19 — 25 жовтня проходитиме черговий міжнародний тиждень Відкритого доступу. Під час Тижня відкритого доступу ініціатива Wikipedia Library спільно зі SPARC запрошують долучитися до глобального віртуального вікімарафону з удосконалення контенту, що стосується Відкритого доступу, зокрема покращувати та створювати нові статті (в т.ч. шляхом перекладу з інших мовних розділів). Тема цього тижня — «Відкриті для співпраці», і Вікіпроекти є якнайкращим місцем, щоб це продемонструвати. Вікімедіа Україна, в свою чергу, запрошує робити це саме в Українській Вікіпедії.
Яким чином можна продемонструвати свою прихильність до практики надання необмеженого, безкоштовного і постійного доступу до наукових та освітніх матеріалів через мережу Інтернет задля прогресу людства? Варіантів багато:
- Створити статті на тему Відкритого доступу. Перелік статей до написання знаходиться на сторінці Тематичного тижня, що стартує з 19 жовтня.
- Поліпшити статтю, що вже існує в Українській Вікіпедії.
- Завантажити медіафайли, яких бракує у Вікіпедії. Дізнатися, на які файли існують запити, можна на спеціальній сторінці-форумі.
- У Вікісховищі зберігається величезна кількість файлів, які не ілюструють сторінки у вікіпроектах, і додавання зображення чи інших медіафайли до відповідних статей також буде внеском у вікімарафон. Колекцію найкращих файлів можна передивитись на сторінці Open Access File of the Day, а медіафайли, що стосуються саме тематики Вільного доступу, можна вибрати у категорії Open access (publishing).
- Додати шаблон Відкритий доступ до бібліографічних посилань у примітках до статей і таким чином сигналізувати користувачу, що стаття чи книга є у Відкритому доступі.
- Приєднатися до спільнот WikiProject Open Access у Вікіпедії, Вікіджерелах, Вікіданих.
Для того, щоб ваші редагування не залишились непоміченими ініціаторами марафону та світовою вікіспільнотою, сповістіть про свій внесок на сторінці поступу тижня.
Відкритий доступ — це безкоштовний, швидкий, постійний, повнотекстовий доступ в режимі реального часу до наукових та навчальних матеріалів, що реалізовується для будь-якого користувача у глобальній інформаційній мережі. Рух було започатковано 2002 року на конференції, яка проходила в Інституті відкритого суспільства в Будапешті. Тоді було прийнято Декларацію відкритого доступу, за нею були заява Біфезда у червні 2003 і Берлінська декларація про відкритий доступ до наукових та гуманітарних знань у жовтні 2003. Щорічно, з жовтня 2009 року з ініціативи Коаліції наукових видань та академічних ресурсів (SPARC) та за підтримки прибічників з усього світу, проходить міжнародний тиждень Відкритого доступу. Ця акція надає можливість краще ознайомитися з перевагами Відкритого доступу, обмінятися досвідом та ідеями, допомагає розширити коло учасників цього руху. 18 березня 2015 року свою політику Відкритого доступу оприлюднив Фонд Вікімедіа.