Раз на рік представники вікімедійних організацій (афіліатів Фонду Вікімедіа та регіональних спільнот) збираються на Wikimedia Conference. Цього року конференція знову проходила у Берліні і тривала з 20 по 22 квітня. У різних ролях, у ній взяли участь п’ятеро вікімедійок з України.
Афілійовані організації руху Вікімедіа самостійно обирають представників для участі в Конференції Вікімедіа — зазвичай це лідери/правлінці та/або працівники організацій. 2018-го року представницями «Вікімедіа Україна» стали Юліанна Царук та Оля Нестеренко як членкині правління й Анна Хроболова як менеджерка проектів. Ще двоє українок були на конференції в інших ролях: Віра Моторко як запрошена до команди організаторів та Наталія Тимків як членкиня правління Фонду Вікімедіа, що у США.
Конференція Вікімедіа — особливе явище для руху волонтерів, які розвивають Вікіпедію та сестринські проекти. Саме зараз рух Вікімедіа перебуває у процесі створення Стратегії до 2030 року, і WMCON — ключове місце, де приймаються рішення.
Сесії конференції поділені на три потоки. Напрям «Розвиток спроможностей» включав більш навчальні сесії, зокрема про те, які є інструменти для відслідковування учасників заходів, як складати бюджет своєї організації, які є підходи до підтримки волонтерів, як спільноті займатися самооцінкою тощо. Потік «Партнерства руху» включав сесії, що стосувалися партнерств між вікімедійними організаціями різних країн, з культурними та навчальними закладами, а також з організаціями-«ворогами», які не поділяють цінності руху, але яких варто залучити на свій бік. Потік «Стратегування», на відміну від інших двох, складався не з різних сесій, а був єдиним стратегієтворчим процесом, що пройшов 8 стадій, і в підсумку якого сформовано ґрунт для Робочих груп, що працюватимуть далі.
Оля Нестеренко, членкиня Правління «Вікімедіа Україна», говорить так:
«Це для мене перша участь у Конференції Вікімедіа, тому все було нове, цікаве та пізнавальне. Конференція вразила своєю масштабністю (понад 300 учасників, з понад 70 куточків світу) та якістю планування, організації та проведення такого заходу. Я відвідувала сесії з тематичного потоку «Партнерства руху». Конференція дала можливість побачити та почути про досвід представників різних організацій Вікімедіа у співпраці з бібліотеками, музеями, архівами (БоГеМА/GLAM).
Була нагода також поспілкуватися з представниками різних спільнот, обмінятися досвідом та налагодити зв’язки для майбутнього партнерства і спільних проектів. Спілкуючись з учасниками, помітила, що багатьох хвилюють питання збереження та розвитку власної мови, а також мов національних меншин. (На мою думку, це питання актуальне і в Україні.)
Але особливе відчуття/почуття у мене було під час спільних сесій, коли в одній кімнаті збиралося більше 300 людей з різних куточків планети для спільного обговорення майбутнього у русі Вікімедіа — ось це було щось неймовірне. Я відчувала себе частинкою, чогось дуже важливого та особливого і розуміла, що все це дуже відповідально. Приємно, що на конференції панувало доброзичливе спілкування, гарне ставлення одне до одного, позитивна атмосфера та толерантність».

Оля Нестеренко на вступній сесії Конференції Вікімедіа 2018.
Фото: Jason Krüger для Wikimedia Deutschland e.V., CC BY-SA 4.0
Юліанна, Оля й Наталія провели власну презентацію на тему урядування у невеликих організаціях (From passionate chaos to more or less grown-up: governance in smaller affiliates) на основі власного досвіду у «Вікімедіа Україна». Анна ж презентувала досягнення фотоконкурсу Wiki Loves Earth («Вікі любить Землю») під час раунду бліц-доповідей. Досвід Віри як учасниці команди організаторів англійською мовою можна прочитати тут, а українською опублікуємо згодом. Усі вікімедійки відкриті до спілкування, адже ділитися отриманими знаннями — обов’язок кожного учасника!
Ви також можете ознайомитися з нотатками з конференції, переглянути більше фотографій у Вікісховищі або ж поставити запитання у коментарях — будемо раді відповісти!