Wiki Techstorm: як ефективно поєднати зусилля новачків та досвідчених користувачів

22-23 листопада в Амстердамі відбувся Wiki Techstorm 2019 — хакатон/конференція, присвячена вікіпроєктам. Організатором події була Wikimedia Nederland; у ній взяло участь двоє учасників з України — JTs та Tohaomg. Вони розповідають для блогу «Вікімедіа Україна» про захід та свої враження.

Метою Wiki Techstorm є поєднання зусиль новачків і досвідчених вікіпедистів/вікімедійців задля покращення технічної сторони вікіпроєктів. Цьогоріч така подія відбулася вже втретє; перші дві пройшли у травні та в жовтні 2018 року. Wiki Techstorm 2019 відвідали близько 50 учасниць та учасників з різних країн, переважно із Західної Європи та власне, Нідерландів. Серед цих людей було й двоє українців — JTs та Tohaomg.

Формат цьогорічного заходу — новачки пропонують нові ідеї із покращення вікіпроєктів, які досвідчені користувачі й користувачки допомагають їм втілювати. Слово «Techstorm» поєднує англійські слова «Tech» (технічний) та «Brainstorm» (мозковий штурм), тож дослівно подія називається “вікімедійний технічний мозковий штурм”. Власне, Wiki Techstorm був наполовину хакатоном і наполовину конференцією. Під час заходу можна було як самостійно працювати над створенням і покращенням вмісту вікіпроєктів та інструментів для них, так і відвідати сесію-тренінг — й учасники заходу активно цим користувалися.

Конференційні кімнати, як і вулиці поруч із готелем «StayOkay Oost» (в якому проходив захід та де жили більшість учасників), мали назви індонезійських островів: Ява, Суматра, Борнео. Це данина історії: Індонезія раніше була колонією Нідерландів.

Фасад готелю «StayOkay Oost»
Автор: Tohaomg [CC BY-SA 4.0], via Wikimedia Commons

Учасники з України: JTs і Tohaomg
Автор: Cicilia Östholm [CC BY-SA 4.0], via Wikimedia Commons

Учасники Wiki Techstorm 2019
Автор: Mx Lucy [CC BY-SA 4.0], via Wikimedia Commons

До початку події новачки та інші члени місцевої вікіспільноти підготували перелік завдань до виконання. Ці завдання були вивішені на постерах на стінах та опубліковані на Phabricator. На початку першого дня досвідчені користувачі обирали серед цих завдань те, над яким працюватимуть, а виконавши його, обирали наступне.

Завдання стосувались різноманітних технічних тем: створення чи вдосконалення шаблонів, модулів, ботів, масове завантаження зображень до Вікісховища, масове створення та наповнення елементів Вікіданих, створення складних sparql-запитів тощо. У кінці другого дня учасники заходу презентували свою роботу: відбувся так званий «showcase»: на кожну завершену (чи хоча б розпочату) під час заходу задачу виділялось по дві хвилини, під час яких людина, що її виконала, розповідала що і як було зроблено. Внаслідок того, що таких задач було чимало, ця сесія протривала майже годину.

«Дошка оголошень» із завданнями пропонованими до виконання
Автор: Ciell [CC BY-SA 4.0], via Wikimedia Commons


Робоча дошка на Phabricator
Автор: Ciell [CC BY-SA 4.0], via Wikimedia Commons

Дошка пошани наставників
Автор:
DDJJ [CC BY-SA 4.0], via Wikimedia Commons

«Дивлюсь в монітор,
та й думку гадаю …»
Автор: Mx Lucy [CC BY-SA 4.0], via Wikimedia Commons

Паралельно з роботою над завданнями відбувались тренінги із різних технічних тем: Вікідані і Вікісховище та різноманітні інструменти для них (зокрема Open Refine, Listeria та Pattypan), структуровані дані на Вікісховищі, sparql-запити на Вікіданих, регулярні вирази, web-scraping. Більшість тренінгів транслювались онлайн

Набути нових навичок можна було не лише під час тренінгів, а й в особистому спілкуванні. На заході були передбачені спеціальні дошки наставників, де досвідчені користувачі й користувачки вказували теми, в яких добре розбираються, аби до них можна було підходити й просити індивідуальної допомоги.

Окрім двох «робочих» днів конференції була також соціальна програма: неформальний день знайомств та спілкування перед заходом. «Техстормери» разом відвідали Державний музей Нідерландів, де познайомились як із історією та живописом Нідерландів, так і одне з одним, після чого продовжили спілкуватися на «вікічетвергу» у кафе.

 

Опубліковано у Закордонний досвід, Конференції. Додати до закладок постійне посилання.

3 Responses to Wiki Techstorm: як ефективно поєднати зусилля новачків та досвідчених користувачів

  1. Сповіщення: Нотатки з Wikimedia Hackathon 2020 | Вікімедіа Україна

  2. Сповіщення: Як організувати масштабну подію в онлайні: досвід організаторів Wikimedia Hackathon 2020 | Вікімедіа Україна

  3. Сповіщення: Що приніс перший онлайновий хакатон для української вікіспільноти | Вікімедіа Україна

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s