Як російська війна в Україні вплинула на українську вікіспільноту: виступ на Вікіманії

13 серпня на міжнародному фестивалі Вікіманія пройшов виступ від про те, як війна Росії в Україні вплинула на вікіспільноту в Україні та за її межами. Ми зібрали основні тези із нього.

З презентацією на Вікіманії виступив Антон Процюк, координатор програм ГО «Вікімедіа Україна». Свої історії також розповіли: вікіпедист Renvoy, членкиня правління ГО «Вікімедіа Україна» Ольга Мілянович, фотограф, екоактивіст та військовослужбовець Олег Андрос, вікімедійниця Ірина Єгіазарова.

24 лютого 2022 року Росія почала повномасштабне військове вторгнення в Україну, яке змінило життя мільйонів українців та українок — у тому числі й вікімедійців. Багато редакторів та редакторів української вікіспільноти покинули свої домівки. За результатами опитування, яке проводилося серед членів громадської організації «Вікімедіа Україна», кожен третій респондент був змушений змінити своє місце проживання.

На початку повномасштабного вторгнення активність українських користувачів та користувачок різко знизилася. У березні 2022 року вони зробили 108 237 редагувань, що на 40% менше у порівнянні з тим же місяцем минулого року. 

Інфографіка про вплив російського вторгнення на українську вікіспільноту. Частина перша
Автор: Віталій Петрушко, CC0

Втім, до липня активність українських вікімедійців та вікімедійниць поступово відновилася: того місяця вони здійснили 166 848 редагувань, що приблизно на рівні попередніх років.

На основі опитування членів «Вікімедіа Україна» — для двох третин членів та членкинь організації повномасштабна війна негативно вплинула на їх активність у вікіпроєктах.

Основні причини зменшення активності:

  • відсутність часу (нові пріоритети / більше роботи на фоні війни / потреба доглядати за іншими людьми)
  • технічні проблеми (відсутність ноутбука для роботи / проблеми з інтернетом)
  • психологічні фактори (новини про війну тиснуть на психіку / складно сконцентруватися)
Інфографіка про вплив російського вторгнення на українську вікіспільноту. Частина друга 
Автор: Віталій Петрушко, CC0

Багато вікімедійців приєдналися до лав Збройних сил України та ризикуючи життям захищають Україну від ворожого вторгнення. 

Наразі відомо про смерть одного вікіпедиста — Миколи Кравченка. Він загинув під час супроводу іноземних журналістів під Києвом 14 березня 2022 року внаслідок ворожого обстрілу. Також досі не вдалося вийти на зв’язок з принаймні одним вікіпедистом із Маріуполя.. 

Микола Кравченко на Вікіконференції 2021 у Києві. Фото: Віталій Петрушко, CC0

Під час війни українська вікіспільнота самоорганізувалася для ефективнішої роботи. Завдяки запровадження практики тимчасових адміністраторів вдалося більш ефективно боротися з вандалізмом, що було особливо важливо у перші дні й тижні повномасштабного вторгнення. Також тисячі вікімедійців та вікімедійниць долучилися до наповнення вікіпроєктів різними мовами правдивою інформацією про російську військову агресію в Україні.

Під час повномасштабної війни діє програма підтримки української вікіспільноти, яка може включати: пошук допомоги людям, котрі постраждали від війни; допомогу із фандрейзингом для вікіпедистів, які перебувають у лавах ЗСУ; доставку продуктових наборів і засобів гігієни; допомогу з релокацією у інші країни світу.

Автор: Віталій Петрушко, CC0

Також був створений портал Вікіпедія:Війна з основною інформацією про те, як українці можуть захиститися від наслідків російської військової агресії та допомогти іншим представникам вікіспільноти.

ГО «Вікімедіа Україна» регулярно збирає та публікує історії українських вікімедійців та вікімедійниць під час повномасштабної війни. З повним переліком цих історій ви можете ознайомитися за посиланням.

Опубліковано у Поточні події, Публічні заходи | Теґи: . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

2 Responses to Як російська війна в Україні вплинула на українську вікіспільноту: виступ на Вікіманії

  1. martynukunpukrnet коментує:

    Дякую за Честь і Гідність!

    Подобається

  2. Сповіщення: Дайджест новин від «Вікімедіа Україна» за серпень — вересень 2022 року | Вікімедіа Україна

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s