Вікімарафон до тижня Відкритого доступу

логотип співпраці Вікіпедії та Вільного доступу: лого Вікіпедії в оранжевому замочку19 — 25 жовтня проходитиме черговий міжнародний тиждень Відкритого доступу. Під час Тижня відкритого доступу ініціатива Wikipedia Library спільно зі SPARC запрошують долучитися до глобального віртуального вікімарафону з удосконалення контенту, що стосується Відкритого доступу, зокрема покращувати та створювати нові статті (в т.ч. шляхом перекладу з інших мовних розділів). Тема цього тижня — «Відкриті для співпраці», і Вікіпроекти є якнайкращим місцем, щоб це продемонструвати.  Вікімедіа Україна, в свою чергу, запрошує робити це саме в Українській Вікіпедії.

Яким чином можна продемонструвати свою прихильність до практики надання необмеженого, безкоштовного і постійного доступу до наукових та освітніх матеріалів через мережу Інтернет задля прогресу людства? Варіантів багато:

  1. Створити статті на тему Відкритого доступу. Перелік статей до написання знаходиться на сторінці Тематичного тижня, що стартує з 19 жовтня.
  2. Поліпшити статтю, що вже існує в Українській Вікіпедії.
  3. Завантажити медіафайли, яких бракує у Вікіпедії. Дізнатися, на які файли існують запити, можна на спеціальній сторінці-форумі.
  4. У Вікісховищі зберігається величезна кількість файлів, які не ілюструють сторінки у вікіпроектах, і додавання  зображення чи інших медіафайли до відповідних статей також буде внеском у вікімарафон. Колекцію найкращих файлів можна передивитись на сторінці Open Access File of the Day, а медіафайли, що стосуються саме тематики Вільного доступу, можна вибрати у категорії Open access (publishing).
  5. Додати шаблон Відкритий доступ до бібліографічних посилань у примітках до статей і таким чином сигналізувати користувачу, що стаття чи книга є у Відкритому доступі.
  6. Приєднатися до спільнот WikiProject Open Access у Вікіпедії, Вікіджерелах, Вікіданих.

Для того, щоб ваші редагування не залишились непоміченими ініціаторами марафону та світовою вікіспільнотою, сповістіть про свій внесок на сторінці поступу тижня.

Відкритий доступ це безкоштовний, швидкий, постійний, повнотекстовий доступ в режимі реального часу до наукових та навчальних матеріалів, що реалізовується для будь-якого користувача у глобальній інформаційній мережі. Рух було започатковано 2002 року на конференції, яка проходила в Інституті відкритого суспільства в Будапешті.  Тоді було прийнято Декларацію відкритого доступу, за нею були заява Біфезда у червні 2003 і Берлінська декларація про відкритий доступ до наукових та гуманітарних знань у жовтні 2003. Щорічно, з жовтня 2009 року з ініціативи Коаліції наукових видань та академічних ресурсів (SPARC) та за підтримки прибічників з усього світу, проходить міжнародний тиждень Відкритого доступу. Ця акція надає можливість краще ознайомитися з перевагами Відкритого доступу, обмінятися досвідом та ідеями, допомагає розширити коло учасників цього руху. 18 березня 2015 року свою політику Відкритого доступу оприлюднив Фонд Вікімедіа.

Опубліковано у Вікітижні | Теґи: , , , . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s