Прес-сніданок «Ранок із Вікіпедією»: розмова про вільні знання і не лише

Минулої п’ятниці, 13 вересня, ГО «Вікімедіа Україна» провела прес-сніданок «Ранок із Вікіпедією». Розповідаємо про те, як проходив захід і які теми ми обговорювали з журналістами.

Прес-сніданок пройшов у громадському ресторані Urban Space 500, який виділяє 80 відсотків свого прибутку на підтримку громадських проектів. На захід завітали журналісти й медійники: як представники телебачення і “традиційних” великих медіа, так і редактори медіапроектів у Facebook — всього з півтора десятка людей.

Учасники прес-сніданку.
Фото поширюється під вільною ліцензією CC0 1.0 Універсальна

Відкрив захід член Правління ГО «Вікімедіа Україна», відповідальний за популяризацію вільних знань, Олександр Гаврик. Він нагадав про важливість Вікіпедії для громадянського суспільства. Українська Вікіпедія прямує до 1 мільйона статей, посідаючи 17 місце з 300 мовних розділів — і є одним із найпопулярніших сайтів в Україні, збираючи близько 50 мільйонів переглядів на місяць. Також Олександр розповів про роль «Вікімедіа Україна» у підтримці вікіпроектів в Україні.

Олександр Гаврик відкриває прес-сніданок розповіддю про Вікіпедію
Фото поширюється під вільною ліцензією CC0 1.0 Універсальна

Після запитань про Вікіпедію ми перейшли до основної теми прес-сніданку: питання вільних знань у широкому сенсі — авторські права, вільні ліцензії, свобода панорами. Менеджер проектів «Вікімедіа Україна» Антон Процюк наголосив на тому, що авторське право є дещо ефемерним поняттям в Україні: всі про нього чули, але далеко не всі — в тому числі журналісти й медійники — завжди дотримують його. Поговорили про те, як (не)правильно посилатися на Вікіпедію і чому важливо вказувати конкретних авторів і ліцензії фотографій, взятих із Вікіпедії.

Антон Процюк нагадує про важливість авторських прав
Фото поширюється під вільною ліцензією CC0 1.0 Універсальна

Юрист, член міжнародної некомерційної організації Creative Commons Максим Наумко розповів про авторські права з юридичної точки зору і пояснив учасникам концепцію вільних ліцензій. Вміст Вікіпедії — проекту, який побудований на ідеї вільних знань — доступний під вільними ліцензіями Creative Commons, які дозволяють використання вмісту навіть із комерційною метою.

Максим Наумко розповідає про вільні ліцензії
Фото поширюється під вільною ліцензією CC0 1.0 Універсальна

Тому спільноти Вікімедіа та вільних ліцензій очікують від державної влади того, що матеріали на їхніх ресурсах також будуть доступні під вільними ліцензіями, аби їх можна було використовувати у Вікіпедії. «Вікімедіа Україна» вітає постанову Кабінету Міністрів №493 від 12 червня 2019, за якою сайти державних органів виконавчої влади мають бути під вільною ліцензією; зараз ми працюємо над моніторингом дотримання цієї постанови і закликаємо інституції інших гілок влади послідувати прикладу Кабінету Міністрів.

Завершили прес-сніданок розмовою про свободу панорами, яку вела адміністраторка української Вікіпедії, волонтерка «Вікімедіа Україна» Наталія Тимків (користувачка Antanana). Вона звернула увагу, що в українських законах відсутній дозвіл на відтворення архітектурних творів засобами фотографії, відео чи малювання. Це означає, що фактично відсутня можливість вільно фотографувати, малювати або знімати на відео твори архітектури та мистецтва, які знаходяться в громадському місці. Подумайте про це так: Ви не маєте права сфотографувати будівлю Верховної Ради і запостити її в соцмережах, не отримавши дозволу архітектора будівлі. «Вікімедіа Україна» прагне це змінити.

Наталія Тимків пояснює учасникам, що таке свобода панорами і чому вона важлива для журналістів
Фото поширюється під вільною ліцензією CC0 1.0 Універсальна
Опубліковано у Поточні події. Додати до закладок постійне посилання.

2 Responses to Прес-сніданок «Ранок із Вікіпедією»: розмова про вільні знання і не лише

  1. Сповіщення: Здобутки «Вікімедіа Україна» у 2019 році | Вікімедіа Україна

  2. Сповіщення: Як вступити до громадської організації «Вікімедіа Україна» | Вікімедіа Україна

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s