У Бельгії впроваджено свободу панорами

Бельгія більше не значиться у списку країн, де відсутня свобода панорами. 15 липня набув чинності закон, що дозволяє фото- та відеозйомки будівель та скульптур, які постійно знаходяться в громадському місці, та подальшу їх публікацію. При цьому авторські права не вважаються порушеними.

У Бельгії, на відміну від, наприклад, Нідерландів, Німеччини чи Великої Британії, донедавна не було свободи панорами. Це означає, що фотографії будівель та творів мистецтва у публічних місцях, чиї автори не померли 70 чи більше років тому, не можна було вільно публікувати, оскільки не сплив термін охорони авторського права.

16 червня більшістю голосів парламенту Бельгії було прийнято поправку до закону про авторське право, що тепер дозволяє ілюструвати статті у Вікіпедії такими фотографіями: наприклад, фото відомих Атоміуму та будинків авторства Віктора Орта. Окрім переваг для Вікіпедії, це дозволить вільно та в рамках закону створювати та поширювати фотографії будівель та міських скульптур.

Атоміум — національний бельгійський символ і визначна пам’ятка Брюсселя. Автор: Mcsdwarken, CC BY-SA 3.0

Не дивно, що для «Вікімедіа Бельгія» нове положення стало приводом для святкувань. «Мистецтво є важливим  елементом, що збагачує життя людей. Ми, бельгійці, скеровуємо публічні кошти на придбання та розміщення творів мистецтва у щоденному оточенні. Суть ідеї такого мистецтва у тому, що воно має бути частиною публічного простору, бути доступним та не бути забороненим до використання», — йдеться у прес-релізі організації.

15 липня поправка набула чинності, і це стало підставою для відновлення зображень у Вікісховищі, що раніше були вилучені. Майже 1500 зображень з Бельгії тепер можна додавати до статей у Вікіпедії.

Вокзал Льєж-Ґієман. Автор: By Benjah, CC BY-SA 3.0

Ця перемога не була швидкою. «Вікімедіа Бельгія» було засновано 2014 року і від початку діяльності члени організації поставили за мету домогтися законодавчих змін, що дозволятимуть поширювати більше знань онлайн. Адвокаційна компанія вікімедійців, що полягала, зокрема, у перемовинах з парламентарями та поширенні інформації і петицій у медіа, принесла свої плоди лише у другій половині 2015 року, коли кілька членів парламенту Бельгії зацікавились проблемою після її обговорення у Європарламенті. Неприйняття умови про можливість використання зображень з комерційною метою на європейському рівні, спонукало деяких бельгійських можновладців сприяти тому, аби норму було прийнято на національному рівні. 

Музей The MAS в Антверпені. Автор: Didier Demelin, CC BY-SA 3.0

Щиро вітаємо бельгійців! В Україні, натомість, свободи панорами досі немає, а з Вікісховища продовжують вилучати сотні фотографій будівель і скульптур, зроблених в Україні.

29 грудня 2014 року було зареєстровано законопроект, співавторами якого є народні депутати України Тарас Юрик та Тарас Кремінь, який узаконить свободу панорами в нашій державі. У ньому пропонується законодавчо врегулювати право вільно створювати та розповсюджувати зображення та відео творів образотворчого, ужиткового мистецтва, архітектури, містобудування і садово-паркового мистецтва, що знаходяться у громадських і публічно доступних місцях. Обов’язкова умова такого вільного використання – зазначення авторів твору архітектури чи мистецтва, що відтворюється. Законопроект був схвалений профільним Комітетом, однак так і не ставився на голосування у Верховній Раді. Варто брати приклад з передової європейської держави, чи не так?

Більше про законопроект на сайті Свобода панорами у вільній країні
Опубліковано у Закордонний досвід, Поточні події | Теґи: , . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s