Що ми навчилися: Освітня програма Вікіпедії в Аргентині

Допис із серії статей «Що ми навчилися» з блогу Вікімедіа про важливі уроки, засвоєні спільнотами з різних країн світу.

Editatón en el Museo del Bicentenario 3.jpg

Будуючи мости між цифровим, науковим та відкритою культурою: Освітній едітатон в Музеї двохсотріччя.

Делія Вазкез, тренер вчителів та вчителька в старшій школі, завжди вважала, що їй не вистачає теоретичного фундаменту, який дозволив би їй захищати у дискусіях використання Вікіпедії у класі — щось, що дозволило б їй «відійти від упереджень, що є звичайними серед моїх колег». Відштовхуючись від цього відгуку та сформованої аудиторії, до якої ми хотіли б звернутися, ми розробили освітню програму для Вікімедіа Аргентина, котра мала на меті змінити сприйняття Вікіпедії в освітньому контексті та наголосити на ключовій ролі, яку відкрита культура відіграє в освіті.

Оскільки цифрова культура вже і так є темою на освітньому порядку денному — в Аргентині включення технологій до класу є обов’язковим — нашою першою стратегією було ясно виразити навички та цінності, пов’язані зі спільним творенням та відкритими ліцензіями. З цією метою ми розробили семінари з тренування вчителів (онлайнові та офлайнові). Маріо Кві, вчитель у старшій школі та координатор технологічної галузі в цій школі, подолав свої упередження щодо Вікіпедії, коли взяв участь у нашому тренінгу. Вивчаючи матрицю та отримуючи розуміння Вікіпедії з-за лаштунків, як-то через перегляд історії редагування статей та читання сторінок обговорення, він та його колеги осмілились опублікувати свій власний вміст та відкрити його для обговорення іншими редакторами. «Саме так ми дізналися дещо неймовірне, що не помічали раніше: Вікіпедія це значно, значно більше, ніж просто гігантська енциклопедія. Вікіпедія — це простір, що просуває розвиток колективних знань та культури участі», розповів нам Маріо.

Також через едітатони та віківишколи ми взаємодіяли зі студентами, залучаючи їх до редагування та участі в кількох проектах Вікімедіа — не лише у Вікіпедії.

Ми сфокусували свої зусилля на створенні уніфікованого підходу серед цифрової та наукової культур відносно вільної культури, оскільки знайшли прогалину в знаннях того, чим є вільні ліцензії — прогалина також була пов’язана з загальним незнанням того, що Вікіпедія як платформа сягає далеко за межі спільного конструювання знань. Це аспект, що навіть сьогодні ще не знайшов свого визнання в освітньому контексті.

Ділимося уроком: Будуйте спільний фундамент для співпраці

Освітній едітатон у Colegio Nacional Rafael Hernández.

Освітній едітатон у Colegio Nacional Rafael Hernández.

Ми почали за сприятливих обставин, оскільки аргентинські правила щодо технологій в освіті означають, що кожен студент отримує нетбук. Однак цифровий доступ не завжди еквівалентний дійсному доступу — ми виявили прогалини в справжньому знанні, компетентності та практичних навичках.

На жаль, наявність про-цифрового політичного клімату не обов’язково означає, що роздані ноутбуки будуть підключені до Інтернету й використовуватимуться в критичних чи креативних, або будь-яких освітніх цілях. Аргентинські правила на практиці було змінено до просто доступу до технологічних інструментів. Більше того, ми зіштовхнулися з сильними непорозуміннями та негативними думками про використання технологій загалом, та Вікіпедії зокрема. Це зробило складним будівництво уніфікованого фундаменту досвідів, з якого ми б будували нашу освітню програму.

Куди ми звідси йдемо?

Живий тренінг з вільної культури для вчителів

Живий тренінг з вільної культури для вчителів

Цей контекст змусив нас переосмислити, яку діяльність ми б хотіли робити в класі. Після першого експерименту ми сфокусувалися на слуханні того, що інші залучені а́ктори мали сказати про свої дискурси та досвід.

Ми зробили крок назад і почали з більш простого рівня, зважаючи (серед іншого) на те, що часто немає Інтернет-з’єднання. У такій ситуації важко говорити про цифрові практики, як-то редагування Вікіпедії — нам часто доводилося використовувати мобільні телефони та альтернативні способи з’єднання. У той же час, як користувачам нам доводилося нівелювати наслідки негативних дискурсів, наприклад, відкочені редагування без подальших пояснень причини, через наше використання мейнстрімних медіа та звертання до проблематичних ситуацій.

Враховуючи ці труднощі, програма зайняла більше часу для свого завершення ніж ми спочатку запланували. Однак коли ми імплементували нові стратегії, власність, роздуми та інтереси учасників стали щирими й вчителі, з якими ми працювали стали мотивувальними агентами, або, як ми їх звемо, Вікі-амбасадорами.

Меліна Маснатта, освітній координатор, Вікімедіа Аргентина.
Марія Круз, координатор Навчання й оцінки, Фонд Вікімедіа.

Цей та інші уроки від Вікімедіа Аргентина можна знайти у їх прогресному звіті.


Публікація What I Learned: Wikipedia Education Program in Argentina з блогу Вікімедіа,
переклад користувача Base

About Vira Motorko

фанатка Вікіпедії
Опубліковано у Закордонний досвід, Наука і освіта | Теґи: , , . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

1 Response to Що ми навчилися: Освітня програма Вікіпедії в Аргентині

  1. Сповіщення: Новини Вікімедіа за серпень-вересень 2015 | Вікімедіа Україна

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s