Вікіекспедиція долиною річки Дністер

25—27 січня 2020 року за підтримки ГО «Вікімедіа Україна» відбулась триденна вікіекспедиція до Могилів-Подільського району Вінницької області. Окрім доповнення інформації на цю тему у Вікіпедії, учасники традиційно діляться своїм досвідом та враженнями у нашому блозі.

Маршрут експедиції пролягав долиною річки Дністер на Вінниччині, яка належить до кількох заповідних об’єктів, переліку водно-болотних угідь міжнародного значення, Смарагдової мережі Європи. Через віддаленість від великих міст і поганий стан доріг ця місцевість мало досліджена. Ілюстрацій цієї місцевості у Вікіпедії було небагато, статті навіть про найтиповіші види тварин в українській Вікіпедії потребували доповнення і покращення. Учасники експедиції — фотографи Людмила Сломінська та Віктор Семенюк, водій і фотограф Олексій Козенюк та орнітолог Сергій Франков, —  зібрали матеріали для ілюстрування, покращення та написання статей у Вікіпедії, а також наукові дані про стан популяцій птахів. Часом проведення обрали кінець січня, адже це найбільш пригожий період для проведення зимового обліку птахів.

Завданням експедиції було сфотографувати для подальшого ілюстрування Вікіпедії інфраструктуру населених пунктів, об’єкти природно-заповідного фонду та історико-культурної спадщини. Окрім цього учасникам вдалось зафіксувати закинуті підприємства, меморіальні дошки учасникам АТО, церкви та меморіальні знаки, що відсутні в офіційних переліках пам’яток, маловідомі річки, кар’єри та інші цікаві об’єкти.

У перший день учасники з Києва і Вінниці зустрілись вранці у центрі Могилів-Подільського. Після сніданку сфотографували міський парк Могилів-Подільського  — об’єкт природно-заповідного фонду, через який протікає річка Дерло. Далі вирушили до села Садківці.

Mohyliv-Podilskyi city park 06

Могилів-подільський парк. Фото: Visem / CC BY-SA 4.0

Перед селом зробили зупинку в районі дачних ділянок садово-городнього товариства «Дністер», зробили кілька світлин річки Дністер, а також фото ландшафтного заказника «Рудь-Аріонешть», що простягається вздовж молдовського берега. Ще кілька світлин цієї молдовської території зроблено далі по маршруту.

У селі Садківці одразу була приємна несподіванка — нововиявлена пам’ятка: поруч із невеликою церквою та дзвіницею є руїни старої кам’яної церкви, а також кілька кам’яних хрестів та плита із викарбуваними написами. Тут місцеві селяни нас запідозрили у спробі захопити церкву! Потім все було гаразд, нам допомогли відремонтувати автомобіль, який відчув принади місцевого бездоріжжя і навіть дозволили сфотографувати церкву всередині. Висновок — перед експедицією потрібно заздалегідь готуватися до зустрічі з місцевими жителями і прикордонниками.

Руїни старовинної церкви у Садківцях

Руїни старовинної церкви у Садківцях. Фото: Людмила Сломінська / CC BY-SA 4.0

При спуску від церкви до Дністра знайшли пам’ятний знак на місці форсування річки Дністер 78-ю дивізією Другого Українського фронту під командуванням генерала Михайлова. У селі сфотографували школу, дитячий садок, пам’ятник радянським воїнам, інші об’єкти інфраструктури, і, звісно, краєвиди Дністра та інші природні цікавинки.

78th division memorial in Sadkivtsi 1

Пам’ятний знак. Фото: Visem / CC BY-SA 4.0

Наступним на маршруті було село Суботівка. У селі учасникам вдалося сфотографувати два меморіали, пов’язаних з Другою світовою війною, церкву, сільську раду, притоку Дністра, панорамні краєвиди та Дністровські пейзажі.

РЛП Дністер 65

Регіональний ландшафтний парк «Дністер» в районі с. Суботівка, Фото: Людмила Сломінська / CC BY-SA 4.0

У селі Яруга зробили світлини притоки Дністра — річки Оленьок у місці впадіння в Дністер, також сфотографувати церкву, пам’ятник радянським воїнам, сільську раду, будинок культури.

Проїздом через село Оленівка вдалося зробити світлину церкви. Також Віктор  Семенюк скористався нагодою заїхати в Молдову, та зробити кілька світлин з українського села Унгри (Унґурь) на території Молдови, зокрема церкви, бібліотеки і пам’ятника радянським воїнам. По дорозі вдалося також сфотографувати церкву села Каларашовка.

 

Houses in Unguri

Унгри. Фото: Visem / CC BY-SA 4.0

 

Зранку другого дня учасники експедиції вирушили з Могилів-Подільського до села Бронниця, по дорозі сфотографували ДОТ 112 (лінія Сталіна) на околиці міста Могилів-Подільський. Поблизу Бронниці зробили зупинку біля річки Дністер, сфотографували річку, провели спостереження за орнітофауною.

Лінія Сталіна5

ДОТ 112 Лінія Сталіна, околиці м. Могилів-Подільський. Фото: Людмила Сломінська / CC BY-SA 4.0

У селі Бронниця сфотографували школу з меморіальною дошкою учаснику АТО Сергію Криніцькому та шкільним метеорологічним майданчиком. Також сфотографували бібліотеку, будинок культури, відділення Укрпошти та Нової пошти, сільську раду, церкву, сонячну електростанцію. Особливо цікавим виявилось приміщення закинутої фабрики побутової хімії. З природних об’єктів дослідили і сфотографували притоку Дністра — річку Котлубаївку, схили у її долині, на яких розташовані об’єкти природно-заповідного фонду: ботанічні заказники місцевого значення «Бронницька гора», «Григорівська гора», «Криштофорівська гора» та геологічні пам’ятки природи місцевого значення «Бронницькі шари» та «Сеноманські вапняки». Більшість цих заповідних об’єктів досі не мали ілюстрацій у Вікіпедії. На вершині схилу у Бронниці сфотографували кар’єр.

Карєр на Бронницькій горі 10

Кар’єр на Бронницькій горі. Фото: Oleksiy kozenyuk / CC BY-SA 4.0

Бронниця завод 03

Закинута фабрика у Бронниці. Фото: Людмила Сломінська / CC BY-SA 4.0

Річка Котлубаївка3

Річка Котлубаївка. Фото: Людмила Сломінська / CC BY-SA 4.0

 

Долина Котлубаївки має каньйоноподібну форму зі стрімкими високими схилами. У підніжжі вздовж річки розташовані населені пункти, на схилах зростає лучно-степова рослинність із виходами вапняків. Вершини схилів переважно розорані.

Далі вирушили на північний захід долиною Котлубаївки, відвідавши селище Криштофівка та село Григорівка, раніше не ілюстровані у Вікіпедії. У Криштофівці сфотографували загальний вигляд вулиць і будинків, фельдшерсько-акушерський пункт та закинуту ферму 1940 року будівництва з цікавою архітектурою.

Криштофівка 13

РЛП Дністер у селі Криштофівка. Фото: Людмила Сломінська / CC BY-SA 4.0

 

У Григорівці сфотографували школу, магазин та склад, пам’ятник воїнам-співвітчизникам, Другої світової війни. Біля школи знайшли руїни стародавньої церкви. Також зафіксували безіменну річку — притоку Котлубаївки та впорядковане джерело, що її живить, біля криниці побачили цікаве пристосування для напування худоби.

Григорівка 16

Руїни церкви у селі Григорівка. Фото: Людмила Сломінська / CC BY-SA 4.0

Територія сіл Суботівка, Садківці, Бронниця, Григорівка та Криштофівка та схили в їх околицях знаходяться у межах регіонального ландшафтного парку «Дністер». Однією з цілей експедиції було дослідження фауни парку з метою подальшого його розширення і підвищення статусу до національного природного парку. Учасник експедиції, відповідальний за дослідження і створення публікацій — аспірант Інституту зоології НАН України Сергій Франков. Під час експедиції сфотографовано краєвиди регіонального ландшафтного парку Дністер у місцевостях, що не були раніше ілюстровані.

РЛП Дністер 71

Регіональний ландшафтний парк Дністер в районі с. Яруга. Фото: Людмила Сломінська / CC BY-SA 4.0

Третього дня експедиція рушила у напрямку Дністровської ГЕС. Було сфотографовано ландшафтний заказник місцевого значення «Дністер» у сусідньому Мурованокуриловецькому районі, облікували орнітофауну у заказнику та на березі річки Дністер, сфотографували Дністровську ГЕС. Далі дослідили кар’єр поблизу Дністровської ГЕС, зібрали зразки Вендської фауни.

Заказник Дністер 26

Заказник «Дністер». Фото: Людмила Сломінська / CC BY-SA 4.0

Після цього поїхали у село Бернашівка, де сфотографували сільську раду, церкву Покрова Богородиці XVIII ст., що є пам’яткою архітектури, річку Жван, мальовничий каньйон струмка, що її живить. Також сфотографували об’єкти природно-заповідного фонду: ботанічний заказник місцевого значення «Бернашівський» та геологічну пам’ятку природи «Пісковики Бернашівки», статті про які не мали ілюстрацій у Вікіпедії.

Бернашівка 13

Пісковики Бернашівки. Фото: Людмила Сломінська / CC BY-SA 4.0

Територія від Бернашівки до Могилів-Подільського не входить до складу регіонального ландшафтного парку Дністер, однак ці землі перебувають під охороною міжнародних конвенцій — входять до складу водно-болотного угіддя міжнародного значення «Лядова-Мурафа» (Рамсарська конвенція), а також мережі Емерельд (Бернська конвенція). Всі відвідані території потрібно додатково досліджувати, тому тут варто провести ще експедиції в інші пори року.

В результаті експедиції до Вікісховища було завантажено 741 зображення, 6 із них отримали статус якісного. Створено 3 нових статті у Вікіпедії; проілюстровано та покращено 32 статті, що вже були започатковані раніше. Зараз продовжуємо роботу над робота над покращенням статей.

Усі світлини експедиції можна використовувати на умовах ліцензії CC BY-SA 4.0, що дозволяє вільно поширювати, змінювати та використовувати роботи з будь-якою метою, в тому числі комерційною, за умови згадки авторів та ліцензії.

Вікіекспедиції – краєзнавчі подорожі, що відбуваються за сприяння та підтримки ГО «Вікімедіа Україна». Мета проекту – створення під час подорожей фото-, аудіо-, відеоматеріалів для завантаження у Вікісховище і подальше додавання їх у статті проектів Фонду Вікімедіа, а також написання та покращення статей у Вікіпедії про відвідані об’єкти. Подати заявку на участь може кожен. Детальніше на сторінці проекту.

Опубліковано у Вікіекспедиції, Поточні події | Теґи: , , . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

1 Response to Вікіекспедиція долиною річки Дністер

  1. Сповіщення: Здобутки «Вікімедіа Україна» у 2020 році | Вікімедіа Україна

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s