Знайомтеся з Мартіном Рульшем, найдосвідченішим стюардом вікіпроєктів

Публікуємо переклад матеріалу, вперше опублікованого на Diff 12 січня 2023; автор — користувач T Cells; перекладачка — користувачка Helixitta

Мартін Рульш, стюард Вікімедіа, який найдовше має ці права. Зображення Sandro Halank (WMDE) (CC-BY-SA 4.0)

Вікіпедія — це вільна енциклопедія та пʼятий за відвідуваністю веб сайт в інтернеті. Вона керується волонтерами та наповнюється користувачами платформи. Англомовна Вікіпедія, яка є найпопулярнішим з-понад понад 300 мовних розділів енциклопедії, налічує понад шість мільйонів статей.

Зареєстровані користувачі Вікіпедії — це редактор(к)и з різними рівнями доступу. Ці рівні також називають «дозволами» або «прапорцями».

Деякі прапорці, як-от «відкочувачі» і «патрульні», може надати будь-який адміністратор. Інші дозволи, зокрема «адміністратор», «чек’юзер», «приховувач», «бюрократ» і «стюард» — можуть отримати лише ті користувачі та користувачки, які заслужили на довіру спільноти. Вони надаються на основі консенсусу спільноти.

Адміністратор(к)и Вікіпедії мають технічні засоби для вилучення та відновлення вилучених сторінок, блокування чи розблокування користувачів та захисту сторінок від редагувань. Вони можуть надавати іншим користувачам певні дозволи, як-от «відкочувач», «перейменування файлів» і «патрульний».

Стюарди — це користувачі та користувачки, які мають розширений доступ до інтерфейсів усіх проєктів Фонду Вікімедіа. Їх обирають щорічно у проміжку з січня по лютий глобальною вікімедійною спільнотою; для обрання стюарда кандидат(ка) має отримати щонайменше 80% голосів підтримки.

Користувачі, обрані стюардами, користуються високим рівнем довіри. Вони зобов’язані розкрити свою особу Фонду Вікімедіа та підписати угоду про конфіденційність, що регулює їхній доступ до приватної інформації інших користувачів. У минулому стюардів офіційно затверджувала Рада повірених Фонду Вікімедіа після відбору спільноти.

Вони мають можливість виконувати різноманітні функції у проєктах Фонду Вікімедіа: надавати права користувачам, боротися з вандалізмом і спамом, виконувати перевірки у проєктах без локальних чек’юзерів, блокувати IP-адреси користувачів та розв’язувати інші питання глобального консенсусу.

Більшість цих технічних завдань виконують стюарди за лаштунками вікіпроєктів, через що їхня робота часто залишається непоміченою. Наразі у вікімедійному русі працює 37 стюардів.

Нещодавно один зі стюардів, Мартін Рульш, опублікував у Facebook повідомлення про своє 15-річчя перебування на цій позиції. Він є найдавнішим активним стюардом у проєктах Фонду Вікімедіа.

Було б цікаво дізнатися про його шлях як волонтера Вікіпедії та стюарда протягом понад 15 років.

Питання: Як довго ви є редактором Вікіпедії?

Дивно, але я не можу пригадати, чи я користувався Вікіпедією до мого першого редагування німецькою мовою в серпні 2005 року. Однак деякі шкільні презентації, які я нещодавно знайшов, доводять, що пам’ять мене підводить. Через місяць [після першого редагування] я зареєстрував свій обліковий запис, яким користуюся до сьогодні. Поступово я почав редагувати деякі статті про музику та хімію, мої улюблені предмети на той час.

Коли одна зі статей, які я мав у своєму списку спостереження, стала жертвою вандалізму, я почав шукати допомоги від інших користувачів із розширеними правами, — адміністраторів. Я не міг змиритися з руйнуванням іншими людьми роботи тих волонтерів, які працювали для спільного блага. Тому я вирішив допомогти в цій сфері моїм колегам-волонтерам.

Оскільки я дуже допитливий, я також хотів дізнатися про ці процеси в інших проєктах Вікімедіа. У 2007 році я почав редагувати англійську Вікіпедію, але незабаром після цього я зрозумів, що сотні менших розділів потребують підтримки. У ті часи у нас було небагато технічних інструментів, деякі з них мені доводилося кодувати самому; найкращий спосіб досягти цього — стати стюардом у вікіпроєктах. Тому я подав заявку на цей прапорець, отримав необхідну підтримку і, нарешті, був затверджений Радою повірених Фонду Вікімедіа.

У грудні 2022 року я став першим стюардом вікіпроєктів, який пробув на цій позиції 15 років поспіль.

П.: Бути стюардом Вікімедіа — це велика відповідальність. Як ви розділяєте свій час волонтерства у вікіпроєктах?

З роками ви отримуєте певний досвід того, як впоратися з багатьма різноманітними ролями. Окрім моєї роботи стюардом, я є адміністратором німецькомовної та англомовної Вікіпедій, а також Вікісховища, також я маю деякі глобальні права користувача [примітка редактора перекладу — маються на увазі технічні права, які поширюються на всі вікіпроєкти, а не лише на один конкретний]. У Вікіпедії я написав кілька статей, які були оцінені як добрі або вибрані, наповнив вікіпроєкти тисячами своїх фотографій, займався кодуванням, працював у журі конкурсів, організував кілька заходів (від зустрічей місцевих спільнот до більших конференцій та фотосесій із залученням політиків та діячів культури), а також багато спілкувався з пресою.

Коли я даю інтервʼю для ЗМІ, моя улюблена цитата: «Вікіпедія — найкраще хобі у світі». Не тому, що ми аматори (багато з нас справді глибоко занурюються у свої теми й стають подібними до професіоналів), а через свободу, яку ми маємо у використанні свого часу для Вікіпедії та її сестринських проєктів. Немає дедлайнів і тиску з боку якоїсь вищої ієрархії щодо того, скільки часу нам витрачати на їх наповнення. Відповідно, я роблю все, що можу, щоб підтримати своїх колег, отримую задоволення та борюся з проблемами. Стюардів загалом небагато, але я отримав певний досвід і тепер намагаюся допомагати іншим всюди, де можу.

П.: Як ви справляєтеся з переслідуваннями/цькуванням, пов’язаними з вашою роботою стюарда?

Більшість моїх колег-стюардів роблять внесок у проєкти Фонду Вікімедіа під псевдонімами, які у більшості випадків дозволяють уникнути переслідування в «реальному» житті. Однак, ми всі звикли до переслідувань в межах вікіпроєктів, особливо з боку вандалів, з якими ми боремося під час нашої діяльності. Були часи, коли мене щоденно цькували в англомовній Вікіпедії. Тоді я часто вживав своє справжнє ім’я, але коли я отримав огидний телефонний дзвінок, я вирішив його приховати.

Втім, як ви можете собі уявити, для деяких видів моєї діяльності, як-то організація подій, спілкування з пресою тощо, я все ще використовую своє справжнє ім’я. Для моєї роботи в Wikimedia Deutschland, німецькому відділенні Фонду Вікімедіа, я використовую обліковий запис співробітника з моїм справжнім ім’ям. Загалом, я не хочу, щоб вандали мали можливість надто легко мене діставати та дратувати. На щастя, останнім часом у мене не було великих проблем з цього приводу.

П.: Нещодавно ви відзначили 15-річчя на позиції стюарда. З якими труднощами ви зіштовхуєтеся як стюард проєктів Фонду Вікімедіа?

Сумно, але виклики майже не змінилися впродовж цих років: ми є дуже невеликою групою вузькоспеціалізованих (часто технічних) осіб, які слабко пов’язані між собою. Більшість із нас — одинаки, які повинні значною мірою покладатися на добрі технічні інструменти, щоб швидко й ефективно служити глобальній спільноті. На жаль, підтримки не так багато, як нам буває потрібно, попри значення нашої роботи. Я вже згадував про свою участь у створенні деяких інструментів понад десять років тому. Звичайно, ситуація значно змінилася за ці роки, але ми б могли мати більше можливості, щоб допомагати вікіспільноті та уникати проблем, які побічно виникають від наших дій. Мені подобається розв’язувати проблеми, знаходити рішення та допомагати там, де я потрібен. У мене часто залишаються добрі спогади, друзі та величезний досвід, коли вдається добре налагодити роботу.

Зараз цю нестачу управління серед стюардів вирішують різними способами: наша група через прямі контакти отримує підтримку від Фонду Вікімедіа, має щомісячні онлайн зустрічі, час від часу збирає список технічних потреб тощо. Але ми також робимо подальші кроки вперед: стюарди та їх помічники сформували Групу користувачів та стюардів вікіпроєктів, яку Фонд Вікімедіа визнав афіліатом, що дає нам можливість отримувати гранти та вперше дозволило взяти участь у Wikimedia Summit — щорічній конференції для відділень Фонду Вікімедіа з усього світу. Також у нашій групі в тестовому режимі ми запровадили нові процеси прийняття рішень. У майбутньому ми побачимо, чи дадуть ці кроки свої результати.

П.: Чи був колись час, що ви думали залишити позицію стюарда? Внаслідок якої події це сталося?

Нарешті запитання, на яке мені легко відповісти: ні, мені все ще подобається допомагати спільноті своїм досвідом і заповнювати деякі прогалини вікіпроєктів. Але я помітив, що останніми роками до групи долучилися деякі волонтери, які могли б ефективніше підтримувати її діяльність як всередині, так і зовні. Поки мені все ще подобається ця діяльність, і спільнота довіряє мені виконувати цю роль. Я радий ділитися своїм часом і досвідом та продовжувати волонтерити.

П.: Ви один із найдосвідченіших редакторів і волонтерів Вікіпедії. Чи є хтось у вікімедійному русі, кого ви б вважали прикладом для наслідування?

Віківсесвіт — це гігантський космос із незліченною кількістю відданих людей, які витрачають свій час заради суспільного блага. Я знайшов тут своїх найкращих друзів; я персонально виріс завдяки обов’язкам, які мені довірили, і вдячний, що можу хоч трохи навзаєм віддячити. Але я дуже добре знаю, що є інші волонтери, які набагато краще, ніж я, вміють писати статті, створювати нові технічні інструменти для розв’язання давніх проблем, заохочувати людей приєднуватися, лобіювати наші потреби та виконувати багато інших завдань.

За ці роки я спробував більшість із того, що можна зробити у Віківсесвіті, і познайомився з багатьма винятковими волонтерами, а також співробітниками різних вікімедійних структур. Сподіваюся, я виявляв свою вдячність усюди, де тільки міг, і я сподіваюся, що люди, про яких я зараз думаю, знають, що я про них пам’ятаю. Ми всі є шматочками цього пазлу і я сподіваюся, що також відіграю тут свою роль і зможу бути взірцем для когось іншого.

П.: Чи є у вас якісь поради для редакторів та редакторок Вікіпедії, які прагнуть стати стюардами?

Запропонувати свою кандидатуру на роль стюарда можна на цій Метавікі сторінці [примітка редактора перекладу — вибори проходять щорічно на початку року; на момент публікації оригіналу інтерв’ю тривало висунення кандидатів на вибори 2023 року, але на момент публікації перекладу воно вже завершилося]. Якщо стисло, ми шукаємо досвідчених, активних учасників та учасниць спільноти, які мають або мали раніше права адміністратора. Для глобальної та внутрішньої комунікації корисне мінімальне знання англійської мови, але ми також шукаємо носіїв інших мов. За минулі роки ми знайшли багато успішних кандидатів, які мали технічні навички, що допомогли їм та допомогли іншим членам групи через розробку технічних інструментів. Однак, як зазначалося раніше, також дуже вітаються кандидати з досвідом управління спільнотою.

Як і у випадку з багатьма новими ролями, новачки часто не знають, куди їх приведе цей шлях. Але згодом вони знаходять своє місце, де можуть бути корисними. Тому я хочу заохотити тих, хто ще не вирішив подати заявку, поговорити з чинними стюардами про свої думки (оскільки те як я розумію цю роль — це лише моє особисте її сприйняття), або набратися сміливості та просто спробувати. Нам потрібні додаткові руки, щоб надалі розвивати групу стюардів.

Опубліковано у Закордонний досвід, Особиста думка, Особистості | Теґи: . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s