те, що жінки у науці страшенно недопредставлені». Одного вечора дівчина перейшла від ідей до дій. Чимало жінок-членів престижного Королівського наукового товариства, своєрідної дошки пошани світу науки, не мали статей у Вікіпедії. «Я розізлилася і написала того вечора статтю… Я сиділа у холі гуртожитку до другої години ночі, пишучи свою першу статтю Вікіпедії про жінку в науці».

За кілька років роботи вікіпроекту 30 статей отримали рейтинг «доброї» або «вибраної». Емілі Темпл-Вуд також проводить вікімарафони у своєму університеті та допомагала з проведенням марафону «Жінки в червоному».

Сіко Бутерс, колишня працівниця Фонду Вікімедіа, говорить, що вплив Емілі на гендерний розрив у Вікіпедії був надзвичайним:

Вона створила сотні статей про жінок-науковців, деякі з яких закривають багато пробілів у Вікіпедії одразу — насправді важливо, що Емілі не просто пише про жінок-науковців, вона також працює над недостатньою висвітленістю жінок різних рас та іншими міжгалузевими проблемами. І напевно, найважливіше, бо ми набагато сильніші разом, ніж окремо, Емілі навчила і надихнула інших робити те саме … Коли я була малою, я могла перерахувати усіх відомих мені жінок-науковців на пальцях однієї руки. Але я знаю, що наші дочки матимуть доступ до набагато більшої кількості вільних знань про науковців, схожих на себе, завдяки зусиллям Емілі, і це насправді дієво.

На жаль, Емілі постійно стає об’єктом образ і переслідувань через свою стать. На електронну пошту з одноразових адрес їй часто приходять запрошення на побачення, поблажливі відгуки про фігуру, звинувачення у використанні сексуальних зв’язків для досягення цілей, прохання про такі зв’язки, а коли вона не відповідає — продовжують лайкою.

Це зовсім не нове для блискучих молодих жінок на просторах інтернету, але Емілі відповідає на образи у власний спосіб, використовуючи нападки як мотивацію для продовження квесту. На кожен образливий лист вона і її послідовниці, число яких росте, спокійно створють нову біографію жінки-науковця, як-то статті Liliana Lubinska, Katharine Luomala чи Adelaida Lukanina.

Сіко Бутерс називає інтернет-переслідування «жалюгідним, неприйнятним і, на жаль, надто поширеним прикладом того, з чим жінки стикаються сьогодні»:

Емоційне навантаження від такого роду образ величезне. Неймовірно, як, замість того, щоб вирішити, що цей публічний простір не для неї, Емілі вдалося перетворити переслідування на паливо для своєї мети. Це удар у відповідь тим, хто сподівається стишити жінок онлайн. Це вимагає сміливості.

В Емілі Темпл-Вуд уже зібрався список статей до створення; вона дякує своїм кривдникам за те, що допомагають їй боротися з системними упередженнями у Вікіпедії.

Ед Ергарт
Фонд Вікімедіа


Джерело: блог Вікімедіа

About Vira Motorko

фанатка Вікіпедії
Опубліковано у Закордонний досвід, Особистості | Теґи: , , . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

1 Response to Нова алхімія: як перетворити онлайн-переслідування на статті Вікіпедії про жінок-науковців

  1. Сповіщення: Ефект Кейлани: як одна людина змінила висвітлення жінок-науковців у Вікіпедії | Вікімедіа Україна

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s