Що приніс перший онлайновий хакатон для української вікіспільноти

22—23 січня ми провели перший за п’ять років хакатон для української вікіспільноти. До нього долучилися понад 20 людей, а результатом стала низка технічних покращень для вікіпроєктів. Детальніше про те, як пройшов і що приніс хакатон, розповідаємо у цьому дописі.

У хакатону було два основні завдання — допомогти користувач(к)ам українських вікіпроєктів здобути нові технічні навички та організувати простір для спільної роботи над створенням нових чи покращенням наявних технічних інструментів. 

За два дні до заходу долучилися понад 20 людей. Це були здебільшого досвідчені користувачі вікіпроєктів, які хотіли отримати нові технічні знання, але також серед учасників та учасниць були й відносні «новачки».

Ми провели хакатон через Discord. Це платформа, яку спільнота Вікіпедії уже використовує для неформальних онлайнових вікічетвергів — і яка дозволяє зручно поєднувати спілкування текстом, голосом і через відео. Також в суботу ввечері охочі учасники й учасниці з Києва зустрілися наживо, щоб спільно повечеряти і обмінятися враженнями з першого дня.

Лекційна програма

Протягом двох днів хакатону пройшло п’ять презентаційних сесій. Це були лекції та демонстрації, присвяченим різним аспектам технічного облаштування вікіпроєктів.

Запис усіх п’яти сесій доступний публічно:

  1. Як технічно влаштовані вікіпроєкти
  2. Створення ботів у вікіпроєктах
  3. Написання скриптів у вікіпроєктах
  4. Написання SQL-запитів
  5. Робота над шаблонами у вікіпроєктах

Лекційну програму провели члени Правління і технічного комітету «Вікімедіа Україна» Богдан Мельничук (Base) і Антон Обожин (Tohaomg).

Спільна робота над проєктами 

Однією з головних цілей хакатону було створити простір для учасників та учасниць для роботи над власними технічними проєктами — створення чи покращення технічних інструментів, написання інструкцій, переклад інтерфейсу і технічної документації.

Кожного дня після лекційної програми ми розподілялися на «робочі столи» за інтересами, тобто канали на сервері Дискорду — наприклад, «лексемна тумбочка» чи «перекладацька парта».

За фізичним робочим столом завжди можна підійти до комп’ютера одне одного і щось уточнити — аналогом цього в Дискорді було побажання для учасників демонструвати свій екран під час роботи.

Скриншот із сервера хакатону в Discord

Також були канали, де можна було поставити своє запитання, запропонувати ідею для роботи іншим учасникам чи попросити про щось.

За результатами хакатону частина учасників і учасниць реалізували власні проєкти. Ось деякі приклади:

  • Робота над ботом, який шукає потребу у сторінках неоднозначностей у Вікіпедії
  • Бот, який шукає новостворені статті, не приєднані до Вікіданих, і надсилає повідомлення авторам цих статей 
  • Довідкова інструкція з використання генеалогічних дерев у статтях Вікіпедії
  • Інструкція для організаторів тематичних тижнів у Вікіпедії

Дехто з учасників працювали над покращенням шаблонів (наприклад, шаблону для посилання на джерела у статтях Вікіпедії) або перекладом інтерфейсу Вікіпедії.

Що далі

Цей хакатон був частково експериментальним: до цього «Вікімедіа Україна» ніколи не проводила такі події в онлайновому форматі. Тож ми використаємо уроки з цього хакатону, щоб ефективніше провести майбутні схожі заходи. І, звичайно, сподіваємося на можливість провести наступний хакатон наживо.

Між тим, ми регулярно проводимо тренінги та інші події для спільноти: наприклад, тренінг з гендерної рівності чи форум адміністраторів. Стежте за нашими анонсами, щоб не пропустити їх.

Читайте також про схожі події на міжнародному рівні:

Опубліковано у Публічні заходи, Результати, Статистика | Теґи: , . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

1 Response to Що приніс перший онлайновий хакатон для української вікіспільноти

  1. Сповіщення: Дайджест новин «Вікімедіа Україна» за січень — лютий 2022 року | Вікімедіа Україна

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s