Пам’ятки природи у Вікіпедії: історія волонтера

За результатами даних обліку територій та об’єктів природно-заповідного фонду, поданих органами виконавчої влади на місцевому рівні, що забезпечують реалізацію державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, станом на 01.01.2017 природно-заповідний фонд України має в своєму складі 8245 території та об’єктів. Державний кадастр таких територій можна знайти на веб порталі відкритих даних або окремим частинами на сайтах регіональних органів влади. Переглянути ж регулярно оновлюваний список усіх об’єктів та й ще переходити на галерею зображень можна поки лише у просторі Вікіпедії. Такі списки були створені для фотоконкурсу «Вікі любить Землю», який має на меті створити базу світлин для всіх об’єктів ПЗФ для подальшого ілюстрування ними статей у Вікіпедії. Треба відмітити, що банк фотографій у Вікісховищі зростав набагато швидше за кількість статей про них у Вікіпедії. Але за останній час волонтерам вдалося добитися в цьому певного балансу і наблизитися до започаткування статей про всі об’єкти заповідного фонду. Олена Дятлова розповідає як це стало можливим.

Навесні 2016 року, переглядаючи стрічку новин у Facebook, я натрапила на допис Олексія Василюка про те, що потрібно зробити якесь доповнення статті у Вікіпедії. Я навіть зараз не пригадаю, про що саме йшла мова, але швидше за все щось, що стосувалося об’єкту природно-заповідного фонду України. Бо ж цієї темою Олексій неабияк цікавиться і працює з нею щодня.

Почалося обговорення, а тоді ще і ще, і процес вже було не зупинити. Відвідуючи різні заповідні території, я перевіряла, чи написані статті про них у Вікіпедії, і запалювалася бажанням створювати такі сторінки й ілюструвати їх фотографіями.

Досвіду редагування Вікіпедії у мене не було. Але вчитися було легко, тому що як тільки з’являлися всілякі запитання, на допомогу приходили досвідчені вікіпедисти.

Так з’явилися статті про ландшафтний заказник «Діброва болотного дуба», геологічний пам’ятник природи «Гребенники», про парки-пам’ятки садово-паркового мистецтва «Кардамічівський» і «Дністер». Крім того, редагувалися й інші статті про найрізноманітніші охоронні території України, завантажувалися нові фотографії, доповнювалися тексти.

Олексій Василюк теж щодня робив свій внесок. Як фахівець природоохоронної справи, Олексій створив сторінки за такими напрямками, як, наприклад, Заказник «Нагольний кряж», Систематизація втрачених об’єктів ПЗФ України, систематизував історичних даних про охорону природи в Україні та створення сторінок, присвячених історії заповідної справи і доповнив чимало статей про природу України.

Все це було неймовірно цікаво, але з кожним днем ​​приходило розуміння того, що охоронних територій різного статусу в Україні чимало, і об’їхати все неможливо, так само як і проаналізувати літературу по кожному.

Ми раділи появі кожної статті, обмінювалися посиланнями і зрозуміли, що в глобальному масштабі все одно від нашого скромного внеску нічого не змінюється. Все одно для багатьох об’єктів природно-заповідного фонду України все ще не створені статті, а тим часом деякі об’єкти, на жаль, зникли з лиця Землі і так і не були бодай якось описані у Вікіпедії. Це, в першу чергу, стосувалося вікових дерев, які зникали з різних причин, але також і деяких територій, які, на жаль, втратили те, заради чого вони охоронялися.

І ось, несподівано Олексій познайомився з людиною, яка повністю змінила наш підхід до створення нових статей у Вікіпедії. Користувач:Atoly запропонував нам технічне рішення цього питання. Наше завдання полягало в тому, щоб скласти за визначеною формою для кожної області України список тих охоронних об’єктів, для яких статей у Вікіпедії ще не написано. Цьому передував пошук таких статей і якщо їх знайдено не було, такий об’єкт заносився в спеціальну таблицю. Крім назви об’єкта, в таблицю вносили мінімальну інформацію про нього: його площу, рік створення, природоохоронний статус, місце розташування тощо.

Після того, як таблиці були заповнені, Atoly пропускав їх через спеціальний скрипт (згодом на Вікіхакатоні його переписали і вдосконалили групою вікіпедистів) і таким чином, автоматично, у Вікіпедії з’являлися нові статті. Вони містять мінімум інформації — але важливо, що тепер статті існують, а значить, всі, хто володіє будь-якою було інформацією про той чи інший об’єкт, зможуть їх доповнити.

Я спробувала провести такий експеримент по Одеській області, склала таблицю, відправила її Анатолію і, через деякий час, Atoly надіслав готові посилання на нові статті. Для прикладу, ось кілька таким коротких статей, які були створені автоматично і які тепер може доповнювати будь-хто, кому це цікаво:


Atoly виконав таку роботу зі створення нових статей за допомогою свого бота (AtolyBot) для Дніпропетровської та Тернопільської областей. Пізніше, статті були створені для Одеської області. Але як же інші області України?

Насправді, те, що він зробив, означало одне: створення всіх 8000 з лишком статей про заповідні території України — зовсім не фантастичне завдання. Навпаки, реально здійснити не тільки його. Створивши мтатті про всі об’єкти природно-заповідного фонду, ми  відкриємо можливості для наповнення і використання таких сторінок.

Ми опублікували заклик у Facebook приєднуватися до спільної справи; заклик тут же підхопили й розповсюдили колеги з WWF і, на нашу неймовірну радість, нам стали приходити численні пропозиції від волонтерів з бажанням допомогти з підготовкою потрібних таблиць.

Робота не обмежувалася тільки автоматичним створенням сторінок з мінімальним вмістом. Багато волонтерів почали активно наповнювати сторінки різних об’єктів, що охороняються інформацією. Найбільш активно за це взялася волонтерка Людмила Сломінська, яка наповнила інформацією 237 статей по Вінницькій області, наприклад, Сосонка (заказник), Ільківський Став, Дошка (заказник), Красне (заказник), Криничка (заказник), Караєцький (заказник) та інші.

У результаті командної роботи, крім згаданих Дніпропетровської, Тернопільської та Одеської областей, нам вдалося створити нові статті про об’єкти природно-заповідного фонду по Донецькій, Житомирській, Закарпатській, Харківській і Черкаській областях. Всього на сьогодні напівавтоматизованим чином започатковано 1666 статей.

Ми спланували досить довгий перелік завдань, які можна було б реалізувати з вікісторінками заповідних об’єктів, май ми чарівну паличку. Інформація про об’єкти може бути доповнена фотографіями, сканами оригінальних документів про створення кожного об’єкта й окремими проектами у Вікіджерелах; сторінки про населені пункти, розташовані поруч з ПЗФ, теж потрібно доповнити (до речі, на сторінках населених пунктах вже можуть бути фото, на яких видно ПЗФ) і так далі.

Ще одне з завдань волонтерів — зробити так, щоб усі зацікавлені могли легко знаходити статті та знайомитися з ними. Наприклад, для Одеської області не просто створені статті всіх об’єктів природно-заповідного фонду, але й у списку об’єктів у Вікіпедії проставлено посилання на ці статті, щоб усі охочі могли з цього списку одразу перейти на статтю, прочитати цікаву інформацію або ж доповнити її.

Чимало статей було проілюстровано фотографіями, що подавалися на українську частину конкурсу «Вікі любить Землю». Волонтери вишукували фотографії для кожного конкретного об’єкта у Вікісховищі  і розміщували їх у відповідних галереях. Але будь-хто може додавати і свої фото. Кілька волонтерів завантажили додаткові фото в галереї поза конкурсом.

Oleksiy Vasyliuk in Budynok Pryrody

Олексій Василюк на презентації конкурсу «Вікі любить Землю»

Таким чином, учасники фотоконкурсу тепер зможуть краще ознайомитися територіями, які їх цікавлять, а також дізнатися, для яких віддалених від великих міст охоронюваних територій досі немає докладної інформації та фотографій. Зручно, коли в одному місці зібрані всі дані та ілюстрації для всіх заповідників, заказників, національних парків, пам’яток природи тощо.

На сьогодні робота ще не закінчена. Не по всіх областях створені сторінки для кожної території, що охороняється. Не для всіх об’єктів з’явилися галереї світлини від конкурсу «Вікі любить Землю». Іще не реалізовані плани щодо перекладу сторінок різними мовами. Багато що із запланованого нами ще належить виконати. Повільно, у вільний час, ми йдемо шляхом того, що кожен об’єкт був описаний у Вікіпедії, щоб усі ентузіасти галузі охорони природи могли не тільки дізнатися про якусь територію, а й узяти участь у її захисті та збереженні для майбутніх поколінь.

Авторка: Elena Dyatlova~ukwiki

Неповний список волонтерів, що долучалися до створення бази, яку переносила у Вікіпедію програма-бот: Luda.slominska, PanaYuti, Nykyfor, NataliaRy, Алла Козурак, Olena Kovalenko, YuSpi, GeoKate, Mesgir , Miranda and the cat,  Mesgir, Виктория Березовская, Лариса Чепурко, Yurii Repalo, Ivan Sadovyj, Smirnaz, Mykola Skidaniuk, Taras r, Tat adv, Marina Guba, Anastasia Suraieva, Viktor Yepishin, Елена Сенная, Антон Биатов.


Вікімедіа Україна дякує команді, що працювала разом з Оленою, Олексієм та Анатолієм і хотіла б вручити сувеніри з логотипом Вікіпедії. Просимо написати нам wmua-staff@wikimedia.org.ua, щоб домовитись про отримання.

Опубліковано у Історія, Статистика. Додати до закладок постійне посилання.

3 Responses to Пам’ятки природи у Вікіпедії: історія волонтера

  1. Сповіщення: Як у Києві нагороджували переможців – Вікі любить Землю

  2. Сповіщення: Шостий фотоконкурс «Вікі любить Землю» | Вікі любить Землю

  3. Сповіщення: Вікіпедія поповнилась статтями про об’єкти ПЗФ | Вікі любить Землю

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s