Свічка пам’яті у Вікіпедії. Розкажіть більше про Голодомор

Шпальта про Голодомор. Автор: Chicago’s American, 1933 рік. Зображення використане на умовах fair use (добропорядне використання) з метою ілюстрування

Уже завтра, 23 листопада — День пам’яті жертв голодоморів. Після загальнонаціональної хвилини мовчання, о 16:00, українці в усьому світі запалюють свічку на вікні, щоб вшанувати жертв режиму, а також відчути приналежність до власної історії.

Традицію ставити свічку у вікні на знак вшанування померлих під час Голодомору ініціював дослідник Голодомору Джеймс Мейс. Завдяки дослідженням Мейса світ дізнався про Голодомор. Проте зараз, як і роки тому, ми ще дуже мало знаємо — багато сторінок нашої історії досі засекречені, не опубліковані, не розказані, як не оплакані і всі жертви режиму. Важливо використовувати кожну можливість, щоб дізнаватися більше, розповідати українцям та всьому світу про Голодомор. В інформаційну еру для цього є багато інструментів. Вікіпедія — один із них.

WLM Ukraine Awards Ceremony 2014-11-29 115323
Фото зроблене в день церемонії нагородження «Вікі любить пам’ятки 2014» в Україні, що проходила в Музеї Івана Гончара 24 листопада 2014 року.
Автор: Andriy Makukha (Amakuha), CC BY-SA 4.0

Ми пропонуємо вам долучитися і допомогти зберегти пам’ять про цю трагічну віху української історії у найбільшій онлайн-енциклопедії світу. На сторінці проєкту «Свічка пам’яті жертв Голодомору 1932—1933 років» у Вікіпедії є перелік статей, які можна започаткувати чи поліпшити. Важливо створювати якісні статті в українській Вікіпедії, а також в інших — чим більше мовних розділів охопить наш проєкт, тим краще. 

Наприклад, досі в українській Вікіпедії немає статей-списків під назвою Музеї Голодомору 1932—1933 років, або про Регуляторні документи, що сприяли Голодомору. А про книжку американського історика українського походження Олександра Мотиля, яка описує Голодомор в Україні 1932—1933, є невеличка стаття лише в українській Вікіпедії, проте немає навіть в англійській, хоча вийшла вона в США ще у 2015 році. Джерела інформації можна знайти, зокрема на сайті Українського інституту національної пам’яті та на самій сторінці проєкту у Вікіпедії.

Перегляньте статтю про своє рідне село, місто чи містечко —  чи є там згадка про Голодомор? Чи наведено дані про кількість жертв, пам’ятки культурної спадщини пов’язані з тими подіями, інші дані? Також можна завантажувати фотографії подій з вшанування до Вікісховища і додавати інформацію про пам’ятки культурної спадщини пов’язані з пам’яттю про Голодомор до статей про населені пункти, ілюструвати їх, створювати повноцінні статті  (за умови, що є достатньо джерел).

Дзвони пам_яті
Пам’ятний знак жертвам Голодомору, с. Новаки.
Авторка: Ксенія Пивоварська, CC BY-SA 3.0

В українській Вікіпедії є категорія статей під назвою «Голодомор». Ви можете покращувати статті в цій категорії або заглибитися і подивитися, які теми вже розкриті або які джерела використовували автори. Наприклад, стаття «Голодомор в Україні 1932—1933 років» містить чимало джерел та має багато посилань, які дозволяють охопити тему в цілому. 

Якщо вам це відгукується — долучайтесь. Важливо інформувати світ, відкривати і разом читати цю сторінку нашої історії. Розповідати, хто її досліджував, які закони і порядки режиму уможливили мільйони смертей, які фільми та книжки розкажуть сучасному глядачу/читачу більше. Якщо робити це якісно і якомога повніше, ми збережемо свідчення злочинів режиму, розкажемо про його жертв і свічка пам’яті не погасне.

Ролик знято Young&Hungry Production за участі Українського інституту національної пам’яті і Центру досліджень визвольного руху. Відео не поширюється під вільною ліцензією, використане тут для ілюстрування з освітньою метою


Опубліковано у Історія, Поточні події. Додати до закладок постійне посилання.

1 Response to Свічка пам’яті у Вікіпедії. Розкажіть більше про Голодомор

  1. Сповіщення: «Свічка пам’яті у Вікіпедії»: результати | Вікімедіа Україна

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s