Від редакторів: Із 31 березня по 27 вересня 2021 року за підтримки ГО «Вікімедіа Україна» відбулась велоекспедиція по Черкаській, Вінницькій та Київській областях під назвою «Центральний регіон». Її ініціатором і виконавцем став фотограф та веломандрівник Микола Осипенко. За півроку він об’їздив на велосипеді 315 населених пунктів, подолавши понад 4 тисячі кілометрів — а зараз розповідає про свій досвід та враження у статті для блогу «Вікімедіа Україна».

Концепція вікіекспедиції полягала у тому, щоб відвідати населені пункти тих районів, що знаходяться поблизу Монастирищенського району, де я проживаю. Оскільки туризм у цьому регіоні не розвинений, статті у Вікіпедії про населені пункти містили мало світлин та інформації. Ще однією проблемою є віддаленість районів від обласних центрів та один з найгірших станів дорожнього покриття (особливо у Вінницькій області). Тож експедиція мала на меті отримати фотографії багатьох віддалених і важкодоступних населених пунктів. Я не гнався за великою кількістю однотипних світлин, а дбав про якість (фотографував у форматі RAW; кожне фото обробляв у редакторі).
Щоб підготуватися до експедиції, я розробляв детальні маршрути (вивчав карти з різних джерел, аналізував супутникові знімки, вивчав стан покриття автошляхів та об’їзних доріг), шукав інформацію про інфраструктурні об’єкти на місцевості.
Ця вікіекспедиція дещо відрізнялась від стандартних експедицій. У першу чергу тривалістю — 6 місяців. За цей час я зробив 46 одноденних поїздок. Єдиним транспортом був велосипед; загалом я подолав відстань у 4 343 км. За час експедиції я був у таких районах (за старим адмінподілом):
- Монастирищенський, Жашківський, Христинівський, Маньківський, Уманський і Тальнівський Черкаської області;
- Погребищенський, Оратівський, Іллінецький, Гайсинський, Немирівський і Теплицький Вінницької області;
- Тетіївський, Володарський і Ставищенський Київської області.
Всього я відвідав і сфотографував 315 населених пунктів.
Крім об’єктів інфраструктури населених пунктів, я також фотографував автошляхи, водойми, парки, залізничні станції та пам’ятки культурної спадщини. Знаходив багато пам’яток, які не занесені до офіційних списків і не охороняються державою, хоча мають велике культурне та історичне значення. Ось деякі з них:






Місцеве населення здебільшого зацікавлено реагували, коли бачили мене; лише у деяких випадках я зустрічав необґрунтовану агресію. Наприклад: у селі Княжики (Монастирищенський район Черкаська область) компанія жінок напідпитку вигукували нецензурні вирази. А ось староста села Карбівка (Гайсинський район Вінницька область) після того, як вислухав мою розповідь про експедицію, запропонував пригостити обідом.
Інколи старшому поколінню було важко пояснити яка моя ціль. Особливо у віддалених селах люди не те, що про Вікіпедію не чули, а й що таке інтернет не завжди знають. Але з молодшим поколінням все інакше. В маленькому селі Угарове, що на Вінниччині, коли діти почули, що їхнє село буде сфотографоване для Вікіпедії, то на радощах мало не підстрибували.
За результатами експедиції було зроблено велику роботу, яка буде корисна багатьом користувачам Вікіпедії: до Вікісховища завантажено 2168 світлин; проілюстровано та покращено 555 статей у Вікіпедії.












Світлини з експедиції можна використовувати на умовах ліцензії CC BY-SA 4.0, що дозволяє вільно поширювати, змінювати та використовувати роботи з будь-якою метою, в тому числі комерційною, за умови згадки авторів та ліцензії.
Вікіекспедиції – краєзнавчі подорожі, що відбуваються за сприяння та підтримки ГО «Вікімедіа Україна». Мета проєкту – створення фото-, аудіо-, відеоматеріалів для завантаження у Вікісховище і подальше додавання їх у статті проєктів Фонду Вікімедіа, а також написання та покращення статей у Вікіпедії про відвідані об’єкти. Подати заявку на участь може кожен. Детальніше читайте на сторінці проєкту.
Я дуже вражений результатами експедиції пана Миколи! Я сам трохи полюбляю мандрувати велосипедом різними регіонами України, тому я добре розумію, яких зусиль йому коштували ці тисячі кілометрів. Бажаю йому наснаги і натхення у майбутніх мандрівках. Побільше би таких мандрівників, як Микола, і люди би більше знали про туристичний потенціал України. Скажіть, будь ласка, а чи є в нього онлайн-канал чи який інший ресурс, аби бути в курсі його мандрівок?
ПодобаєтьсяПодобається
Ні, немає
ПодобаєтьсяПодобається
Сповіщення: Дайджест новин «Вікімедіа Україна» за жовтень — листопад | Вікімедіа Україна