Білоруські, українські, молдовські та башкирські вікіпедисти зустрілися в Мінську

Wiki meeting in Minsk - Falanster

Редактори чотирьох мовних розділів Вікіпедії

19 березня у Мінську, на базі організації «Фаланстэр», відбулася Вікізустріч, у якій крім білоруських вікіпедистів взяли участь представники з України, Молдови та адміністратор башкирської Вікіпедії з Оренбургу. Такі зустрічі є вкрай важливими для можливості обміну досвідом у вузькому колі та розвитку подальшої міжнародної двосторонньої та багатосторонньої співпраці.

Запрошення білорусів відвідати вікізустріч викликало неабиякий інтерес серед українських вікіактивістів. На зустріч від України до Мінська вирушили Альона Казимова, Ольга Нестеренко та Віктор Семенюк. До них також долучився вікіпедист з Молдови Георге Йордакі.

Питанням під номером один для обговорення було проведення конкурсу CEE Spring 2016 (Вікі-весна) у Білорусі. Білоруських організаторів насамперед цікавила можливість популяризації конкурсу серед дописувачів та залучення нових слухачів, а також привернення уваги громадськості. Представники з України та Молдови поділилися своїми ідеями та досвідом, зокрема про можливість проведення серії віківишколів — тренінгів з редагування Вікіпедії. Альона Казимова запропонувала активніше долучати до процесу школярів, через проведення подібних тренінгів у школах. Георге Йордакі розповів про свій досвід залучення університетів до даного конкурсу, зокрема планується співпраця з факультетом туризму та іноземних мов одного з університетів Кишинева. У свою чергу, Ольга Нестеренко поділилася своїм особистим досвідом проведення ряду різноманітних віківишколів у Центральній бібліотеці Херсону, адже Херсонська централізована бібліотечна система разом із ініціативними користувачами постійно бере участь у проектах та конкурсах Вікіпедії. У бібліотеці охочі можуть більше познайомитися з Вікіпедією, а також мають можливість написати якісні статті, бо саме тут допомагають підібрати необхідні для статей авторитетні джерела: книги, періодичні та електронні видання. Не оминули увагою і роботу зі ЗМІ та популяризацію українських конкурсів як на вікісторінках, так і у зовнішніх джерелах.

Щодо конкурсу Вікі-весни також висловлена цікава ідея можливості підтримки країн та регіонів учасників вікізустрічі. Зокрема, мова йшла про додаткові взаємні заохочення до статей про Білорусь, Башкортостан, Україну та Молдову на національних рівнях проведення конкурсу.

Іншим важливим питанням порядку денного було проведення вікіекспедицій. Білоруських колег цікавлять можливості розвитку цього напрямку. Насамперед, білоруси поділились досвідом проведення виїзних віківишколів для учнів з елементами вікіекспедицій в одному з агромістечок Вітебської області. Про досвід проведення вікіекспедицій в Україні розповів Віктор Семенюк. Під час обговорення висловлювалися ідеї щодо проведення як масштабних, так і локальних Вікіекспедицій. Зокрема серед локальних із залученням місцевої влади пропонувалося місто Мстиславль, що у Могильовській області. Також обговорювалася ідея проведення міжнародної Вікіекспедиції до Поліського державного радіаційно-екологічного заповідника, яку варто приурочити до 30-річчя Чорнобильської трагедії, та подальші шляхи роботи з приводу розвитку Чорнобильської тематики як в Білорусі, так і в Україні (наприклад, в майбутньому провести виставки з матеріалами експедиції). Запропоновано разом з експедицією провести і першу білоруську Вікіконференцію.

Обговорювалися й інші абсолютно різні питання, серед яких, зокрема, участь у #10wikidays (полегшена версія #100wikidays) білоруських вікіпедистів, співпраця з посольствами, конкурс «Вікі любить Землю». З Марком Бернштейном обговорили єврейські сліди в історії України та Білорусі та можливе проведення темачних заходів щодо наповнення інформацією у Вікіпедії (адже ця тематика досить слабо висвітлена у Вікіпедії, незважаючи на велику кількість єврейських пам’яток). Також Марк розповів про персональний досвід проведення лекцій про Вікіпедію в університетах, які можна переглянути в Youtube.

Обговорили і ряд інших тем як у вузьких, так і у широких колах, але особливу увагу хотілось би приділити питанню, яке підняв адміністратор башкирської Вікіпедії (який, до речі, вільно спілкується як білоруською, так і українською мовою) – впровадження та розвиток аудіоверсій у Вікіпедії, насамперед для незрячих людей. Ольга Нестеренко поділилася своїм досвідом волонтерської роботи у Швеції з начитування навчальних підручників для незрячих людей. Згадався досвід Вінницької вікіконференції 2013 року, коли представник громадської організації «Паросток», що об’єднує людей з обмеженими фізичними можливостями, дякувала вікіпедистам за їх роботу та відзначила важливість Вікіпедії для людей, що мають особливі потреби. Тому ще раз хочеться звернутися до таких людей та почути їхню думку з приводу того, як можна зробити вільні знання вікіпроектів доступнішими та що для цього потрібно.

На завершення зустрічі відправились у невеличку пішу прогулянку центром Мінська, а після вечері Михайло та Світлана з «Фаланстэра» провели нас до однієї з перлин Мінська – Національної бібліотеки, яку ми встигли порівняти з вечірнім фонтаном у Вінниці. Із захопленням послухавши від Михайла цікаву життєву історію про білоруського діяча Франциска Скорину, пам’ятник якому встановлено перед будівлею бібліотеки, та зробивши фото на фоні світлового оформлення незвичайної будівлі бібліотеки, наша делегація повернулась до Києва із захоплюючими враженнями від продуктивної зустрічі та теплого прийому білоруських друзів.

Тому, насамкінець, хочеться подякувати за запрошення та висловити сподівання на подальшу продуктивну співпрацю!

Ольга Нестеренко,
Віктор Семенюк

Wikimeetup in Minsk March 19, 2016

Оля Нестеренко (Україна) та Міхаіл Волчак (Білорусь)

Опубліковано у Закордонний досвід, Поточні події. Додати до закладок постійне посилання.

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s