Результати конкурсу статей «Вікіпедія для школи» 2021—2022

З 1 грудня 2021 до 28 лютого 2022 року втретє ГО «Вікімедіа Україна» провела конкурс «Вікіпедія для школи», який мав на меті збільшити кількість і якість статей на теми шкільної програми у Вікіпедії. 

Як результат, майже 30 учасників та учасниць кампанії покращили понад 230 статей в україномовному розділі Вікіпедії на теми 9 шкільних предметів. Через повномасштабне російське вторгнення робота над оцінюванням затяглась на довгі місяці — але нарешті ми маємо результати конкурсу. Розповідаємо про них у цьому дописі.

Ті часи, коли вчителі вважали Вікіпедію перешкодою навчанню, давно пройшли. Зараз Вікіпедія це один з інструментів, який можуть використовувати сучасні вчителі, щоб забезпечувати своїх учнів завжди перевіреною та актуальною інформацією. А користь для учнів важко переоцінити — те, що раніше містилось у багатьох різних великих енциклопедіях, більшість з яких залишились ще з радянського часу, зараз можна знайти в одному місці і буквально зі свого смартфона. 

Навіщо ми проводимо цей конкурс — і яких результатів досягли цього разу

Україномовний розділ Вікіпедії все ще має багато прогалин і потребує вдосконалення. Тому мета конкурсу — саме наповнити його статтями з тематики шкільних предметів, щоб усі охочі мали вільний доступ до знань.

Завдяки цьогорічному конкурсу Вікіпедія поповнилась цікавими енциклопедичними статтями від історії Східної Азії до книги Рея Бредбері «Марсіанські хроніки». Наприклад, завдяки розділу «Географія» Вікіпедія поповнилась статтями про берегові лінії Північної Америки, Антарктиди та інших континентів. 

Суспільне надбання

А завдяки розділу «Зарубіжна література» — інформацією про твори сучасних та класичних авторів, і навіть казки. Наприклад, була покращена стаття про казку «Снігова королева».

Суспільне надбання

Переважна більшість учасників і учасниць цьогорічної кампанії — це шкільні педагоги, але також долучались і інші люди, чия робота пов’язана зі сферою освіти: наприклад, викладачі коледжів і університетів.

Завдання конкурсу не тільки у тому, щоб написати якомога більше статей. Ці статті мають бути якісними та відповідати регламенту конкурсу. Для цього ми сформували професійне і неупереджене журі, яке зможе їх оцінити. До нього увійшли: Олександр Желіба (Всесвітня історія), Євстахій Битківський (Географія), Олег Кущ (Зарубіжна література), Дмитро Власенко (Математика), Наталія Ластовець (Українська література), користувач Звірі (Фізика), Анатолій Корнієнко (Інформатика). Конкурс у Вікіцитатах оцінювали його ініціатор Сергій Липко та Олег Кущ.

Ми запитали у члена журі Дмитра Власенка, яка стаття йому найбільше запам’яталась: «Це стаття про математичну освіту. Зазвичай статті з математики в українській Вікіпедії перекладаються з іншої мови. Але цю статтю Євген Шибецький доповнив інформацією про математичну освіту в Україні та додав нові джерела.

Новачкам я би порадив не боятися редагувати, а більш досвідченим користувачам — запитувати та переймати досвід інших редакторів Вікіпедії».

Також ми запитали у ще одного члена журі Євстахія Битківського, яка стаття йому найбільше запам’яталася: «Кілька статей від користувачки Ірина Бучнєва, бо помітно, що вона їх писала з нуля, користуючись багатьма джерелами». Для прикладу, Ірина була авторкою статті про Еме Бонплана

Журі визначили переможців окремо у кожному предметі за двома категоріями — автор(ка) найкращої індивідуальної статті у своєму предметі та конкурсант(ка), що набрав (набрала) найвищу загальну кількість балів за всі статті.

Що б отримати одне з призових місць, учаснику чи учасниці також треба було набрати прохідну кількість балів у відповідності до Регламенту. Для першого місця це 60 балів, для другого — 30, для третього — 15. Тому не дивуйтесь, що в якійсь категорії є лише друге, або лише третє місце. (Переможці у предметах Українська мова та Історія України не визначалися через низький загальний внесок у цих категоріях)

А тепер вітаємо переможців!

Географія

Авторка найкращої статті (Надмірна урбанізація): 

 • Ірина Бучнєва — викладачка загальноосвітньої школи (24.57 балів). 

Автор(к)и найбільшого якісного внеску загалом:

 • 1 місце — Ірина Бучнєва, викладачка загальноосвітньої школи (109.18 балів);
 • 2 місце — Пилипчук Олександр (Lxlalexlxl), викладач Гаврилівської ЗОШ І-ІІІ ступенів Теофіпольської селищної ради (87.50 балів);
 • 3 місце — Krupski Oleg, викладач (19.14 балів).

Зарубіжна література

Автор найкращої статті (Бертольт Брехт):

 • Пилипчук Олександр (Lxlalexlxl) — викладач Гаврилівської ЗОШ І-ІІІ ступенів Теофіпольської селищної ради (11.28 балів).

 Автор(к)и найбільшого якісного внеску загалом:

 • 1 місце — ніхто не набрав прохідну кількість балів (60);
 • 2 місце — Пилипчук Олександр (Lxlalexlxl), викладач Гаврилівської ЗОШ І-ІІІ ступенів Теофіпольської селищної ради (41.71 балів);
 • 3 місце — Iryna Mehed (21.57 балів).

Українська література

Авторка найкращої статті Фавст (Косинка):

 • MUDRIST Яковлєва Олена (5.63 балів) — викладачка Богодухівського ліцею № 2.

 Автор(к)и найбільшого якісного внеску загалом:

 • 1 місце — ніхто не набрав прохідну кількість балів (60);
 • 2 місце — ніхто не набрав прохідну кількість балів (30);
 • 3 місце — Dmytro Petrov (16.09 балів). 

Математика

Автор найкращої статті (Цілочисельний трикутник):

 • Євгеній Шибецький викладач Школа №6 міста Бердичів (17.47 балів).

 Автор(к)и найбільшого якісного внеску загалом:

 • 1 місце — ніхто не набрав прохідну кількість балів (60);
 • 2 місце — Євгеній Шибецький, викладач Школа №6 міста Бердичів (47.06 балів);
 • 2 місце — Пилипчук Олександр (Lxlalexlxl), викладач Гаврилівської ЗОШ І-ІІІ ступенів Теофіпольської селищної ради (33.90 балів). 

Всесвітня історія

Автор найкращої статті (Штурм палацу Аміна):

 • Пилипчук Олександр (Lxlalexlxl) — викладач Гаврилівської ЗОШ І-ІІІ ступенів Теофіпольської селищної ради (21.92 балів). 

Автор(к)и найбільшого якісного внеску загалом:

 • 1 місце — Пилипчук Олександр (Lxlalexlxl), викладач Гаврилівської ЗОШ І-ІІІ ступенів Теофіпольської селищної ради  (67.14 балів);
 • 2 місце — ніхто не набрав прохідну кількість балів (30);
 • 3 місце — ніхто не набрав прохідну кількість балів (15).

Інформатика

Автор найкращої статті (Електронна таблиця):

 • Пилипчук Олександр (Lxlalexlxl) — викладач Гаврилівської ЗОШ І-ІІІ ступенів Теофіпольської селищної ради  (55.87 балів).

Автор(к)и найбільшого якісного внеску загалом:

 • 1 місце Пилипчук Олександр (Lxlalexlxl), викладач Гаврилівської ЗОШ І-ІІІ ступенів Теофіпольської селищної ради  (97.50 балів);
 • 2 місце — ніхто не набрав прохідну кількість балів (30);
 • 3 місце — Іван Царик, розробник мобільних додатків (22.33 балів). 

Фізика

Автор найкращої статті (Закон Ампера):

 • Пилипчук Олександр (Lxlalexlxl) — викладач Гаврилівської ЗОШ І-ІІІ ступенів Теофіпольської селищної ради (17.26 балів).

Конкурсант(ка), який набрав (набрала) найвищу кількість балів серед усіх учасників:

 • 1 місце — Пилипчук Олександр (Lxlalexlxl), викладач Гаврилівської ЗОШ І-ІІІ ступенів Теофіпольської селищної ради (201.41 балів);
 • 2 місце — ніхто не набрав прохідну кількість балів (30);
 • 3 місце — ніхто не набрав прохідну кількість балів (15).

Вікіцитати

І ще одна відмінність цього конкурсу від минулорічного — до нього долучились Вікіцитати — вільна збірка цитат і афоризмів, сестринський проєкт Вікіпедії. У Вікіцитатах можна було працювати над статтями на теми шкільної програми із предметів «Зарубіжна література» та «Українська література»; проводилося окреме оцінювання.

Переможці:

 • 1 місце — користувач Toriyamv (344,9 балів); 
 • 2 місце — користувачка Rina.sl (Дарина) з міста Харкова (247,7 балів); 
 • 3 місце — користувачка Alice Redhotroof (223,5 балів); 
 • 3 місце — Shybetsky – Євгеній Шибецький, вчитель математики в школі №6 Бердичева  (221,4 балів). 

Вітаємо переможців конкурсу!

Детальну таблицю з результатами ви можете подивитись тут.

Ми надішлемо призи та сувеніри усім переможцям, а також уже плануємо наступні проєкти у освітній сфері. Підписуйтеся на наші новини та пишіть за адресою edu@wikimedia.org.ua, якщо маєте питання чи ідеї.

Опубліковано у Результати, Рейтинги | Теґи: , . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

1 Response to Результати конкурсу статей «Вікіпедія для школи» 2021—2022

 1. Сповіщення: Дайджест новин від «Вікімедіа Україна» за листопад — грудень 2022 року | Вікімедіа Україна

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s