Стати сертифікованим вікітренером: мій досвід та можливість для освітян України

«Reading Wikipedia in the Classroom», або «Вікіпедія у класі» — це продукт освітньої команди Фонду Вікімедіа (США): програма підвищення кваліфікації для вчителів, метою якої є розвивати навички медіа- та інформаційної грамотності із використанням інструментів Вікіпедії. У цьому дописі розповідаю про свій досвід участі у першому наборі курсу для тренерів цієї міжнародної програми, а також про зголошення до другого набору, до якого можуть долучитися і українські освітяни.

Тримодульну програму «Вікіпедія у класі» було розроблено як рамкову, тож зацікавлених у розвитку освіти зі всього світу запрошували перекладати, локалізувати цей набір інструментів та використовувати, не порушуючи основні принципи, що було закладені творцями курсу. У 2020 році проєкт локалізації та презентації курсу вчителям було втілено у трьох країнах: Болівії, Марокко та Філіппінах. Незважаючи на те, що програму розробляли як офлайн інструмент, країнам-учасницям вдалось пристосуватись до нових реалій та перевести курс на онлайн платформи, використовуючи Facebook та YouTube не лише для поширення інформації, а й для трансляції занять.  Підсумки їх роботи та висновки можна прочитати у фінальному звіті англійською мовою. Цікаво, що всі країни, що втілювали пілотну програму, готують повторний курс у 2022 році.

Тож коли влітку минулого року оголосили відкритий набір на 8-тижневе навчання для тренерів курсу «Вікіпедія у класі», як менеджерка культурних та освітніх програм ГО «Вікімедіа Україна», я не могла впустити шанс розповісти вчителям України про медіаграмотність і роботу з інформацією — теми, що дуже на часі — і тим самим доєднатись до глобального проєкту імплементації Вікіпедії в освіту.

Групове фото учасників першої когорти тренінгів для тренерів курсу «Вікіпедія у класі», перша синхронізаційна сесія (жовтень 2021)

З жовтня по грудень 2021 року я не лише пройшла курс «Вікіпедія у класі», котрий пропонуватимемо вчителям, а й спільно із учасниками з понад 20 країн вчилась фасилітації та проєктному менеджменту у експертів Фонду Вікімедіа. Виконуючи завдання курсу та відповідаючи на запитання: чому для українських вчителів та шкіл такий курс може бути цікавим; курс доцільніше проводити онлайн чи очно; як зрозуміти, що курс був успішним? — я пройшла курс на новій зручній онлайн платформі https://learn.wiki/ та взяла участь у трьох синхронізаційних сесіях, де мала нагоду спілкуватись із іншими учасниками, наставниками та отримати відповіді на запитання, що виникали в час навчання. 

Фінальним завданням стала розробка плану втілення програми в українських реаліях, з яким я успішно впоралася та стала сертифікованою тренеркою, готовою планувати та керувати проєктами локалізації та залучення вчителів до курсу«Вікіпедія у класі». 

У 2022 році ми плануємо локалізувати курс для вчителів українською мовою. Тож попереду залучення партнерів, робота із зацікавленими сторонами та багато-багато комунікації заради того, щоб курс «Вікіпедія у класі» став доступним для українських вчителів. Професійний розвиток та розуміння правил роботи найбільшої та найдоступнішої онлайн енциклопедії українськими вчителями — основні завдання курсу, над виконанням яких я працюватиму у 2022 році.

А тим часом Фонд Вікімедіа відкрив наступний набір на курс для тренерів. Якщо ви також хочете, щоб курс «Reading Wikipedia in the Classroom» реалізувався в Україні та:

  • зацікавлені у розвитку Освітньої програми Вікіпедії та маєте щире бажання розробляти навчальні матеріали для освітян, налагоджувати та розбудовувати партнерства у системі середньої школи на навчань для вчителів;
  • готові приділяти по 6 годин впродовж 9 тижнів (з 7 березня до 8 травня) онлайн навчанню і виконанню домашніх завдань;
  • володієте англійською мовою;
  • хочете отримати сертифікат тренера від Фонду Вікімедіа;

— заповнюйте заявку до 20 лютого 2022 року. 11 лютого о 15 годині (за київським часом) відбудеться вебінар для потенційних учасників із відповідями на найпоширеніші запитання. Усі деталі на сторінці — https://meta.wikimedia.org/wiki/Education/Reading_Wikipedia_in_the_Classroom/ToT ГО «Вікімедіа Україна» не організовує курс для тренерів і не впливає на те, хто буде відібраний, але можемо спробувати допомогти. Якщо вас зацікавила можливість і вам потрібна допомога із заявкою — пишіть за адресою edu@wikimedia.org.ua

Корисні посилання:

About Hanna Osadchuk

Координую освітні програми та БоГеМА. Ваша контактна особа для співпраці зі школами, університетами, бібліотеками, галереями, архівами, музеями. Спільно творитимемо нову якість вільних знань українською!
Опубліковано у Закордонний досвід, Наука і освіта, Поточні події | Теґи: . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

2 Responses to Стати сертифікованим вікітренером: мій досвід та можливість для освітян України

  1. Сповіщення: Дайджест новин «Вікімедіа Україна» за січень — лютий 2022 року | Вікімедіа Україна

  2. Сповіщення: Можливість для освітян: анонс тренінгу для тренерів освітнього проєкту «Вікіпедія у класі» | Вікімедіа Україна

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s