Як залучати до Вікіпедії експертів і як будувати співпрацю з вишами: огляд Wikimedia+Education Conference

а5-7 квітня у Сан-Себастьяні (Країна Басків, Іспанія) пройшла Wikimedia+Education Conference — міжнародна конференція для освітян та вікімедійців, присвячена використанню вікі-проектів в освіті. Учасниками конференції з України були Дмитро Власенко (Vlasenko D) та Антон Процюк (Aced). Для блогу «Вікімедіа Україна» вони діляться цікавими спостереженнями та досвідом, який здобули на конференції. У цьому дописі своїм досвідом ділиться Дмитро Власенко, а статтю від Антона Процюка опублікуємо незабаром.

File:Wikimedia+Education Conference 2019 group photo 01.jpg

Учасники Wikimedia+Education Conference/ Jon Urbe-Foku, CC BY-SA 4.0

Освітня конференція була цікава всім категоріям освітян— від вчителів початкових класів до вищої школи. Мені, як викладачу вишу, більш цікавим був досвід студентів та викладачів ВУЗів.

До української Вікіпедії ще не дісталась так би мовити «хвороба» розділу англійською мовою, симптомом якої є зменшення кількості редакторів за останні роки. Однією з причин падіння є відлякування нових редакторів, які могли б сприяти розвитку Вікіпедії. Коли перше редагування неочікувано приносить негативний досвід, це відлякує нових редакторів, серед яких чимало експертів, котрі могли б суттєво покращити якість статей у Вікіпедії. У Вікіпедії всі рівні, але залучення експертів у різних сферах є дуже корисним для розвитку вільної енциклопедії.

Для залучення нових редакторів-фахівців у 2018 році фонд Wiki Education запустив нову програму «Wikipedia Fellows», призначену для професорів та бібліотекарів. Фактично це тримісячна (12 тижнів) освітня програма, яка проводиться онлайн і закінчується врученням сертифікату. Досвідом проведення цієї програми поділилась заступниця директора Wiki Education Ліанна Девіс. Вважаю, що варто спробувати реалізувати подібну програму в Україні.

How to get subject matter experts to click the edit button

У багатьох випадках досвід співробітництво вищого навчального закладу та Вікіпедії ґрунтується на трикутнику «Студенти — Викладач — Вікіпедист». Хоча бажання викладача є запорукою успіху, але він повинен знайти вікіпедиста, який донесе тонкощі використання Вікіпедії як до викладача, так і до студентів. Тому основним рушієм в цьому процесі є саме вікіпедист, а Вікімедіа Україна може сприяти утворенню таких зв’язків.

Приклади таких «трикутників»: використання інструменту перекладів у освітньому процесі, а також співробітництво з різними вузами в Аргентині. У першому випадку ідеться про велику програму, в рамках якої 900 студентів з кількох вишів долучилися до перекладу вмісту Вікіпедії, завдяки чому Вікіпедія поповнилася на 300 статей. Співпраця вікіпедистів, зокрема Вікімедіа Іспанія, із викладачами та студентами була ключовою для успіху програми. У випадку Аргентини Вікімедіа Аргентина започаткувала проект «Вікіпедія в університеті», для якого проводить регулярні віківишколи в університетах. Одним із аспектів програми є регулярні «вікіп’ятниці», в рамках яких студенти навчаються редагувати Вікіпедію.

Водночас ресурс «вікіпедистів», які готові долучитись до освітнього процесу є обмеженим. З цієї точки зору є цікавим досвід Сербії, де у вузах запроваджують посаду вікі-представника, який курує використання Вікіпедії в освітньому проекті та фактично є студентом навчального закладу. На момент закінчення навчання він вже знає кого зі студентів рекомендувати на свою посаду.

Опубліковано у Наука і освіта. Додати до закладок постійне посилання.

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s