Українським Вікіджерелам — 10 років!

2 червня 2016 року свій 10-й день народження святкує один з проектів родини Вікімедіа — Вікіджерела!

В україномовному розділі проекту все почалося у червні 2006-го зі сторінки «Ще не вмерла Україна», а сьогодні ця вільна бібліотека, яку можуть наповнювати всі охочі, містить уже 5181 текст.

Серед них, наприклад, перше видання «Енеїди» Котляревського (1798 року) і перша книжка українською мовою, видана у Чернівцях — «Як жив український народ» др. Лева Когута (1910). Невдовзі буде вже викладено три енциклопедії: УЗЕ, МГЕ та ЕУ — тобто Українська загальна енцикльопедія «Книга знання», Мала гірнична енциклопедія та Енциклопедія українознавства.

«Наша мета — зберігати українське слово, думку, вільно та спільно», — говорить Ростислав Камерістов, нік Arxivist, один з трьох адміністраторів Вікіджерел. — «За час роботи ми осягнули вичитки книжок, навчилися оформлювати часописи, стаємо кращі в оформленні текстів і обкладинок. Найближчим часом буде можливість вантажити текст з шаблону заголовку. Ми відшукуємо та скануємо видання у суспільному надбанні і просимо дозволи в авторів, беремо найкраще зі всіх мовних розділів Wikisource, а ще ми йдемо до мети та поставлених цілей впевнено!»

Вікіджерела принципово розміщують лише ті твори, що не захищені авторськими правами, щоб не порушувати жодних законів. Ще є багато чого, що заважає розвитку проекту. Цифрова культура й досі недооцінена: на багато некомерційних творів немає дозволів, за мурами бібліотечної системи зберігаються книжки у суспільному надбанні, які складно звідти дістати, а самому проекту бракує доброї кількості редакторів. Що ж, це означає лише те, що є над чим працювати! Попереду великий шлях до 20 тисяч текстів до кінця року. Спільно Вікіджерела виконають цей план. І все буде добре!

Вітаємо всіх батьків-засновників, які пройшли шлях від «Вікітеки» (першої назви проекту давним-давно) до «Вікіджерел». Всіх редакторів, творців коду, всіх хто збагачує українське надбання у вільній бібліотеці. Усі ви молодці, та заслужили бодай шматок пирога за спільні старання. І закликаємо новачків долучатися до вичитки 🙂  Творіть та зберігайте наше цінне. Бо так ми сильніші!

Віртуальний торт до дня народження (автори зображення Ата, Lorenzo Colombo, CC BY-SA 4.0)

Віртуальний торт до дня народження 🙂 (автори зображення Ата, Lorenzo Colombo, CC BY-SA 4.0)

About Vira Motorko

фанатка Вікіпедії
Опубліковано у Поточні події | Теґи: . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s