#WikipediaDay: 18 фактів до 18-річчя Вікіпедії

Вікіпедія англійською мовою — перший і найбільший розділ онлайн-енциклопедії — сьогодні відзначає 18 років від створення. Представляємо 18 фактів із історії англійської Вікіпедії — сайту, який за 2018 рік отримав понад 90 мільярдів переглядів.

1. Вікіпедія — перша «вільна енциклопедія» в Інтернеті: будь-хто може редагувати, будь-хто може долучитися до адміністрування. Незважаючи на те, що Вікіпедія є некомерційним освітнім проектом, її матеріали можна використовувати з будь-якою метою, в тому числі, з комерційною. Адже освіта буває не тільки некомерційна.

2. Попередником Вікіпедії була електронна енциклопедія «Нюпедія» — вона проіснувала із 1999 по 2003 рік, але не виявилася вдалим проектом. Дописи туди теж створювалися волонтерами-редакторами, але ці редактори мали бути експертами.

3. 11-е видання Encyclopædia Britannica є у суспільному надбанні, тож статті з нього стали базою для Вікіпедії англійською мовою, що допомогло сайтові стартувати з самого початку. Не всі мовні версії мали таку можливість. Наприклад, практично всі загальні енциклопедії українською мовою захищені авторськими правами.

4. Англійською написано 5 700 000 статей, що становить 12% усіх статей усіма мовами. У 2003 році статті англійською становили понад 50%.

5. Існує розділ Вікіпедії спрощеною англійською (Simple English Wikipedia), який використовує тільки базовий словник (близько 1500 слів).

6. У розділі точаться суперечки щодо того, який варіант англійської мови використовувати: американський, британський чи канадський. Консенсусом стало використання відповідних варіантів до тем: канадським варіантом про канадські теми, британським — про британські.

7. В англійській Вікіпедії існує стаття про редагування статей Вікіпедії працівниками Конгресу США; донедавна існував окремий твіттер-аккаунт, який відстежував редагування з IP-адрес Конгресу. Для урядових IP Канади такий аккаунт досі існує.

8. З 2003 року в проекті існує Арбітражний комітет — для вирішення найсерйозніших проблем Вікіпедії, коли були вичерпані інші шляхи улагодження конфліктів. Діяльність Арбітражного комітету англійської Вікіпедії стала предметом кількох наукових досліджень.

9. 10 січня 2005 року спільнота редакторів почала випускати онлайнове видання The Signpost про події у самій спільноті, у русі Вікімедіа та сестринських проектах. The Signpost став самостійним значимим виданням, і тепер про нього самого є стаття у Вікіпедії.

10. Перші правила, які регулюють платні редагування волонтерського проекту, були створені 2006 року, після створення компанії для платних редагувань одним із редакторів Вікіпедії.

11. 2007 року турецький історик Танер Акчам був затриманий на 4 години в аеропорті Монреаля через те, що у статті Вікіпедії про нього було помилково вказано, що він є терористом.

12. 2008 року студенти університету Джорджа Мейсона розробили містифікацію про «американського пірата» Едварда Овенса: вони створили статтю про нього в англійській Вікіпедії, розробили сайт, зняли відеоматеріали. Навіть ЗМІ почали писати про нього як про історичну особу, і тоді студенти розкрили, що це була фікція у рамках навчального курсу.

13. 2009 року брати-вбивці Вольфганг Верле та Манфред Лаубер судилися щодо права «бути забутими» і хотіли вилучити згадку про свої імена з Вікіпедії. Німецькомовний розділ Вікіпедії вилучив їхні імена, але англомовний залишив.

14. Станом на 2014 рік Вікіпедія англійською мовою мала понад 50 офіційних політик. Їхній загальний обсяг — майже 150 тисяч слів. При цьому одне із п’яти базових правил проекту стверджує: «Якщо правила заважають вам покращувати чи підтримувати якість Вікіпедії, сміливо ігноруйте їх».

15. У 2015 році було представлено арт-проект Майкла Мандиберга: 7473 друкованих томів Вікіпедії, кожен з яких містив 700 сторінок. На верстання пішло 3 роки.

16. У березні 2018 року було створено статтю про Донну Стрікленд, яку вилучили у травні, бо не було показано, що вона «значима». У жовтні 2018 року Донна отримала Нобелівську премію за свою працю над підсиленням чирпованих імпульсів. Після цього статтю про неї було відновлено та поліпшено, а ЗМІ звернули увагу на цей інцидент. Кетрін Маер, виконавчий директор Фонду Вікімедіа, зауважила: «Журналісти — якщо ви збираєтеся звинуватити Вікіпедію у тому, як вона пише про жінок, спершу перевірте, як ви про них пишете. Ми є дзеркалом упереджень світу. Ми не можемо писати статті про те, що ви не розкриваєте».

17. Іноді статті є трохи дивними або такими, що «не кожна людина очікуватиме знайти у стандартній енциклопедії», наприклад: «Скільки ангелів вміщається на кінчику голки?». Такі статті зібрані на окремій сторінці про незвичні статті.

18. В англомовній Вікіпедії є багато списків: список правителів різних країн, перелік епізодів серіалів тощо. Не кожна Вікіпедія навіть дозволяє їх (наприклад, Вікіпедія на івриті не містить жодної статті-списку, а в російській Вікіпедії вимоги до списків значно суворіші, ніж в англійській). Список списків списків (List of lists of lists) дає можливість також організувати роботу зі створення нових статей. Ще одним цікавим списком є перелік поширених хибних уявлень.

Розділ Вікіпедії українською мовою було створено 30 січня 2004 року, тож цього року він відзначатиме 15 років. До дня народження Вікіпедії українською пропонуємо взяти участь в онлайновому вікімарафоні: і написати статтю до українського розділу з 26 по 30 січня. Детальніше про акцію тут: wikimarathon.org.ua

Підбірка складена користувачкою antanana

Опубліковано у Поточні події. Додати до закладок постійне посилання.

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s