У Вікіпедії пройшов міжнародний редакторський марафон «Це зробила вона»

411 жовтня у Вікіпедії проходив марафон зі створення та покращення статей про видатних українок за мотивами книг «Це зробила вона» та «Це теж зробила вона». Сьогодні в українській Вікіпедії, жінки представлені значно менше, ніж чоловіки.

Близько 85% усіх статей-біографій в українській Вікіпедії — це статті про чоловіків, і лише 15% — про жінок. Гендерний дисбаланс має місце не лише в українській Вікіпедії. Це загальна тенденція, яка тією чи іншою мірою характерна для різних мовних розділів.

«Дуже важливо висвітлювати досягнення видатних українок, щоб заохочувати якомога більше дівчат і жінок ламати гендерні стереотипи і зокрема обирати професії, які є стереотипно чоловічими, як-то діяльність у точних і природничих науках, розповідає Антон Процюк, менеджер проєктів ГО “Вікімедіа Україна”. Науково доведено, що приклад успішних жінок у певній сфері діяльності позитивно корелює з кількістю дівчат, які обирають цю діяльність у майбутньому. А Вікіпедія, як один із найпотужніших в Україні й у світі інформаційних ресурсів, є важливим джерелом для поширення інформації про видатних українських жінок».

Авторка фото: Юлія Кочетова-Набожняк

В рамках марафону, 5 жовтня відбулася вікізустріч в офісі Grammarly в Києві, у якій взяли участь близько 35 учасників та учасниць. Під час зустрічі відбулася презентація двотомника «Це зробила вона» та “Це теж зробила вона”. Книги розповідають про досягнення видатних українок та містять історії про 100 жінок, відомих своїми досягненнями у різних сферах: співачку Соломію Крушельницьку, біологиню Елен Спарроу, шахісток Анну і Марію Музичук, та інших.

Вікізустріч у Києві присвячена марафону «Це зробила вона» 5 жовтня.
Авторка фото: MeOlya, CC BY-SA 4.0

«77% українців вважають рівність жінок та чоловіків важливою, українські жінки та чоловіки готові відходити від застарілих уявлень про їхній людський потенціал і прагнуть мати свободу бути собою, підкреслює Олена Єна, директорка програми “Жінки-лідерки” Національного Демократичного Інституту (НДІ). Ми дуже цінуємо підтримку Швеції та партнерство з видавництвом “Видавництво”, ГО “Вікімедіа Україна” та Grammarly, в рамках якого відбувається цей марафон. Разом ми змогли зробити потужний крок до кращого висвітлення досягнень українських жінок у Вікіпедії, адже вони заслуговують на гідне місце в ній».

У результаті марафону в українській Вікіпедії було створено 140 статей і поліпшено близько 40. Зокрема, були створені статті про художницю та діячку феміністичного руху Галичини Марію Дулемб’янку, науковицю, першу жінку-доктора Львівської Політехніки Богуславу Єжовську-Тшебятовську, арфістку Наталію Ізмайлову, художницю Олесю Джураєву. Суттєво поліпшено статті про оперну співачку Марію Сокіл, американську науковицю українського походження Віру Кістяківську, українську і французьку художницю Марію Башкирцеву та інших.

Авторка фото: MeOlya, CC BY-SA 4.0

В межах міжнародного марафону статті про відомих українок створювали в англійському, російському, японському, бенгальському, гінді, башкирському та якутському мовному розділі Вікіпедії. Було створено і поліпшено понад 20 статей. До акції в українській Вікіпедії приєднались 45 марафонців, з них понад 20 зробили в ці дні свої перші редагування. Цікаво, що один учасник додав у Вікідані (сестринський вікіпроєкт — централізована база структурованих знань) інформацію про більшість жінок, статті про які були запропоновані для створення або покращення, — а це понад 80 людей — бенгальською мовою і гінді. Всі, хто долучився до марафону і виконував правила Вікіпедії під час редагування та створення статей, отримають сувеніри від організаторів.

«Чесно кажучи, я не знала про багатьох відомих українок до того, як приїхала в Україну. І навіть будучи тут, я чула про таких національних героїв, як Шевченко, Франко, та більш сучасних діячів, як Вакарчук. А як же відомі українки? зазначає Хільма Далстрьом, Другий секретар Посольства Швеції в Україні. — Я думаю, саме тому такі події, як цей редакторський марафон, важливі. Щоб поширити інформацію про відомих українських жінок, яких, можливо, забули, дивилися зверхньо або не сприймали серйозно».

Марафон організували Національний Демократичний Інститут (НДІ), Посольство Швеції в Україні, ГО «Вікімедіа Україна» та Grammarly. Сторінка проєкту в українській Вікіпедії: https://w.wiki/9WU.

«Вікімедіа Україна» є регіональним відділенням Фонду Вікімедіа в Україні і займається популяризацією вікіпроєктів Фонду Вікімедіа, найвідомішим серед яких є Вікіпедія, залученням до Вікіпедії нових знань і користувачів та розвитком вікіспільноти в Україні.

Національний Демократичний Інститут Міжнародних Відносин (НДІ) — неприбуткова позапартійна неурядова організація, що підтримує та зміцнює демократичні інститути в усьому світі шляхом посилення громадянської участі, збільшення рівня відкритості та відповідальності уряду.

Grammarly це онлайн-помічник на основі штучного інтелекту, який щодня допомагає більш ніж 20 мільйонам людей спілкуватися англійською ефективніше, де б вони не писали. Інтелектуальні сервіси Grammarly надають рекомендації щодо правильності, чіткості, захопливості та тону тексту. Вони доступні для багатьох інтерфейсів, зокрема є веб-редактор, розширення для браузерів, десктоп-версія та мобільні клавіатури.Компанію заснували у 2009 році українці Макс Литвин, Алекс Шевченко та Дмитро Лідер.  На сьогодні Grammarly має понад 200 членів команди в офісах у Києві, Сан-Франциско, Нью-Йорку та Ванкувері. Слідкувати за новинами київського офісу компанії можна на їхній Facebook-сторінці @Grammarly Kyiv.

Посольство Швеції в Україні сприяє розвитку відносин між Швецією і Україною у різних сферах, зокрема: політики, торгівлі та інвестицій, культурної співпраці і контактів між людьми. Підтримка євроінтеграційних прагнень та процесу реформ в Україні є одним із головних завдань Посольства.

Опубліковано у Конкурси, Прес-релізи, Проекти з партнерами, Публічні заходи. Додати до закладок постійне посилання.

2 Responses to У Вікіпедії пройшов міжнародний редакторський марафон «Це зробила вона»

  1. Сповіщення: У Вікіпедії стартував марафон «Це зробила вона» | Вікімедіа Україна

  2. Сповіщення: У Вікіпедії пройшов другий марафон «Це зробила вона» | Вікімедіа Україна

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s