Результати конкурсу статей «Жінки у STEM»

6 вересня у Києві пройшла церемонія нагородження конкурсу статей «Жінки у STEM», який проходив в українській Вікіпедії протягом червня. Оглядаємо, як проходив конкурс, і оголошуємо його результати.

Групове фото з церемонії нагородження конкурсу: учасники й учасниці, журі, організатори
Автор фото: Andrii Krepkih, використовується з дозволу автора

Ідея конкурсу: чому важливо писати про жінок у точних і природничих науках

Логотип конкурсу

Зменшення гендерного дисбалансу є важливим напрямком діяльності «Вікімедіа Україна». Тому ми радо зустріли ініціативу Фонду ООН у галузі народонаселення провести конкурс, присвячений жінкам у STEM-галузях.

Основними мотивами конкурсу були:

 1. Загальний гендерний дисбаланс у науці. На жаль, STEM-галузі досі часто вважаються стереотипно чоловічими. Щоб виправити цю ситуацію і мотивувати дівчат не боятися обирати кар’єру в STEM-галузях, важливо демонструвати приклади успішних науковиць. А Вікіпедія, як один із найбільших та найпопулярніших інформаційних ресурсів у світі, є гарним майданчиком для цього.
 2. Гендерний дисбаланс у Вікіпедії. Статей про чоловіків у Вікіпедії приблизно в чотири рази більше, ніж про жінок. Серед сотень тисяч біографічних статей української Вікіпедії лише понад 15 відсотків присвячено жінкам. Ми прагнемо це змінити — і змінюємо.

Як проходив конкурс

Конкурс «Жінки у STEM» проходив в українській Вікіпедії з 1 по 30 червня, і до нього могли долучитися усі зареєстровані користувачі й користувачки Вікіпедії.
Щоб відзначити авторів найбільш якісного та найпродуктивнішого внеску, організатори визначили три основні номінації і три спецномінації:

 • у номінації «Найбільший внесок» обирали користувачів, що додали найбільше інформації в рамках конкурсу з урахуванням якості їхнього внеску;
 • номінація «Найпродуктивніша нова учасниця» відзначала найбільший якісний внесок учасників, що зареєструвалися безпосередньо до або під час конкурсу.
 • у номінації «Найкраща стаття» журі відмітило авторів найбільш якісних — повних, верифікованих, цінних для Вікіпедії — статей;
 • окремо визначались переможці у спецномінаціях: «Українки у STEM», «Дівчата у STEM» (статті про школярок і студенток, які мають досягнення у STEM-науках), «Популяризаторка науки» (спецномінація, яку ми організували разом із виданням «Моя наука»).
Image may contain: 1 person, smiling, standing
Членкиня журі, запрошена експертка Тамара Марценюк виступає на церемонії нагородження конкурсу
Автор фото: Andrii Krepkih, використовується з дозволу автора

Усі статті конкурсу перевірило журі — досвідчені користувачі й користувачки Вікіпедії Brunei, Helixitta, Krytyvuss і Tohaomg. Визначити найкращі статті допомогли запрошені експертки, до числа яких входили:

 • соціологиня й відома спеціалістка в області гендерних студій Тамара Марценюк;
 • науковиця й переможниця української премії L’Oréal — ЮНЕСКО «Для жінок у науці» Наталія Щербань;
 • програмна асистентка молодіжної програми Фонду ООН у галузі народонаселення Наталія Мартиненко.
Image may contain: 1 person, phone
Член журі конкурсу Олександр Желіба (користувач Krytyvuss)
Автор фото: Andrii Krepkih, використовується з дозволу автора

У рамках конкурсу 7 червня Вікімедіа Україна провела тренінг із редагування Вікіпедії в офісі Представництва Фонду ООН у галузі народонаселення в Україні; у ньому взяло участь майже 20 людей, а лекційну частину онлайн побачили понад 100 користувачів Facebook.

Результати: Найпродуктивніші автор(к)и, найкращі статті

Протягом червня 48 користувачок і користувачів Вікіпедії працювали над наповненням найбільшої україномовної онлайн-енциклопедії інформацією про жінок у STEM-галузях. Разом вони створили й поліпшили 500 статей, зокрема майже 140 статей про українських науковиць, котрі працюють над STEM-дисциплінами.

6 вересня у Києві на церемонії нагородження, яку провели ми разом із Фондом ООН в галузі народонаселення, було оголошено переможців. Понад двадцять людей — переможців, призерів та членів журі — змогли завітати на захід та отримати призи й сувеніри від організаторів.

Переможець номінації «Найбільший внесок» Ярослав Стефанко (Стефанко1982) за 30 днів конкурсу створив і суттєво доповнив 66 статей — тобто більше, ніж дві статті на день в середньому. Друге й третє місце зайняли відповідно Лідія Дейбук (Стефанія 1612; 53 статті) і Сергій Липко (37 статей).

У номінації «Найпродуктивніша нова учасниця» перемогла користувачка Альона Харіна, створивши в рамках конкурсу 12 статей. Призерками номінації стали Вероніка Маков’як і Юлія Ковальчук. Ці учасниці зробили перші редагування саме під час конкурсу.

Дипломи призерок номінації «Найпродуктивніша нова учасниця»
Автор фото: Andrii Krepkih, використовується з дозволу автора

Найкращою статтею журі конкурсу визнало статтю «Шаховська Наталія Богданівна» про українську науковицю, котра працює в Національному університеті «Львівська політехніка»; авторкою статті є Соломія Федушко. Друге і третє місце відповідно зайняли статті «Хронологія жінок у науці» (Sthelen.aqua) і «Зерова Марія Яківна» (Kseniya 7).

Image may contain: 2 people
Нагородження Соломії Федушко — авторки найкращої статті конкурсу
Автор фото: Andrii Krepkih, використовується з дозволу автора

Переможцями спецномінацій стали:

 • «Українки у STEM» — Шостак Олег (Mr.Rosewater), котрий написав 14 статей про українських науковиць.
 • «Дівчата у STEM» — Андрій Гриценко (20 статей про значимих школярок і студенток).

Принцип визначення переможців у цих спецномінаціях був такий самий, як і для номінації «Найбільший внесок», але бралися до уваги лише статті конкретної спецномінації.

 • «Популяризаторка науки» — Ярослав Стефанко. Співорганізатори спецномінації — представники ресурсу «Моя наука» — відзначили його статтю про популяризаторку науки в 17-18 столітті Марію-Анну П’єретту Польз.
Image may contain: 3 people, people smiling, people standing
Представники «Моєї науки» нагороджують переможця спецномінації «Популяризаторка науки» Ярослава Стефанка
Автор фото: Andrii Krepkih, використовується з дозволу автора

Усі активні учасники й учасниці конкурсу — тобто ті, хто створили принаймні три статті, і не були помічені в порушенні умов конкурсу — отримали сувеніри від Вікімедіа Україна та Фонду ООН в галузі народонаселення.

Що далі?

Одна з переможниць конкурсу у своєму відгуку висловила жаль, що конкурс тривав лише місяць, бо неможливо за цей час написати про всі цікаві теми, про всіх неординарних науковиць. І це правда: конкурс статей «Жінки у STEM» тривав лише один місяць. Однак, ініціативи, присвячені висвітленню досягнень видатних жінок і боротьбі з гендерним дисбалансом — як у Вікіпедії, так і за її межами — на цьому конкурсі не закінчуються.

Ми й далі проводитимемо тематичні конкурси, ініціативи, марафони і тренінги, поки у Вікіпедії існує гендерний дисбаланс. Тому стежте за новинами «Вікімедіа Україна», долучайтеся до наших наступних подій — і допомагайте висвітлювати досягнення видатних жінок у Вікіпедії.


Опубліковано у Конкурси. Додати до закладок постійне посилання.

1 Response to Результати конкурсу статей «Жінки у STEM»

 1. Сповіщення: Як «Вікімедіа Україна» організовує конкурси у вікіпроєктах: тези із виступу на Вікіманії | Вікімедіа Україна

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s