Здобутки «Вікімедіа Україна» у 2019 році

2019 рік був важливим для «Вікімедіа Україна»: ми відсвяткували десятиріччя, думали над довготривалою стратегією розвитку — і, звісно, продовжували розвивати усі наші проєкти і програми з підтримки та популяризації Вікіпедії та вікіпроєктів. У цьому дописі згадуємо основні здобутки організації за пройдений рік.

Див. також англомовну версію цього допису

0. Відсвяткували десятиріччя

Фото:Anntinomy, CC BY-SA 4.0

Так, нам уже десять років! Свій ювілей ми святкували цілий рік, але особливою була дата 31 травня — саме її вважаємо днем народження ГО «Вікімедіа Україна». До дня народження ми підготували презентацію з оглядом основних віх історії та досягнень організації з 2009 року.

1. Розробили стратегічний план на три роки

Працюємо над стратегією: учасники першої стратегічної сесії ГО «Вікімедіа Україна» в лютому 2019
Фото: JTs, CC0

Ми існуємо з 2009 року, але до 2019 планували свою роботу максимум на рік вперед. Цього року ми вирішили це змінити — і прийняли стратегічний план на 2020—2022 роки. Прийняття стратегії не було одномоментним: йому передували дві стратегічні сесії, котрі ми провели в лютому й червні, а також широке онлайн-обговорення, до якого ми запрошували усіх редакторів та редакторок вікіпроєктів.

П’ять напрямків нашої роботи на наступні три роки — збагачення контенту Вікіпедії та інших вікіпроєктів, підвищення участі у них, підтримка та розвиток спільноти вікіпроєктів, розширення загальної обізнаності про Вікімедіа та адвокація змін, котрі необхідні для розвитку вільних знань.

2. Провели всеукраїнський Вікімарафон: 60 заходів у 40 містах і селах України

На мапі показані ті населені пункти, які прийняли віківишколи Вікімарафону 2019
Фото: Open Street Maps contributors, CC BY 2.0

Кожного року наприкінці січня ми закликаємо усіх привітати українську Вікіпедію з днем народження, написавши до неї статтю — або онлайн, або на зустрічі Вікімарафону. Цьогоріч в межах Вікімарафону за підтримки «Вікімедіа Україна» відбулось майже 60 вишколів у 38 містах і селах України. Ці заходи провели  у більшості регіонів України — у 21 області, — чому ми дуже тішимось. 

3. Допомогли організувати міжнародний фотоконкурс «Вікі любить Землю»

Фото Михайла Ременюка (CC BY-SA 4.0), яке ілюструє світанок на горі Вухатий Камінь в Івано-Франківській області, увійшло до топ-10 найкращих фото української частини «Вікі любить Землю» та зайняло третє місце в міжнародному заліку

У 2013 році «Вікімедіа Україна» вперше провела фотоконкурс «Вікі любить Землю», присвячений пам’яткам природи, а з 2014 року традиційно координує міжнародну частину конкурсу. Цьогоріч у конкурсі взяли участь 37 країн з усіх континентів, окрім Антарктиди — найбільша кількість за всі роки змагання. На конкурс було подано майже 95 тисяч пам’яток природи цих країн — з них міжнародне журі обрало 16 найкращих (і до них увійшло три фото з українського конкурсу!).

Також ми традиційно організували українську частину конкурсу. Цього року понад 300 учасників та учасниць завантажили майже 10 тисяч світлин 1600 об’єктів природно-заповідного фонду України.

4. Боролись з гендерним дисбалансом у Вікіпедії

Учасниці та учасники церемонії нагородження конкурсу «Жінки у STEM»
Фото: Andrii Krepkih, використовується з дозволу автора

Статей у Вікіпедії про жінок приблизно вчетверо менше, ніж про чоловіків. В українській Вікіпедії, до прикладу, їх приблизно 15-16 відсотків від загальної кількості біографічних статей. Ми прагнемо зменшити гендерний дисбаланс у Вікіпедії, тож у 2019 році ми реалізували серію проєктів, присвячених цій темі.

Зокрема, ми координували онлайн-марафони WikiGap та «Це зробила вона», організували конкурс статей «Жінки у STEM», підтримали університетський курс «Вступ до гендерних студій» Києво-Могилянської академії і провели багато тематичних заходів на кшталт тренінгів.

5. Увосьме провели «Вікі любить пам’ятки» — і Україна зайняла перше місце за кількістю завантажених фото

Пожежа у дерев’яній церкві святого Василія Великого (Косів, Івано-Франківська область) ілюструє, чому проєкт «Вікі любить пам’ятки» є настільки важливим
Фото: Zybikok, CC BY-SA 4.0

«Вікі любить пам’ятки» зароджувався як фотоконкурс пам’яток культури, але за вісім років свого існування в Україні він еволюціонував у щось значно більше. Сьогодні це також проєкт з розробки єдиної бази усіх пам’яток України (уряд такої публічної бази не веде, тож ми розробляємо її силою наших волонтерів), популяризації української культурної спадщини і привернення уваги до її стану, адвокації поваги до авторських прав та «свободи панорами».

Навколо конкурсу сформувалася велика спільнота учасників, волонтерів та партнерів — і саме вона дозволила українській частині «Вікі любить пам’ятки» 2019 посісти перше місце за кількістю завантажених світлин із усіх 48 країн-учасниць міжнародного фотоконкурсу. Українці подали на конкурс понад 31 тисячу фотографій 11 тисяч пам’яток. Майже 3 тисячі пам’яток вперше з’явилися під вільними ліцензіями на Вікісховищі. Це особливо важливо з огляду на те, що деякі пам’ятки, на жаль, уже зруйновані.

Ми традиційно визначили найкращі фото конкурсу — загальний топ-10 і у кожній області. Також цього року конкурс «Вікі любить пам’ятки» у спеціальних номінаціях запрошував учасників поділитися фотографіями єврейської спадщини в Україні, вперше приймав відеоогляди пам’яток культури та заохочував відкривати красу й багатство українських млинів. Крім того, протягом року ми підтримували мандрівну виставку фотографій-переможниць конкурсу минулих років. Виставка охопила 11 локацій у 8 областях — і тисячі відвідувачів.

6. Провели всеукраїнську Вікіконференцію

Учасники та учасниці Вікіконференції
Фото: Star61, CC BY-SA 4.0

Важливим завданням «Вікімедіа Україна» є раз на рік збирати вікіспільноту з усієї України на Вікіконференцію — конференцію про Вікіпедію, вікіпроєкти та вільні знання. Цього року цей захід вперше за останні 7 років пройшов на сході України — у Харкові. Вікіконференція залучила понад 60 учасників, котрі два дні ділилися досвідом й обговорювали перспективи розвитку та популяризації вікіпроєктів.

Ми проводимо Вікіконференцію із 2011 року. Важливими особливостями цьогорічної конференції були акцент на розвитку практичних (зокрема технічних) навичок вікіпедистів та побудова стратегії розвитку українських вікіпроєктів. Крім того, учасники та учасниці говорили про роботу з медіаконтентом та протидію фейкам і дезінформації, неупередженість у редагуванні Вікіпедії, обговорювали як підвищити ефективність Освітньої програми, сприяти наповненню сестринських вікіпроєктів — і багато інших важливих тем.

7. Зближували науку та Вікіпедію у Wiki Science Contest

Це красиве зображення — модель циліндричної наночастинки з молекул скваленоїл-доксорубіцину; один із переможців наукового фотоконкурсу в категорії «Мікроскопія»

Статті на наукові теми й наукові зображення створювати складніше, ніж інші: потрібно мати специфічні  наукові навички, гарно розбиратись у темі, щоб вони були якісними. Тому нам важливо залучати до вікіпроєктів науковців. 

Протягом листопада ГО «Вікімедіа Україна» (за підтримки порталу «Моя наука» та науково-популярного заходу «Дні науки») провела WikiScience Contest 2019 — конкурс статей та фотографій на наукову тематику. Він проходив одночасно в українській Вікіпедії та у Вікісховищі — і за результатами конкурсу вікіспільнота отримала близько 40 статей на тему фізики, біології й археології і понад 300 наукових зображень.

8. Провели кілька конкурсів статей і підтримували тематичні тижні в українській Вікіпедії

3
Посол Швеції в Україні нагороджує найактивніших учасників та учасниць Тижня Швеції в українській Вікіпедії
Фото: Посольство Швеції, публікується зі згоди автора

Сила Вікіпедії та інших вікіпроєктів у тому, що їх створюють волонтер(к)и, які пишуть про те, що їм цікаво і важливо. Однак це також неодмінно призводить до появи прогалин у контенті — важливі, але менш популярні теми можуть бути недостатньо висвітлені. Тому заповнення лакун — це важливе завдання для нашої організації. Саме для цього ми проводимо конкурси статей і підтримуємо тематичні тижні в українській Вікіпедії.

Окрім уже згаданих вище конкурсів статей, цього року ми провели конкурс «Європейська весна», який приніс понад 1700 статей про Центрально-Східну Європу, а зараз проводимо конкурс «Вікіпедія для школи», присвячений шкільній програмі. Також «Вікімедіа Україна» ініціювала або підтримала кілька тематичних тижнів — Тиждень Швеції, Місяць розслідувальної журналістики, Тиждень сучасної європейської літератури та інші; разом вони принесли Вікіпедії ще кільканадцять сотень статей.

9. Співпрацювали з освітянами, бібліотеками та музеями

Розповідаємо про технічні інструменти Освітньої програми Вікіпедії на тренінгу для вчителів у Кременчуку
Фото: Kotliar, CC BY-SA 4.0

Вікіпедія має бути невід’ємною частиною освіти. Ми прагнемо навчити якомога більше учнів, студентів, вчителів та викладачів правильно працювати з Вікіпедією — а тому уже давно працюємо над реалізацією Освітньої програми Вікіпедії. У 2019 році ми організовували тренінги для вчителів, допомагали проводити освітні курси з використанням Вікіпедії в університетах і школах, підтримували участь вікімедійців в освітніх конференціях.

Також ми продовжували розвивати ініціативу БоГеМА — співпрацю з бібліотеками, галереями, музеями та архівами. Наприклад, протягом року наші харківські волонтери розвивали співпрацю з бібліотеками Харківської області; кульмінацією цієї роботи став конкурс статей та фотографій «ВікіХарківщина 2019».

10. Підтримували і мотивували спільноту вікіпроєктів

Стипендіати «Вікімедіа Україна» на вікі-хакатоні у Празі
Фото: Pebaryan, CC BY-SA 4.0

Вікіпроєкти були б неможливі без сильної та мотивованої спільноти волонтерів. Ця спільнота існувала б і без «Вікімедіа Україна», однак ми можемо зробити її ще сильнішою та мотивованішою.

Тому в 2019 ми проводили тренінги для волонтерів, пропонували стипендії на поїздки на міжнародні вікімедійні конференції, надавали гранти на покупку книжок й інших корисних матеріалів для редагування вікіпроєктів та підтримували вікіекспедиції.

11. Розповідали про Вікіпедію всім, хто хотів почути

Віківишкіл у Києві до марафону «Це зробила вона» про видатних жінок-українок
Фото: Anntinomy, CC0

Важливою місією «Вікімедіа Україна» є розповідати про Вікіпедію та вікіпроєкти якомога ширшій аудиторії. Цього року ми провели або підтримали понад сотню віківишколів по всій Україні — як у межах усіх згаданих вище проєктів, так і окремих вишколів на прохання партнерів.

Спойлер: у 2020 році ми почнемо роботу над повноцінним онлайн-курсом, присвяченим Вікіпедії, щоб масштабувати свою роботу і залучити ще більше людей.

12. Боролися за свободу панорами

Прес-сніданок «Ранок із Вікіпедією», де ми говорили з журналістами про свободу панорами
Фото: Наталія Шершньова, CC0

У більшості попередніх розділів перераховані конкретні осяжні досягнення: проведений проєкт, реалізований конкурс, організована конференція. Тут такого здобутку (поки що) немає — в Україні досі немає «свободи панорами».

Це означає, що українське законодавство не містить дозволу на відтворення архітектурних творів засобами фотографії, відео чи малювання. Простішими словами, якщо ви сфотографуєте будівлю Верховної Ради, запостите її у соцмережі, але не отримаєте на це дозволу архітектора (чи його спадкоємців), ви порушите авторські права. Ми прагнемо, щоб в Україні свобода панорами була.

У 2019 році ми займалися адвокацією цього питання: працювали із законодавцями, створювали інформаційні матеріали й спілкувалися з пресою. Однак ми не зупинимося, поки свобода панорами таки не з’явиться в українському законодавстві.


Дякуємо всім волонтерам, партнерам та працівникам «Вікімедіа Україна» за те, що зробили ці досягнення можливими. У 2019 році ми мали багато інших здобутків, котрі не згадані докладно у цій статті — про них можна буде прочитати у детальному звіті роботи Організації за 2019 рік, який ми опублікуємо у першій половині лютого.

У 2020 році ми плануємо рухатись далі: продовжувати й розвивати усі згадані вище проєкти та започатковувати нові. Залишайтеся з нами!

Опубліковано у Історія, Аналітика. Додати до закладок постійне посилання.

4 Responses to Здобутки «Вікімедіа Україна» у 2019 році

  1. Сповіщення: Wikimedia Ukraine's Highlights in 2019 | Вікімедіа Україна

  2. Сповіщення: Українській Вікіпедії – 16 років: все починалося з атома - 24 Канал

  3. Сповіщення: Здобутки «Вікімедіа Україна» у 2020 році | Вікімедіа Україна

  4. Сповіщення: Здобутки «Вікімедіа Україна» у 2021 році: Що ми зробили уперше | Вікімедіа Україна

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s