Визначати переможців міжнародного наукового конкурсу — справа відповідальна і часом довготривала. Нещодавно свій приз отримала українська науковиця, що перемогла у конкурсі наукових фотографій Wiki Science Competition 2017.

Зображення явища «цвітіння води» на прикладі Каховського водосховища. Отримане 10 серпня 2016 року супутником Sentinel-2, опрацьоване Ольгою Томченко (вільна ліцензія CC BY 4.0
Wiki Science Competition — міжнародний конкурс, що збирає наукові зображення перш за все для ілюстрування статей Вікіпедії. Зображення явища «цвітіння води» Каховського водосховища, яке подала на конкурс Ольга Томченко з українського Центру аерокосмічних досліджень Землі, отримало перше місце спочатку в українській частині конкурсу. А через рік стало відомо, що воно виграло і на міжнародному етапі конкурсу, посівши перше місце у «Загальній категорії».
Коментар від авторки, Ольги Томченко:
Я науковий співробітник Центру аерокосмічних досліджень Землі, вивчаю стан водних екосистем за допомогою матеріалів дистанційного зондування Землі.
Моє захоплення космічними знімками відбулося, коли вперше побачила незвичайні зображення нашої планети в книзі «Земля як мистецтво» (Earth As Art), виданої NASA, і це вразило мене настільки, що стало захопленням всього мого життя. При написанні дисертаційної роботи у 2014 р. мені пощастило опрацьовувати дистанційні дані про стан водойм України, в тому числі спостерігати за поширенням явища цвітіння води у водосховищах Дніпровського каскаду.
Ця природна аномалія безпосередньо зумовлена процесом глобального потепління — проблеми людства номер один. Надіюсь, що сам знімок є настільки прекрасним, що не зможе залишити нікого байдужим і таким чином приверне увагу людства до проблем зміни клімату.
Українські організатори були раді передати пані Ользі диплом та грошовий приз від міжнародної команди з Естонії. Розмір призового фонду за перше місце у категорії становив 600 євро. Сподіваємося, що й інші науковці надихнуться до участі у конкурсі, адже Wiki Science Competition повертається восени 2019 року.
Коментар від міжнародного журі:
Концепція сталого розвитку та делікатної взаємодії людських істот та екосистем (особливо тих, що належать до океанів) стала ключовою проблемою останніх десятиріч і ця тема нині резонує і з думками широкої аудиторії. На цьому зображенні, фактор, що впливає на явище «цвітіння води» показано разом з чіткою науковою інформацією. У своїй позірній простоті воно передає комплексний за своєю суттю процес, а поданий детальний опис зображення підводить читача до глибшого рівня розуміння. Якщо детальніше, то зображення показує, з одного боку, «цвітіння води» на водоймі, а з іншого боку, людську діяльність на прилеглій території. Магнітуда та частота цвітіння фітопланктону глобально зросла за останні десятиліття, що і показують дані з сенсорів кольору океанів на супутниках. Оскільки супутники та повітряні вимірювання є ефективним способом виявлення та моніторингу фітопланктон за рівнем хлорофілу-а (зелений пігмент, наявний у всіх водоростях), зображення також нагадує нам і про важливу роль інфраструктури у наукових дослідженнях. Сучасна екологія характеризується сильним міждисциплінарним підходом, що потребує інформації, отриманої з космосу, особливо для розуміння широкомасштабних проблем, що інакше не були б видимі.
Галерею переможців міжнародного конкурсу за всіма номінаціями можна переглянути у Вікісховищі: Wiki_Science_Competition_2017/Winners
* Початково перше місце було присуджене зображенню авторства Michael S. Adler, однак, через певні недоліки, призове місце перейшло іншому фіналісту.
Сповіщення: У Вікіпедії пройде Конкурс наукових фотографій 2020 | Вікімедіа Україна