14—15 вересня 2019 року за підтримки «Вікімедіа Україна» відбулась вікіекспедиція на північ Одеської області. Одеське фотографічне товариство допомогло учасникам поїздки з фототехнікою, також матеріалами та корисними порадами посприяли краєзнавці, члени ГО «Краевед» – Євген Забіянов, Артем Просянюк та Сергій Жосан. Це вже друга експедиція Одещиною, у вересні 2014 року учасники попередньої побували у південному регіоні області «Буджак». Цього разу відвідали Біляївський, Роздільнянський, Великомихайлівський, Окнянський, Подільський, Захарівський та Любашіський райони Одеської області.
Учасники експедиції фотографували населені пункти та пам’ятки культури у північних районах Одещини. Можливо через віддаленість від обласного центру і поганий стан місцевих доріг статті про населені пункти цих районів у Вікіпедії мало ілюстровані і складаються найчастіше з декількох речень, що містять тривіальну статистичну інформацію. Тому, паралельно з вікіекспедицією 16 вересня —16 жовтня проходив місячник створення і поліпшення статей про північні райони Одеської області.
О 10 ранку учасники виїхали автомобілем з Одеси і рухались заздалегідь спланованим маршрутом Одеса — Окни із заїздом у села недалеко від траси. За перший день проїхали 4 райони, зупинившись на ночівлю у наметі біля села Кошарка.
Маршрут пролягав послідовно через населені пункти: Василівка, Кам’янка (Біляївський район); Степове, Кучурган, Павлівка, Степанівка, Новокрасне, Розалівка, Яковлівка, Ангелінівка (Роздільнянський район); Гірське, Анастасіївка, Новопетрівка, Велика Михайлівка (Великомихайлівський район), Глибокояр, Захарівка, Майорське, Нова Шибка, Карабанове, Кошарка (Захарівський район).
Наступного дня рухались автошляхом Р 33 до села Новосамарка з мальовничими ставами на річці Вижна і автошляхом Т 1624 до районного центру Окни із заїздом у село Чорна. Там увагу привернули старі кам’яні силосні вежі, які більше нагадували руїни старовинного замку, аніж сільськогосподарську споруду. Повертались автошляхом М 13 (Кишинів — Кропивницький) та Київ — Одеса.Одним з головних об’єктів уваги були церкви. Зокрема у селах Василівка, Кам’янка (залишки німецького костелу Різдва Пресвятої Діви Марії), Новокрасне, Розалівка (церква 1797 року), Новопетрівка (дві церкви XIX століття, однієї з яких навіть немає у державному реєстрі пам’яток, й відповідно, у конкурсних списках «Вікі любить пам’ятки»).
Одним з головних об’єктів уваги були церкви. Зокрема у селах Василівка, Кам’янка (залишки німецького костелу Різдва Пресвятої Діви Марії), Новокрасне, Розалівка (церква 1797 року), Новопетрівка (дві церкви XIX століття, однієї з яких навіть немає у державному реєстрі пам’яток, й відповідно, у конкурсних списках «Вікі любить пам’ятки»).

Автор: Yakudza, CC BY-SA 4.0

Автор: Yakudza, CC BY-SA 4.0

Автор: Yuriy Kvach, CC BY-SA 4.0
Святовознесенська церква 1848 року в районному центрі Окни також відсутня в офіційних переліках пам’яток.

Автор: Yakudza, CC BY-SA 4.0
У село Федорівка Подільського району учасники завітали спонтанно із траси М 13. Там знайшли та сфотографували реставровану церкву початку минулого століття, яка офіційно не охороняється.

Автор: Yakudza, CC BY-SA 4.0
А от від колись величного костелу у німецькій колонії Мангейм (зараз село Кам’янка) вже мало що залишилось.

Автор: Yuriy Kvach, CC BY-SA 4.0
Ще одним цікавим об’єктом стали сільські цвинтарі, де збереглись старі поховання ще з козацьких часів. Зокрема, такі були у селах Василівка (дуже багато поховань, але частина хрестів поламана, а могил розкопана), Степанівка, Розалівка (цвинтар поруч із церквою 1797 року), Гірське (цвинтар на старовинному кургані, де збережено декілька старих могил).

Автор: Yakudza, CC BY-SA 4.0

Автор: Yakudza, CC BY-SA 4.0
Одним із найцікавіших виявився цвинтар невеликого села Кошарка, де збереглись старовинні поховання. Тут вдалось розпізнати як українські козацькі, так і поховання німецьких колоністів, які відрізняються за формою хрестів. Пізніше версія про наявність німецького населення у селі підтвердили джерела — один із хуторів села мав німецьку назву і німецьке населення. На жаль, жоден із цих цвинтарів офіційно не охороняється як об’єкт культурної спадщини.

Автор: Yakudza, CC BY-SA 4.0

Автор: Yuriy Kvach, CC BY-SA 4.0
Традиційно фотографували найбільш примітні об’єкти населених пунктів: сільради, школи, клуби, автобусні зупинки із назвами сіл, яскраві будинки, пам’ятники, традиційні для цих місцевостей колодязі, а також меморіали загиблим у Другій світовій війні. Частина з них була у конкурсних списках «Вікі любить пам’ятки» (с. Новосамарка, Федорівка, Новосамарка, смт Окни і Захарівка), частина — ні (зокрема, у селах Яковлівка, Степанівка, Марківка).

Автор: Yakudza, затемнено: Atoly, CC BY-SA 4.0

Автор: Yakudza, затемнено: Atoly, CC BY-SA 4.0

Автор: Yakudza, затемнено: Atoly, CC BY-SA 4.0
Під час вікіекспедиції також сфотографували 6 малих річок Кучурган (річка), Великий Канай, Вижна, Ягорлик, Великий Куяльник, Меланка;

Автор: Yakudza, CC BY-SA 4.0

Автор: Yuriy Kvach, CC BY-SA 4.0
Протягом двох днів учасники проїхали 4 автошляхами — Р 33, М 13, М 16, Т 1624. Стан доріг часто залишав бажати кращого.

Автор: Yakudza, CC BY-SA 4.0
Серед інших цікавинок, які зустрічали, були автобусні зупинки з оригінальними мозаїками, які не повторювались у жодному селі.

Автор: Yakudza, затемнено: Atoly, CC BY-SA 4.0
Сфотографували також придністровське село у Молдові Стара Андріяшівка в районі пункту контролю
Автор: Yakudza, CC BY-SA 4.0
Автор: Yuriy Kvach, CC BY-SA 4.0
Всього було завантажено 561 світлину, всі вони категоризовані і систематизовані на Вікіданих. Переглянути всі світлини можна на Вікісховищі. Учасники експедиції написали, покращили і проілюстрували більше 50 статей у Вікіпедії. Робота над статтями продовжується.
Усі світлини можна використовувати на умовах ліцензії CC BY-SA 4.0, що дозволяє вільно поширювати, змінювати та використовувати роботи з будь-якою метою, в тому числі комерційною, за умови згадки авторів та ліцензії.
Сповіщення: Вікіекспедиція Одещиною: церкви, мозаїки та несподівані знахідки | yakudzawiki