Ефект Кейлани: як одна людина змінила висвітлення жінок-науковців у Вікіпедії

Чи зусилля Емілі Темпл-Вуд (“Keilana”) та інших редакторів справді змінюють рівень висвітленості жінок-науковців у Вікіпедії — особливо зважаючи на те, що найбільша у світі енциклопедія лише в англомовній версії має 5,4 мільйонів статей? Через рік після появи Емілі в новинах, відповідь — недвозначне «так».

Емілі Темпл-Вуд (Emily Temple-Wood). Автор фото — Віктор Ґріґас/Фонд Вікімедіа, CC BY-SA 3.0.

Майже рік тому у блозі Вікімедіа з’явилася стаття про редакторку Вікіпедії Емілі Темпл-Вуд та її особисте протистояння сексистським тролям. У дописі йшлося про те, як Емілі, студентка-медик Середньозахідного університету, що редагує Вікіпедію під ніком Keilana, вирішила створювати статтю у Вікіпедії про жінку-науковця кожного разу, коли отримує листа від переслідувача.

Відгуки ЗМІ вражали: про неї і її надихаючий проект написали BBC News, Buzzfeed, Guardian, Washington Post, Nautilus, Huffington Post, Jezebel та багато інших медіа-видань. У Backchannel вийшла минулого місяця.

Емілі Темпл-Вуд була вражена цьому розголосу. Вона була зайнята останнім семестром навчання і не сподівалася, що її історія облетить світ. «Писати про науковиць — це, здавалося, таке рідкісне зацікавлення, що усім байдуже», — каже вона. «А потім моє життя перетворилося на одночасне робіння багатьох речей: я відповідала на дзвінки репортерів між парами і лабораторними, затіняла докторів і намагалась привести все до ладу перед подальшим навчанням».

Але вона одразу ж згадує про інших людей, які так само працюють над подоланням гендерного розриву в англомовній Вікіпедії, де біографії жінок становлять лише 17% усіх біографій. Темпл-Вуд допомогла заснувати вікіпроект Жінки-науковці (WikiProject Women scientists), зусилля якого присвячені достатньому висвітленню цих значущих жінок у Вікіпедії.

Розі Стівенсон-Ґуднайт (третя зліва) разом з Емілі Темпл-Вуд та іншими учасницями конференції Вікімедіа 2016. Автор фото — Закарі Маккун/Фонд Вікімедіа, CC BY-SA 4.0.

Подруга Темпл-Вуд, Розі Стівенсон-Ґуднайт (Rosie Stephenson-Goodknight), котра разом з Емілі отримала нагороду Вікіпедист року 2016, допомогла заснувати Women in Red. Цей проект присвячений перетворенню «червоних посилань» (посилання на статті, яких ще немає) на сині у процесі створення статей про жінок — і так уже було створено 37 тисяч статей, яких досі не було в англомовній Вікіпедії.

Це число вражає. Але чи робота Емілі Темпл-Вуд, навіть у поєданні з зусиллями багатьох інших редакторів, справді відчутно змінює ситуацію з висвітленням науковиць у Вікіпедії, зважаючи на те, що лише в англомовній Вікіпедії зараз 5,4 мільйонів статей?

Через рік після появи у новинах, відповідь — недвозначне «так».

———

Аарон Гефейкер, головний дослідник Фонду Вікімедіа, експериментував з різними способами виміряти рівень розкриття контенту у Вікіпедії. «Зазвичай ми вимірюємо зростання Вікіпедії кількістю статей, але дуже важливо, щоб ми також брали до уваги повноту цих статей», — зауважує Гефейкер. — «Мати Вікіпедію, повну напівнаписаних статей, не так цінно, як Вікіпедію, де всі статті добротні й високоякісні».

Він розробив стратегію, яка використовує штучний інтелект, що навчається способам оцінки якості Вікіпедії, заповнюючи пробіли в ручних оцінках (див. пов’язаний звіт про стратегію моделювання). «Результатом є те, що ми можемо бачити чіткі тренди, як і де Вікіпедія зростає кількісно та якісно», — говорить він.

Коли Гефейкер порівняв зростання статей про науковиць з рештою Вікіпедії, то виявив вражаючу тенденцію. Можна чітко побачити, як збільшувався гендерний розрив у біографіях науковців з 2002 по 2013 рік. Упродовж цього десятиріччя статті про жінок у науці залишалися далеко позаду решти енциклопедії.

А потім Емілі Темпл-Вуд та плеяда її колег сформували проекти і почали працювати — і видно раптовий і значний зсув. До 2014 року вони скоротили розрив і не зупинилися на цьому — на графіку чітко видно, що якість статей про жінок-науковців вже на півкроку вища за якість решти енциклопедії, і цей тренд не збирається сповільнюватися.

По осі x — час, по осі y — гендерний розрив щодо жінок-науковців. Позначено дві події: започаткування Кейланою статті про Енн Бішоп і заснування вікіпроекту Жінки-науковці

Для Темпл-Вуд, чиє життя зосереджене зараз на навчанні в медичному університеті, вікіпроекти Жінки-науковці та Жінки в червоному — доказ правоти. «Група людей, що йдуть своїм шляхом, крок за кроком, можуть змінити все. Ми запустили процес у 2013, і він далі крутиться: частка біографій про жінок зросла з 14 до 17%, це дивовижно».

Для тих, хто стикається з онлайн-переслідуванням, як і вона, Емілі Темпл-Вуд говорить, що перемогти сексистів неможливо — але «вам варто постаратися, щоб вони не вплинули на вас, і створення статей про науковиць — це те, як я це роблю». Серед прикладів впертого сексизму, Емілі наводить ситуації, коли її запитували, чи це через секс із впливовими чоловіками вона отримала місце в медичному університеті або стала Вікіпедистом року. «Але я та, хто змінює світ», — говорить вона. — «Я залишаю слід. Я та інші люди у цих проектах разом проливаємо світло на цих дивовижних і прекрасних жінок».

Гефейкер назвав ці зміни «ефектом Кейлани», за ніком користувача, під яким Емілі пише у Вікіпедії. Це не просто дані; це оцінні дані від штучного інтелекту, що покращує Вікіпедію кожного дня. І оцінюються не просто статті, а вплив.

Те, що надихало читачів у Міжнародний день жінок минулого року, не було просто символічним. Це реальні зміни. Одна з багатьох мантр вікімедійного руху — «кожне редагування має значення».

Робота Емілі має значення, вона, як дзюдоїстка, перетворює отримані нападки на позитив, який можна поміряти, довести і взяти за приклад. Це не символіка, це все насправді.

Ви можете допомогти Вікіпедії привернути увагу до гендерного розриву, вподобавши сторінку Вікіпедії у Facebook, де впродовж березня відбувається кампанція Місяць історії жінок. Ви можете додати на основну світлину профілю рамку “I (love) Women’s History” і засвідчити свою підтримку!

Джерело: Ed Erhart, Jeff Elder, How a feminist stood up to trolls and measurably changed Wikipedia’s coverage of women scientists, Блог Вікімедіа

About Vira Motorko

фанатка Вікіпедії
Опубліковано у Аналітика, Закордонний досвід, Наука і освіта, Особистості | Теґи: , , . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s

%d блогерам подобається це: