Башкирська Вікіпедія – важлива основа збереження мови народу

Башкирська Вікіпедія – один з невеликих мовних розділів вільної енциклопедії, який сьогодні викликає зацікавлення у міжнародної Вікіспільноти. І не дарма, адже останнім часом редактори башкирською мовою вийшли на суттєво новий рівень. Це вже переважно не інтроверти і не боти, які дописують енциклопедію, а активні люди, які постійно беруть участь у різних Вікі-заходах. Але про все послідовно…

Var5g0

Ювілейний логотип башкирської Вікіпедії


Батьком башкирської Вікіпедії у колі Вікіпедистів заведено називати дописувача Рустама Нуриєва. Він не є засновником чи першим автором у розділі, але саме він дав новий поштовх для подальшого розвитку, запропонувавши зібратися дописувачам різних мовних розділів в Уфі на Вікі-Сабантуї, присвяченому святкуванню 10-річчю башкирського розділу Вікіпедії. Цей захід відбувся наприкінці квітня 2015 року, який об’єднував в собі цілий комплекс подій та зумів зібрати представників як багатьох мовних розділів народів Російської Федерації, так і закордонних представників. Варто зазначити, що учасники Вікі-Сабантую також мали можливість поїхати у Вікіекспедицію пам’ятками Чишминського району.

Згодом представник розділу Зуфар Саліхов відвідав CEE Meeting 2015 в Естонії, за результатами якого башкирські колеги змогли створити свою юзер-групу.

Новостворена юзер-група одразу взялася за активний розвиток Вікіпедії та популяризацію вільних знань башкирською мовою та про Башкортостан. Невдовзі знайдено спонсора – курорт Янгантау, на базі якого проведено Вікі-семінар. Участь у семінарі дала можливість спільно попрацювати над перекладом системних повідомлень башкирською мовою, а також досвідченим колегам разом з новачками взяти участь у наповненні Вікіпроектів. Після того, протягом року проведено ще ряд Вікізустрічей, а також організовано Вікі-захід у заповіднику Шульганташ. Детально про заходи спільноти можна подивитись на спеціальній сторінці.

Окремо варто сказати і про башкирсько-українську співпрацю. Насамперед слід зазначити, що в Башкортостані проживає велика кількість українців і є навіть українські села. Проте, до проведення Вікі-Сабантую статей на українську тематику в башкирській Вікіпедії фактично не було, зокрема навіть не було статті про місто Київ. Зараз ця ситуація суттєво змінилася. Зокрема, завдяки тому, що українські Вікіпедисти відвідували башкирські заходи, а башкирські редактори приїжджали на українську Вікіконференцію.

Так, українські колеги радо відгукнулися на проведення Тижня Башкортостану, за що отримали досить цінні нагороди. В свою чергу, башкирські колеги вирішили відповісти взаємністю та провели українську декаду під час конкурсу CEE Spring 2016, за що отримали сувеніри від ГО «Вікімедіа Україна». І, саме зараз триває ще один тематичний захід у башкирській Вікіпедії – Новорічний БУМ, що присвячений написанню статей про Білорусь, Україну та Молдову, а за його результатами учасники отримають листівки з цих країн.

Взагалі, зараз у башкирській Вікіпедії постійно проводяться як міжнародні, так і внутрішні заходи з написання статей, а колеги з Башкортостану беруть участь у різноманітних конференціях та Вікізаходах, де обмінюються досвідом.

Однією із цікавих особливостей башкирської Вікігромади є те, що більшість тут становлять жінки. А ще – це часто люди пенсійного віку, які не байдуже ставляться до збереження рідної мови та подають чудовий приклад молодому поколінню!

Вже за два роки башкирська Вікіспільноста зуміла перетворитися на одного з лідерів серед тюркомовних спільнот.

Wiki-Sabantuy 2015 (2015-04-25) 01

Учасники Вікі-Сабантую 2015

Wiki seminar Yangantau day 4 2

Учасники Вікі-семінару в Янгантау

Wiki-Yäyläü-2016 Şülgäntaş 07

Рустам Нуриєв вручає призи учасникам Української декади

WikiConference 2016 Kyiv 0122

Ельза Мухамадєєва (ліворуч) під час Вікіконференції в Києві

Бажаємо подальшого розвитку та успіхів башкирським колегам!

Опубліковано у Вікітижні, Конференції | Теґи: . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s