Вікіпедія – дуже популярне місце, де можна знайти різноманітну інформацію (ну, не мені вам це розповідати). Проте вона має свою специфіку. Так, відомий випадок запеклої боротьби декількох дописувачів на тему, яка ж фотографія повинна краще репрезентувати одного з досить популярних і скандальних українських політиків. Ця боротьба тривала досить довго (і, може, досі триває). Але наскільки у повсякденному житті комусь треба знати, як виглядає той чи інший політик в деталях? Ми, звичайно, стали більш політично свідомими, і огріхи політиків не забудьмо, але от чи варто так багато уваги приділяти їх зовнішності?..
І маємо протилежну картину. Скажімо, що ви чули про перикард? Це так звана серцева сумка, вона захищає і тримає серце. Тобто стосується кожної людини і кожен день. І в статті про цей анатомічний утвір в україномовному розділі Вікіпедії немає зображення. Таке відбувається в багатьох статтях, і не лише на біологічну тематику.
Це був довгий вступ. Для того, щоб ви краще зрозуміли проблему. Вікіпедії не вистачає науковців для редагування, а самим статтям не вистачає гарних ілюстрацій. Саме заради цього проводиться вперше міжнародний конкурс наукових зображень (та відео).
Конкурс ділиться на дві частини – локальну та міжнародну. Українська, локальна частина проходитиме впродовж жовтня 2015 року. Організатори конкурсу заохочують впродовж цього місяця зробити гарне фото чи ілюстрацію, якими можна прикрасити статтю на наукову тематику у Вікіпедії. При чому, якщо такої статті немає – її ж можна створити, правда 😉
Попередньо подібний конкурс проходив вже тричі у 2011-2013 роках в Естонії. Цього року було вирішено перейти на міжнародний рівень і ми раді тому, що Україна вирішила взяти в ньому участь 🙂
Міжнародна частина проходитиме до кінця 2015 року. Переможці міжнародної частини будуть визначені до кінця січня 2016.
Правила доволі прості – у стиснутому вигляді їх можна почитати тут. Розгорнуто і з деталями та порадами (і з тим, як і де зареєструватися і як завантажити зображення) можна ознайомитися тут. Але коротко два правила: 1) ви є автором/співавтором зображення та 2) зображення раніше ніде не публікувалося. Для отримання гарної оцінки і взагалі для того щоб читачі Вікіпедії сказали вам велике спасибі варто до зображення додати гарний опис.
Категорії, в яких приймаються зображення – за посиланням тут.
Контакти організаторів – за посиланням тут.
Поставити запитання можна тут.
І пам’ятайте: гарне наукове зображення – це не обов’язково лише електронна мікроскопія чи імуноцито- чи імуногістохімія. Ці картинки гарно виглядають, це так, але головний наголос робитиметься на ілюстрації, яких потребують різні наукові статті у Вікіпедії: від будови Всесвіту до робочої обстановки в лабораторії. Тому великий плюс для конкурсанта, якщо він створив зображення, якого не вистачало в багатьох статтях.
І пам’ятайте ще ось це – ви не обов’язково повинні бути науковцем для сприяння цьому конкурсу: поширення інформації про нього серед науковців, заохочення їх у цьому конкурсі ну і врешті решт, написання статей для зроблених зображень (ось категорія) – це теж дуже потрібні речі.
Усім приємного конкурсу! В нас будуть гарні призи 🙂 А роботи переможців ще і надрукують та зроблять виставку.