18 лютого в читальному залі Тернопільської обласної універсальної наукової бібліотеки відбулася вікізустріч з уродженцем Тернополя, відомим вікіпедистом Мар’яном Довгаником, на яку прийшли бібліотекарі та читачі книгозбірні, представники кількох тернопільських інтернет-ЗМІ, вікіпедисти Микола Василечко та Антон Марчевський. Зустріч була зорганізована до 10-річного ювілею, адже саме 14 лютого 2007 року Мар’ян уперше створив статтю у Вікіпедії під псевдонімом Tomahiv (згодом змінив нік на MaryankoD). За час редагування досяг рекордної кількості започаткованих статей з поміж усіх вікіпедистів — більше 34 800.
Зустріч розпочала завідувачка сектору періодики Наталія Крещик, яка представила Мар’яна Довганика короткою довідкою із життєпису та вікіздобутками. Далі почалося спілкування без попередньої підготовки, тому бесіда була жвавою і дискусійною.
Розповідаючи про власні спонукальні мотиви редагування статей, Мар’ян зазначив, що вперше про Вікіпедію він дізнався в 13 років від старшого брата. Проект його зацікавив, зокрема тим, що його може редагувати будь-хто, і не тільки редагувати, а й стати адміністратором. На той час доступ до Інтернету був дещо обмежений, але через два роки в нього з’явилася можливість редагувати Вікіпедію і вже за півроку активного редагування став адміністратором. Завдяки сайту Верховної ради вдалося започаткувати чимало статей про населені пункти України. Пізніше інформацію брав з регіональних енциклопедій та довідників. Їздив на велосипеді південним Поділлям і Волинню, фотографував, зокрема, дерев’яні храми.
Далі Мар’ян розповів про основні засади Вікіпедії, редагування окремих сторінок, про спільноту та голосування, про захист сторінок і блокування та інші особливості роботи адміністраторів, патрульних та користувачів. Відповідаючи на питання учасників вікізустрічі, він зазначив, що не довіряти Вікіпедії не має підстав, якщо в статті є посилання на джерела, навівши як приклад статтю про Тернопільську область, яка завдяки його зусиллям потрапила в перелік вибраних.
Учасники вікізустрічі дискутували й на інші вікіпедійні теми, зокрема, щодо авторських прав, значимості осіб, завантаження світлин.
Антон Марчевський поділився власним досвідом щодо порушення його авторських прав Національним банком України, який без дозволу автора використав сюжет світлини для ескізу монети.
Потім кілька учасників вікізустрічі пробували свої сили в редагуванні Вікіпедії за настановами Мар’яна.
Насамкінець працівники бібліотеки висловили побажання проводити віківишколи й надалі, як для бібліотекарів обласної наукової книгозбірні, так і для методистів районних книгозбірень. Отже тернопільські вікізустрічі та віківишколи триватимуть.
Мар’ян Ярославович Довганик народився 19 вересня 1991 року в місті Тернополі. Онук українського громадсько-політичного діяча, голови братства ОУН-УПА Подільського краю «Лисоня», вояка УПА Петра Касінчука. Закінчив тернопільську школу № 3, навчався у Львівському університеті імені Івана Франка на японській філології.
У 2015—2016 роках був одним із двох довготермінових міжнародних волонтерів від України на Світовому Дні Молоді. Представляв Україну на цьому фестивалі.
Від жовтня 2016 працює журналістом в Українському католицькому університеті.
У Вікіпедії з лютого 2007 року під псевдонімом Tomahiv, згодом змінив його на MaryankoD. У вікі-життя прийшов ще школярем завдяки старшому брату Петрові.
Перше редагування — у статті Українська мова, перша стаття — Сполучник. З червня 2007 — адміністратор. Один із трьох бюрократів Української Вікіпедії.
Створив вікіпроект «Тернопільщина», загалом, багато працював для створення і наповнення статей про Тернопільську область. Саму статтю Тернопільська область вивів у вибрані. Це єдина область, про яку є вибрана стаття. Також про суміжну тему — Наддністрянський говір — написав добру статтю. За свою роботу у Вікіпедії нагороджений медаллю «20 років незалежності України» за визначний внесок у розвиток Вікіпедії. Станом на 1 лютого 2017 року створив 34867 статей, загальна кількість редагувань — більше 170 000, в укрвікі — більше 138 000.
Підготував Микола Василечко
Світлини автора