Статті у Вікіпедію пишуть скрізь: від Королівської опери до Тек-де-Монтеррей

Якщо Ви спробуєте описати Вікіпедію людині, яка ніколи про неї не чула, Вам не повірять. Онлайн-енциклопедія, яку може редагувати будь-хто, і при цьому вона корисна? У будь-якому разі, така розмова Вам не світить — Вікіпедія є одним з найчастіше відвідуваних сайтів у світі.

Оскільки вільна енциклопедія не стоїть на місці, постійно створюються нові статті, але так само щось мимохіть залишається поза увагою редакторів. Тоді для заповнення прогалин організовують навмисні едітатони (англ. editathon, від edit + marathon) — «марафони редагування» Вікіпедії. Едітатони відбуваються з різноманітних нагод і причин, у різних країнах, а Вікіпедію редагують різними мовами. Зрозуміло, найбільш активно долучають до цієї справи студентів.

Королівська опера у Лондоні (Велика Британія), яка бачить своїм покликанням ділитися оперою й балетом зі світом, провела уже не одну зустріч редакторів, які поліпшували статті Вікіпедії про балет і танець. Підтримала її у цьому організація Wikimedia UK, яка підтримує проекти Вікімедіа у Великій Британії. Перший «балетний едітатон» у 2013 році був присвячений англійському балетмейстеру Фредеріку Ештону, наступного року відбувся інший — з написання статей, пов’язаних з видатним хореографом Кеннетом Макмілланом; на них запрошували усіх охочих. Цього року Королівська опера звернула увагу на студентів, які стали своєрідними амбасадорами опери у своїх навчальних закладах.

http://www.roh.org.uk/news/roh-students-editathon-improving-wikipedias-articles-on-dance

Джерело: roh.org.uk

На едітатоні в Королівській опері у березні Алісія Горстет з Вільного університету, Стівен К’юел з Оксфордського університету, Кетлін Ґрін з Лондонського музичного коледжу та інші студенти працювали, зокрема, над статтями про театральних діячів Джона Кранко, Івана Всеволожського, Льва Іванова. Вони позитивно відгукуються про новий для себе досвід — адже приємно не лише дізнаватися нове, але й ділитися своїми знаннями з іншими.

Перший день едітатону. Фото: Thelmadatter (CC-BY-SA-4.0) https://commons.wikimedia.org/wiki/File:EditathonRetadoraDay108.JPG

Перший день едітатону. Фото: Thelmadatter (CC-BY-SA-4.0)

Інститут технологій та вищої освіти у Монтерреї (Мексика), кажучи й образно, і буквально, — інший кінець світу від балету і від Лондона. Тек-де-Монтеррей — один з найбільших приватних університетів Латинської Америки, й освітня програма Вікіпедії тут має великий розмах. Щосеместру в університеті відбувається Espacios de Innovación — тиждень присвячений інноваційному простору і технологічним освітнім проектам. У березні для цього заходу можна було обрати роботу у Вікіпедії. Починаючи з січня координатор Освітньої програми Вікіпедії у Тек-де-Монтеррей Лі Тельмадаттер та інші викладачі проводили тренінги для інших викладачів та вишколи для студентів університету. Тож упродовж триденного едітатону його учасники вже могли виконувати різні завдання у Вікіпедії: писати й перекладати статті, поліпшувати текст уже наявних, завантажувати фотографії, перекладати описи файлів у Вікісховищі.

Загалом одночасно працювало 311 студентів і викладачів! Хороший показник, чи не так? Студентка біотехнологій Марія Хосе Фельґеррес Планельс та її колеги відзначили, що написання статей у Вікіпедію не легше за будь-яке інше завдання в університеті, але певну інформацію легше знайти англійською, ніж іспанською, тож внесок в іспаномовну Вікіпедію — це віддяка спільноті.

Групове фото, автор — Thelmadatter (CC-BY-SA-4.0)

Групове фото, автор — Thelmadatter (CC-BY-SA-4.0)

Ці едітатони аж ніяк не останні, адже Вікіпедії, здається, немає кінця й краю. 🙂

Якщо Вам цікаво було б провести такий едітатон-тренінг-вишкіл з написання статей у Вікіпедію для своїх друзів-студентів-колег — не треба їхати у Лондон чи Мехіко. Звертайтеся до «Вікімедіа Україна» — і будемо разом українською мовою писати Вікіпедію світового рівня!

Використано матеріали зі статей

About Vira Motorko

фанатка Вікіпедії
Опубліковано у Закордонний досвід, Публічні заходи | Теґи: , , , , , . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s