Перші результати спеціальних номінацій «Вікі любить пам’ятки» 2021

З 1 по 30 вересня 2021 року тривала українська частина найбільшого у світі міжнародного фотоконкурсу «Вікі любить пам’ятки». Уже відомі результати перших чотирьох спецномінацій, які проводилися у межах фотоконкурсу: «Via Regia Ukraine», «Квіти України», «Пам’ятки Подесення», та «Пам’ятки національно-визвольної боротьби». Розповідаємо про результати цих спеціальних номінацій у новому дописі.

Via Regia Ukraine

Спеціальна номінація «Via Regia Ukraine» у рамках української частини міжнародного фотоконкурсу «Вікі любить пам’ятки» відбулася минулого року вдруге. «Королівський шлях» охопила пам’ятки вже п’ятнадцяти населених пунктів — до міст Дубно, Рівне, Острог, Львів, Броди, Городок (Львівська область), Луцьк, Володимир-Волинський, Радомишль, Житомир, Київ, додалися Тараканів, Підкамінь, Підгірці та Олесько.

На розгляд журі спеціальної номінації «Via Regia Ukraine» потрапило 2327 фото. Перше місце зайняла робота Сергія Демченка. 

Олександр Харват, фотограф, автор книг про мистецтво, культуру, краєзнавство та фотографію, прокоментував фото так: «Лінії сучасної архітектури підкреслюють величність готичної будівлі костьолу, а монохромність знімку забирає усі відволікаючі увагу кольорові акценти». Віктор Луц, історик-мистецтвознавець, дизайнер та фотограф, зауважив, що: «Вдало вибрана композиція підкреслює гармонійне співіснування минулого і сучасного, різних етапів розвитку архітектури Києва». Андрій Герасимчук, фотограф та PR-менеджер проєкту «Via Regia Ukraine», сказав так: «ідеальне фото, де завдяки монохромності автор концентрує увагу на старій будівлі, разом з тим розкриваючи строгість та прямолінійність форм сучасної архітектури».

Світлини інших переможців цієї спецномінації дивіться у статті на сайті «Вікі любить пам’ятки». 

Квіти України

У 2021 році вперше у рамках української частини фотоконкурсу «Вікі любить пам’ятки» проводилася спеціальну номінацію «Квіти України». ЇЇ мета — привернути увагу до стану об’єктів нерухомої культурної спадщини України, що перебувають на межі руйнації та будівель, які ще не захищаються державою, але мають історичну чи архітектурну цінність. Партнерами спецномінації стали ініціативна група «Зберегти Квіти України» та громадська організація «Мапа Реновації». 

Усього у номінації взяло участь 29 учасників та учасниць, які завантажили 999 фото 210 об’єктів, зокрема 185 тих, які не охороняються державою.

Перше місце зайняв Олександр Мальон. Журі відзначило декілька світлин Олександра: храм Іоанна Богослова (1895) у селі Винарівка, старообрядницька церква Казанської ікони Божої матері у зниклому селі Замошня біля ЧАЕС і церква святого Іллі у селі Циблі, які знаходяться у Київській області. А також фото Покровської церкви у селі Слобідка, що на Чернігівщині та австро-угорський міст фірми Waagner-Biró у місті Генічеськ у Херсонській області.

Альона Кустовська, архітекторка ГО «Мапа Реновації», зауважила, що: «Участь у журі конкурсу — це надзвичайно цікавий досвід, який дозволив побачити усе різноманіття української архітектурної спадщини.

Кожна пам’ятка є унікальною в контексті свого місця розташування, ландшафту, історичних нашарувань. Кожна є місцевою домінантою і порталом в історичний контекст, за якого її було створено. І це в черговий раз нагадує про важливість збереження історичної архітектури: знищення кожної пам’ятки невідворотно впливає на всю “екосистему”».

Більше світлин спецномінації «Квіти України» дивіться за посиланням.

Пам’ятки Подесення

У 2021 році відбулася спецномінація «Пам’ятки Подесення», мета якої — привернути уваги культурного багатства регіону Подесення (Подесіння) 

До участі приймалися фотографії, зроблені в містах та селах, розташованих в межах долин Десни та її приток на території Сумської, Чернігівської та Київської областей (точніший перелік населених пунктів вказано у конкурсних списках спеціальної номінації). Усього у спецномінації взяли участь 19 учасників, які завантажили 387 світлин 234 пам’яток.

Журі вирішило відзначити серію світлин Спасо-Преображенського монастиря у Новгород-Сіверському. Максим Зубов, автор фото цих фото розповів, чому вирішив взяти участь у конкурсі та у спеціальній номінації: «Бажання ділитися гарними куточками нашої країни, а також звернути увагу на той стан, у якому перебувають наші пам’ятки архітектури, незалежно від регіону. Якщо вже казати про Подесення, то це Сіверщина, яка є моєю малою Батьківщиною. Тому не міг бути осторонь такої чудової нагоди показати прекрасні місця Сіверщини».

Детальніше про результати спеціальної номінації «Пам’ятки Подесення» читайте тут

Пам’ятки національно-визвольної боротьби

Спецномінація «Пам’ятки національно-визвольної боротьби» відбулась за підтримки Українського інституту національної пам’яті (УІНП) — урядової установи, яка реалізує державну політику у сфері відновлення та збереження національної пам’яті. Мета номінації — привернути увагу до об’єктів нерухомої культурної спадщини України, які мають стосунок до національно-визвольної боротьби ХХ століття, а також до тих пам’яток, що були споруджені для вшанування цієї боротьби.

Протягом вересня 2021 року 20 учасників завантажили 175 фото 37 об’єктів, із них 14, які ще не мають статусу об’єкта культурної спадщини. У фокусі спецномінації були світлини із зображенням пам’ятників та меморіальних дощок учасникам національно-визвольної боротьби; будівель, пов’язаних із їхньою діяльністю; місць поховань тих, хто полягли в боротьбі за незалежну українську державу. На світлинах учасників представлено об’єкти з 11 регіонів України, найбільше — з Вінницької області, Києва та Чернігівщини.

За результатами роботи журі перше місце посів Вадим Постернак із двома світлинами пам’яток. Це готель «Савой» у Вінниці та Театр опери і балету імені Тараса Шевченка у Києві.

Світлини інших переможців цієї спецномінації дивіться у статті за цим посиланням.

Для підготовки статті використана інформація з сайту фотоконкурсу «Вікі любить пам’ятки»:

Опубліковано у Результати | Теґи: , . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

1 Response to Перші результати спеціальних номінацій «Вікі любить пам’ятки» 2021

  1. Сповіщення: Дайджест новин «Вікімедіа Україна» за січень — лютий 2022 року | Вікімедіа Україна

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s