Як пройшла онлайн зустріч освітян: досвід втілення Освітньої програми Світлани Дячок, Ольги Лободи, Андрія Гриценка та Євгенія Шибецького 

19 квітня відбулась онлайн зустріч для обміну досвідом між освітянами із використання Вікіпедії та сестринських проєктів у освітньому процесі. У зустрічі взяли участь 11 викладачів та викладачок з різних регіонів України. Зустріч пройшла у теплій атмосфері: учасники й учасниці поспілкувалися та обмінялися досвідом. Запрошуємо стежити за нашими новинами, щоб долучатися до наступних таких зустрічей, а поки розповідаємо, чим поділилися спікер(к)и події.

Першою виступала Світлана Дячок, директорка Ліцею №1 місті Хоростків Хоростківської міської ради Тернопільської області, учитель-методист української мови й літератури, зарубіжної літератури, кандидат філологічних наук, редакторка Вікіпедії. 

Вона розповідала про те, як важливо для учнів працювати з текстом: знаходити інформацію, розуміти текст, оцінювати та осмислювати. На її думку, мотиваційним моментом для учнів є те, ще кожен може залишити свій слід назавжди створивши статтю у Вікіпедії чи завантаживши світлину.

Як учні та учениці можуть зробити внесок?

 • Редагування та удосконалення статей
 • Участь у тематичних тижнях та місяцях
 • Переклади
 • Вікікурси
 • Поповнення Вікісховища світлинами
 • Написання нових статей

Також пані Світлана відзначила що учням та ученицям подобається працювати в Вікіцитатах, і при вивченні нових творів вони можуть одразу додати статті у Вікіцитати. Пані Світлана зазначає, що не всі учні, хто прийшов на зустрічі та тренінги, будуть дописувачами Вікіпедії, і це нормально. 

Фото: OlenaVinsent (WMUA), CC BY-SA 4.0

Пані Світлана наводить такий алгоритм роботи з дітьми-вікіпедистами:

 • виявити дітей, яким це цікаво і які мають до цього схильність;
 • спланувати роботу з дітьми;
 • вибрати оптимальний час для занять;
 • розробити загальну програму та календарний план;
 • розробити індивідуальну програму для кожної дитини;
 • створити творчу лабораторію вчителя;
 • вивчити психологічні особливості й методичні прийоми роботи;
 • систематично і цілеспрямовано готувати дітей до участі у конкурсах, олімпіадах.

Також доброю практикою є участь у Вікімарафонах, де учні та учениці можуть не тільки створити статті, а й отримати за це сувеніри. (Вікімарафон – щорічна акція до дня народження українського мовного розділу Вікіпедії, коли всі охочі можуть написати статті та отримати сувеніри від ГО «Вікімедіа Україна»)

Також пані Світлана є співавторкою посібника про використання Вікіпедії та сестринських проєктів в освітньому просторі, який безкоштовно доступний для всіх освітян. Завантажити посібник можна за посиланням: https://w.wiki/4cKV

Фото: OlenaVinsent (WMUA), CC BY-SA 4.0

Ольга Лобода з Хмелівського ліцею Роменського району Сумської області розповідала про використання Вікіпедії на уроках літератури. Цього року багато російських творів замінили зарубіжними, але ще немає нових підручників, тому Вікіпедія — це перше місце, куди звертаються учні та учениці.

Пані Ольга каже, що це не просто робота чи хобі, Вікіпедія для вчителів та викладачів – це місія, яка нас єднає. Коли вчителі та вчительки беруть участь у Вікімарафоні та інших проєктах і створюють нові статті, їх рейтинг серед учнів та учениць одразу зростає, бо учні та учениці розуміють що цю статтю написав їх учитель.

Фото: OlenaVinsent (WMUA), CC BY-SA 4.0

Пані Ольга наводить такі приклади завдань, які можна давати учням та ученицям з використанням Вікіпедії:

 • Замість домашнього завдання, щоб його не просто переписали з готових ресурсів, знайти інформацію про письменників та письменниць або їх твори, яких немає в статтях Вікіпедії й додати її. Наприклад, знайти й додати інформацію про дитинство та подорожі Ганни Гавальд.
 • Опрацювати біографію відомих людей, порівнявши біографію у підручнику та у вікістатті.
 • Законспектувати тези вікістатті.
 • Розгадати кросворд за допомогою Вікіпедії.
 • Заповнити прогалини у тексті на основі інформації у вікістатті.

Також і п. Світлана й п. Ольга відзначили, що учням та ученицям подобається робота з Вікіцитатами. 

Пані Ольга пропонує такі види роботи:

 • Проаналізувати цитати у Вікіцитатах і обрати з якими погоджуєшся, а з якими ні.
 • Прочитати афоризми письменника і за ними скласти психологічний портрет.
 • Додати улюблені цитати у Вікіцитати.
 • Зробити свій «Кошик» — цитати які хочеться залишити для себе.

Ольга Лобода також є щорічною учасницею Вікімарафону і цього року, попри складну ситуацію з відключеннями енергії та інтернету, вона з іншими вчителями та вчительками написали статті до кампанії.

Андрій Гриценко, доктор педагогічних наук, доцент, завідувач кафедри історії, правознавства та методики навчання Глухівського національного педагогічного університету імені Олександра Довженка, визначає головним принципом — «ніякого примусу». Це ще більш стимулює до написання як школярів, так і студентів. У нього є курс «Мультимедійні технології в історичній освіті» де головним завданням є написання статей у Вікіпедії. Паралельно ці статті потрапляють на загальний конкурс — Вікімарафон або інші конкурси з призами.

Він відслідковує прогрес студентів та студенток, яких вчив ще п’ять років тому. Деякі з них пишуть цілеспрямовано на окремі конкурси кілька разів на рік, але є і такі, що пишуть регулярно, їх близько 10%. 

Ще один фактор — приклад лідера, бо студентів та студенток стимулює, коли вони знають що статті пише їх викладач. Він також відзначає, що головне — цим жити, коли своє захоплення, своє хобі переносиш на роботу.

Фото: KolyaHistory, CC BY-SA 4.0

Євгеній Шибецький, вчитель математики та інформатики гімназії № 6 імені Житниченка І. В. міста Бердичева, розповідає, що під час Вікімарафону 2018 року в нього виникла ідея провести Вікімарафон не з вчителями, а з учнями та ученицями. Він майже рік обдумував це, і вирішив що за термін Вікімарафону неможливо навчити учнів основ статей у Вікіпедії, тому варто їх підготувати заздалегідь. З цією метою була проведена пропедевтика: ознайомлення з сайтом Вікіпедія, його основними можливостями для користувачів, реєстрація у середовищі, робота з вікірозміткою на сторінці користувача, підключення інструменту перекладу. Створювати й редагувати статті з математики з формулами було важко, оскільки це передбачає використання розмітки LaTeX, учні могли тільки шукати й використовувати дані з Вікіпедії. А ось на уроках інформатики це стало знахідкою.

Фото: Shybetsky, CC BY-SA 4.0

Пан Євгеній розповідає, що, наприклад, якщо вчителі інформатики викладають  текстові редактори, не обов’язково має бути саме MS Word або Google Documets — це може бути текстовий редактор Вікіпедії, тому що він має засоби редагування та форматування текстів. Можна використовувати Вікіпедію в різних темах з інформатики, головне мати на це бажання.

Залучити учнів до редагування Вікіпедії важливо, тому що, по-перше — це поширення української мови, бо ми редагуємо Вікіпедію українською, по-друге — це знаходження у певній спільноті, об’єднаній спільною метою, і по-третє — це місце для творчості.

Пан Євгеній особливо пишається шестикласником, який створив статтю про свою школу; вона не ідеальна, але ця стаття використовується і досі, а тим часом школяр вже закінчив школу.

Фото: Shybetsky, CC BY-SA 4.0

У 2019 році Євгеній провів Вікімарафон майже у всіх класах, і через рік учні самі згадали й просили провести Вікімарафон знову. Тепер Вікімарафон в школі є щорічним, а пан Євгеній долучає учнів і до інших акцій. Наприклад, в цьому році це був WikiGap — марафон створення статей про видатних жінок, торік – конкурс «Вікіпедія для школи» у Вікіцитатах тощо. Це було завдання поза темою, але учні самі ним зацікавились. Євгеній каже, що це мотивує і самому цим займатись.

Також через шаблон він веде статистику всіх учнів, які брали участь в акціях, що б дивитися за їх прогресом, у разі потреби допомагати покращувати статті.

Фото: OlenaVinsent (WMUA), CC BY-SA 4.0

Ми плануємо зробити такі зустрічі регулярними раз на місяць, щоб освітяни могли обговорити свій позитивний досвід, а також проблеми з якими вони стикались, в колі однодумців і спільно шукати розв’язання питань, що виникають. Стежте за анонсами ГО «Вікімедіа Україна», щоб долучатися до наступних подій.

Опубліковано у Наука і освіта, Особиста думка, Результати | Теґи: . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s