Доступ до архівів як частина права на інформацію. Частина перша: Конспект-репортаж з конференції

У першій частині статті наведений короткий конспект-репортаж з конференції, яку відвідав секретар Правління ГО «Вікімедіа Україна», відповідальний за напрямок БоГеМА, Артем Комісаренко. Друга частина буде присвячена авторській позиції щодо архівної реформи в Україні і місця в ній «Вікімедіа Україна».


Конференція «Доступ до архівів як частина права на інформацію» відбулася 15 листопада в Києві й була організована Секретаріатом Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у співпраці з ГО «Центр демократії та верховенства права (CEDEM)» за підтримки й у рамках проекту Ради Європи «Зміцнення свободи медіа та створення системи Суспільного мовлення в Україні» в межах Плану дій Ради Європи для України на 2015-2017 рр.

Захід проходив за офіційної участі «Українського інституту національної пам’яті», «Центру досліджень визвольного руху», Центру вивчення генеалогії «Пращур». Були присутні також представники низки громадських організацій, з ГО «Вікімедіа Україна» включно, представники державних українських і закордонних архівних установ, народні депутати Верховної Ради України та ін. (докладніше про всіх спікерів — нижче).

Вітальні слова

Конференція розпочалася з вітального слова модератора (Ігор Розкладай, експерт «Реанімаційного Пакету Реформ», членом якого є, між іншим, і «Вікімедіа Україна»; ГО «Центр демократії та верховенства права (CEDEM)»), який оголосив тему, мету заходу й запропонував спікерам уявити собі майбутнє архівів, архівної справи в Україні. Далі з вітальним словом виступили інші учасники.

Вікторія Сюмар, голова Комітету Верховної Ради України з питань свободи слова та інформації, наголосила на важливості архівів для національної безпеки, адже той, хто володіє архівами — володіє історією, володіє історичною пам’яттю; інформація що міститься в архівах здатна розв’язувати найпроблемніші питання історії, протистояти створенню історичних міфів, які є наріжним каменем багатьох сучасних конфліктів — не дарма архіви завжди вивозились, були одними з перших цілей окупантів, у т. ч. й в дійсній війні [1].

Тетяна Олексіюк, заступниця директора CEDEM, у своїй промові зазначила, що архівна інформація — це суспільно вагома, публічна інформація, яка має бути відкрита, адже без об’єктивної доступної інформації неможливий розвиток критичного мислення, неможливе справді демократичне суспільство, адже демократія — це можливість свідомого вибору, який вимагає володіння об’єктивною інформацію.

Також виступили Олена Литвиненко, заступник голови Офісу Ради Європи в Україні, яка ще раз наголосила на культурній значимості архівної інформації та її важливості для побудови демократичного суспільства, та заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань культури і духовності Віктор Єленський, який навів приклади важливості вільного доступу з власних досліджень і у відповіді на питання модератора підтвердив готовність Комітету сприяти реформі архівної галузі.

Ігор Розкладай, Тетяна Олексіюк, Олена Литвиненко, Вікторія Сюмар, Віктор Єленський

Ігор Розкладай, Тетяна Олексіюк, Олена Литвиненко, Вікторія Сюмар, Віктор Єленський.
Фото: Всеволод Потикевич, Маргарита Ткачук / Центр вивчення генеалогії «Пращур» CC-BY-SA-4.0

Очікувались, але, на жаль, не прибули на конференцію ще декілька гостей, зокрема проігнорувала запрошення Тетяна Баранова, наразі голова Державної архівної служби України, чия відсутність була сприйнята частиною учасників як «показова».

Сесія I. Доступ до архівів як частина права на інформацію. Європейський досвід та українській контекст

Після вітальних промов слово перейшло до європейських архівістів та істориків, що ділилися досвідом відкриття архівів, організації архівної справи у своїх країнах. Чеським досвідом поділився Павел Жачек (Pavel Žáček), історик, депутат, перший директор Інституту дослідження тоталітарних режимів. Польщу представляв Рафал Леськєвіч (Rafał Leśkiewicz), історик, що займав керівні посади в польському Інституті національної пам’яті пов’язані з оцифруванням, електронними архівами тощо. Про Національний архів Латвії розповіла його заступник директора Інгуна Слаідіня (Ingūna Slaidiņa).

Павел Жачек, Рафал Леськєвіч, Інгуна Слаідіня, Олександр Краковський, Олександр Зінченко

Павел Жачек, Рафал Леськєвіч, Інгуна Слаідіня, Олександр Краковський, Олександр Зінченко.
Фото: Всеволод Потикевич, Маргарита Ткачук / Центр вивчення генеалогії «Пращур» CC-BY-SA-4.0

У цілому, промовці-іноземці переповідали історію відкриття архівів і організації доступу до документів колишніх спецслужб. Окремо автор хотів би відзначити емоційний виступ польського історика і декілька висловлених ним думок, фактично гасел:

«Too late for many victims, historians and journalists»

— відкриття польських архівів сталося в два етапи в 2000 та 2007 рр., що було занадто пізно для багатьох жертв комуністичних режимів, для багатьох істориків, журналістів.

«It’s normal situation to publish document»

— Це нормально — публікувати документи.

Представниця Латвії переповіла цікаву, зокрема через її актуальність для також пострадянських українських архівів, історію Національного архіву Латвії. З цікавинок можна відзначити його консолідацію в один архів (немає окремих зональних і тематичних архівів, як в Україні). Окремо Інгуна Слаідіня наголосила на важливості довідкового апарату й оцифрування:

  • за оцифруванням — майбутнє;
  • повноцінний доступ без розвинутого довідкового апарату неможливий;
  • сучасний довідковий апарат — це дещо значно більше, ніж добре знайомі описи, фонди
  • нове покоління хоче отримувати інформацію за одним кліком, як в пошуковику, і це нормально.

Цікавою була відповідь на запитання Віктора Долецького («Пращур») — чи є відмінність у ставленні архіву Латвії до комерційних і не комерційних дослідників. Пані Інгуна, схоже, взагалі не зрозуміла питання й відповіла: це комерція — ми не втручаємось. Очевидно, практика дискримінації комерційних дослідників, поширена в українських архівах, настільки далека від європейської, що навіть її можливість неочевидна для західних архівістів.

Віктор Долецький та Павел Жачек

Віктор Долецький та Павел Жачек.
Фото: Всеволод Потикевич, Маргарита Ткачук / Центр вивчення генеалогії «Пращур» CC-BY-SA-4.0

Олександр Зінченко, автор і ведучий програми «Розсекречена історія» поділився прикладами з власних досліджень, які ілюструють важливість архівної інформації для суспільства. Підіймалося також питання поширення архівної інформації. Одна з тез: більшість людей в архіви не підуть — значить архіви мають прийти до них.

Відомий активіст вільного доступу до архівів, дослідник родоводу Олександр Краковський поділився власним досвідом роботи з українськими архівними установами та іноземними архівами.

Зокрема були згадані Державний архів Житомирської області, Державний архів Херсонської області, як приклади ганебної практики, коли внаслідок підпорядкування обласних архівів обласним державним адміністраціям, які, як правило, не зацікавленні в збереженні, поширенні архівної спадщини і розглядають обласні архіви як зайве обтяження, керівниками архівів призначаються випадкові люди часто без досвіду і розуміння профільного чи будь-якого законодавства взагалі (колишній директор бази металобрухту, вчитель фізкультури тощо). Був згаданий і сумнозвісний порушеннями прав користувачів Центральний державний історичний архів, м. Київ (ЦДІАК). Крім анекдотичних (наприклад, сайт, який працює тільки в робочі години архівної установи) і незрозумілих (запити на доступ до інформації від директора архіву до дослідників) випадків (обидва — Херсон) були озвучені хронічні хвороби багатьох українських архівних установ з точки зору дослідника: незаконна заборона або стягнення плати за копіювання власними засобами, незаконна вимога підтвердити рідство для доступу до документів іноді навіть 18-го століття (анекдотичний випадок: дослідника запитали, чи не є він родичем Потьомкіна, коли він схотів скопіювати метрику церкви заснованого тим населеного пункту) тощо. Підіймались також проблеми необґрунтованих лімітів на видачу справ, терміни замовлення.

Краковський навів інформацію, зібрану ГО «Інститут генеалогічних досліджень» та активістами щодо доступності документів, оцифрувань й організації віддаленого доступу в обласних архівах і центральних історичних архівах.

Архів Описи онлайн Документи онлайн Покажчики онлайн Видача справ Кількість справ
Центральний державний історичний архів України, м. Київ 30 алфавіт равінат Метричні, сповідні, клірові 1-2 дні 5/1000 арк.
Центральний державний історичний архів України, м. Львів 24 0 Римо-католики метрики 3-4 дні 10/1000 арк.
Державний архів міста Києва 0 0 2-7 дні 10/1000 арк.
Державний архів в Автономній Республіці Крим
Державний архів Вінницької області 84 0 Метричні 1-3 тижні 10/1000 арк.
Державний архів Волинської області 0 0 Метричні 1 година 10/1000 арк.
Державний архів Дніпропетровської області 0 0 Метричні (зведений каталог) 3-4 години 10/1000 арк.
Державний архів Донецької області Метричні, ревізькі
Державний архів Житомирської області 0 0 Метричні Місяць 10/1000 арк.
Державний архів Закарпатської області 0 0 Метричні (зведений каталог) 1 година 15/1000 арк.
Державний архів Запорізької області 0 0 Метричні (зведений каталог) 1 година 10/1000 арк.
Державний архів Івано-Франківської області 0 0 Метричні (зведений каталог) 1 година 15-20
Державний архів Київської області 0 0 Метричні (зведений каталог) 1-14 днів 10/1000 арк. з одного фонду
Державний архів Кіровоградської області 0 0 Метричні (зведений каталог) 1-3 дні 10/1000 арк.
Державний архів Луганської області 12 Покажчики
Державний архів Львівської області 0 0 2-4 дні 10/1000 арк.
Державний архів Миколаївської області 485 фондів 0 Метричні 1 година майже безліміт
Державний архів Одеської області 10000+ описів 1000+ метрик Метричні, путівники, різні видання 1-7 днів 5/1000 арк.
Державний архів Полтавської області 0 0 Метричні (зведений каталог) 1 година 10/1000 арк.
Державний архів Рівненської області 0 0 Метричні (зведений каталог), особ. склад, загиблі у ДСВ 1 година 10/1000 арк.
Державний архів Сумської області 0 300+ описів Метричні, різні покажчики 2 дні 10/1000 арк.
Державний архів Тернопільскої області 0 5 Метричні (зведений каталог) 1 година 10/1000 арк.
Державний архів Харківської області 0 109 1 місяць 10/1000 арк.
Державний архів Херсонської області 0 0 Метричні 2 дні 10/1000 арк.
Державний архів Хмельницької області 0 0 1 година 10/1000 арк.
Державний архів Черкаської області 0 0 Метричні Місяць+ 10/1000 арк.
Державний архів Чернівецької області 0 0 Метричні (зведений каталог) 1 година 1000 арк.
Державний архів Чернігівської області 34 0 Місяць+ 1000 арк.

Окремо були відзначені прогресивні з точки зору оцифрувань документів й довідкового апарату Одеський, Миколаївський та Сумський обласні архіви.

Для порівняння пан Олександр поділився власними враженнями і від роботи в іноземних архівах, навів приклади оцифрування і віддаленого доступу (зокрема йшлося про відомий польський проект http://szukajwarchiwach.pl/, віддалений доступ в російських архівах, про відомий міжнародний проект FamilySearch та ін.)

Сесія II. Найкращі практики в Україні. Наступні кроки у реформуванні системи архівів в Україні

Ірина Кушнір, представник Уповноваженого Верховної Ради з прав людини з питань дотримання права на інформацію та представництва в Конституційному Суді України, повернула дискусію до правового боку питання доступу до архівів. У своїй промові вона нагадала, що природні права людини, в т. ч. і право на інформацію, частиною якого є доступ до архівів, з одного боку гарантовані базовими правовими актами («Загальна декларація прав людини», «Конституція»), а з іншого — існують не залежно від писаних інструкцій, законів. Право людини на інформацію є невід’ємним природним правом людини, не вимагає підтвердження папірцями і може обмежуватись тільки у виключних випадках задля суспільного блага. В той же час на практиці, на жаль, ще дуже часто доводиться стикатися із радянським підходом обмеження прав за замовчуванням.

Софія Каменєва, Ірина Кушнір, Лілія Білоусова, Вячеслав Воробйов, Андрій  Когут

Софія Каменєва, Ірина Кушнір, Лілія Білоусова, Вячеслав Воробйов, Андрій Когут.
Фото: Всеволод Потикевич, Маргарита Ткачук / Центр вивчення генеалогії «Пращур» CC-BY-SA-4.0

Значну частину блоку зайняли виступи Володимира В’ятровича, голови Українського інституту національної пам’яті, та Андрія Когута, директора Архіву СБУ. Вони поділилися позитивним українським досвідом відкриття архівів репресивних органів, які завдяки прогресивному профільному закону стали навіть більш відкритими, ніж звичайні зональні і галузеві архіви України, і більш відкриті, ніж аналогічні архіви в інших країнах, що викликало стрімке зростання кількості дослідників, у т. ч. й іноземних. З негативу — перевантаженість читальної зали і сховищ Архіву СБУ, відсутність приміщення для новоствореного галузевого державного архіву Українського інституту національної пам’яті.

Андрій Когут, Володимир В'ятрович, Олексій Новіков

Андрій Когут, Володимир В’ятрович, Олексій Новіков.
Фото: Всеволод Потикевич, Маргарита Ткачук / Центр вивчення генеалогії «Пращур» CC-BY-SA-4.0

Тимчасовий виконувач обов’язків директора Одеського обласного архіву Лілія Білоусова розповіла про досвід організації архівом оцифрувань і віддаленого доступу. Перші оцифрування були радше вимушеними — в зв’язку з аварійним станом будівлі архів довелося закрити на три роки. Пізніше сформувалася команда ентузіастів. Також архів постійно співпрацює із «друзями архіву», в т. ч. етнічними громадами, меценатами, окремими дослідниками.

Директор Київського обласного архіву Софія Каменєва повернула обговорення до проблем архівної галузі: кадрової, фінансової, браку сховищ і ресурсів для оцифрування тощо. Щодо правового аспекту, була згадана Рекомендація № R (2000) 13 Комітету міністрів Ради Європи країнам-членам стосовно європейської політики доступу до архівів, яка встановлює рекомендації щодо принципів організації доступу до архівів.

Представник FamilySearch International (раніше відомої як Генеалогічне Товариство Юта) у країнах Східної Європи Вячеслав Воробйов ознайомив аудиторію із напрацюваннями організації.

Організація почала збір генеалогічних даних більше ста років тому і пройшла довгий шлях від паперових документів, що оброблялися в одній кімнаті, до сховища мікрофільмів у Гранітній горі та розподіленої системи зберігання в кількох рознесених географічно датацентрах.

Більше ста камер генеалогічного товариства водночас працюють в архівах більшості країн Європи. В декількох країнах оцифрування всієї інформації, що цікавило організацію, вже завершене, щодо інших —тривають перемовини. З 1994 року Товариство здійснювало також мікрофільмування метричних книг в Україні (угода між Товариством та тоді ще Головархівом наявна, між іншим, у Вікіджерелах). Після приходу до влади Януковича і заміни ним керівництва Укрдержархіву в 2011 співпраця була розірвана українською стороною і з незрозумілих для організації причин наразі не поновлена.

На момент припинення оцифрування FamilySearch встигла оцифрувати метричну інформацію в Автономній Республіці Крим та чотирьох областях (Івано-Франківська, Сумська, Тернопільська, Черкаська). В одинадцяти оцифрування тривало, ще в дев’яти було заплановано, але не встигло розпочатися. Зазвичай, вся метрична інформація зібрана Товариством по всьому світу вільна і безкоштовно доступна для перегляду на сайті організації, але не для українських громадян: за умовою початкової угоди Family Search заборонено надавати замікрофільмовані документи у вільний доступ і, не зважаючи на всі спроби, отримати дозвіл на це в організації не вийшло. Українські архіви вперто відмовляються дозволити вільний доступ до копій документів українських архівів, які зберігаються організацією, і це при тому, що українські архіви не мають технічної можливості організувати аналогічний сервіс і більш того, в зв’язку з окупацією Донеччини низка документів (могла б бути) доступна українським громадянам лише у копіях створених організацією. Організація готова в будь-який час відкрити доступ до вже оцифрованих українських документів і продовжити оцифрування своїм коштом. Питання тільки в дозволі українських державних архівів.

Окремо пан Вячеслав торкнувся майбутнього архівної справи. Продовжуючи тему, підняту попередніми промовцями, він зазначив, що пошук інформації за одним кліком, на його думку, це не майбутнє, це сьогодення. Майбутнє — автоматичний пошук інформації системою і нотифікація користувача про її надходження. Як приклад була наведена автоматична нотифікація можливих родичів при надходженні нової метричної інформації в базу FamilySearch.

Останнім виступив директор ГО «Інститут генеалогічних досліджень» Олексій Новіков. Виходячи з власного досвіду, він зазначив, що з точки зору організації доступу українські архіви наразі є найвідсталішими серед сусідів, навіть якщо порівнювати із Росією. Величезну кількість архівів очолюють випадкові люди, чому сприяє підпорядкування архівів місцевим органам влади і величезна подрібненість архівів — членами організації нараховано майже 1500 архівних установ в Україні. Все це сприяє систематичним порушенням прав дослідників низкою установ і відсутності загальних практик, зокрема щодо копіювання власними технічними засобам, сплату за яке незаконно стягують архіви. Вихід з ситуації пан Олексій бачить у реформуванні архівної галузі, зокрема в консолідації архівів і безумовному дотриманні прав дослідників.

Під час позасесійного обговорення підіймалося також важливе питання (не)надходження документів в архіви й безкарність. Були наведені приклади свідомого знищення документів органів місцевої влади, зокрема, функціонерами режиму Януковича.

У цілому Конференція, як вважає автор, завершилася конструктивом. З одного боку, прогресивні сили в українських архівах визнають, що реформа вже давно назріла, з іншого дослідники і активісти із розумінням ставляться до проблем архівної галузі викликаних у т. ч. хронічним недофінансуванням. Обидві сторони, хочеться сподіватись, налаштовані на співпрацю й готові разом рухати українську архівну справу в бік дотримання європейських і світових стандартів.


[1] Оскільки йдеться про чинних політиків, вважаю за необхідне додатково застерегти: тут і далі, якщо не наведені лапки прямої мови, цитати подані за пам’яттю або передається лише загальний сенс висловлювань таким, яким його почув автор статті. Крім того, оскільки в невелику статтю важко вмістити навіть головні тези всіх промовців, їх відбір, ранжування, акценти також не захищені від суб’єктивної позиції автора.

Опубліковано у Конференції, Поточні події, Проекти з партнерами. Додати до закладок постійне посилання.

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s