Підсумки Місяця Котових у Вікіпедії

З 12 жовтня до 12 листопада 2020 року у Вікіпедії тривала акція з покращення статей про представників родини котових або котячих, які зустрічаються зараз у дикій природі, тих, що вимерли, або відомі нам лише як викопні види, а також про споріднені теми: захист тварин, котових у культурі, літературі та інше.

Ініціатором та партнером Місяця виступив Парк природи «Беремицьке» та його Музей диких котів.

Участь взяли 12 користувачів, які створили або переклали з інших Вікіпедій, переважно англійської та російської, понад 40 статей, яких ще не існувало українською, покращили близько 30 статей.

Традиційно для таких вікітолок учасникам було запропоновано позмагатись за першість в активності. Для цього кожен мав облікувати свій внесок та нарахувати бали відповідно до анонсованої схеми.

Початково фокусом місяця були статті з біологічної, зоологічної, палеонтологічної тематики. І більшість статей про цю родину ссавців вже існувала в українській Вікіпедії, адже вони мають статус обов’язкових і були започатковані набагато раніше. У списку, що пропонувався, доопрацьовувати було 100 статей і вперше в історії проєкту «Тематичний тиждень» цей список також мав позначення, чи має та чи інша стаття статус доброї чи вибраної в інших Вікіпедіях. Така інформація на думку організаторів може бути як додатковим мотиватором, так і дороговказом до того, на яку статтю можна орієнтуватися, коли покращувати статті українською.

Чи були статті про котових, яких на момент перебігу акції не було українською? На початку, видавалось, що таких зовсім небагато. Задля виявлення таких статей було зроблено порівняння з англомовним сегментом Вікіпедії. Але не всі статті з біології та палеонтології видавалось доцільним рекомендувати учасникам для перекладу, оскільки не всі з них відповідали мінімальним вимогам і перекладати їх було б невиправдано. Втім, такий список зібрав понад 20 назв, більшість з яких були створені під час місяця. Це, зокрема, північно-східний африканський гепард, шотландська дика кішка, викопна печерна пантера, пампаський леопард.

Нова ілюстрація для Вікіпедії, кіт лісовий у парку «Беремицьке»

Також таке міжмовне порівняння показало, що не написано ще українською чимало статей про котячих, але не з розділу біологія, а з інших тем — поведінка тварин/етологія, культура, історія, мистецтво, література. Статті з цих тем також пропонувались до створення. Користувачка MarynaChala переклала велику статтю Список відомих котів, у якому близько 100 назвиськ котів, які вже стали частинкою історії. Про деяких з них вже були статті українською, а про деяких започатковані статті під час Місяця котових, наприклад про кішку Скарлет, яка спонукала започаткувати Премію за героїзм тварин, або кота американського науковця Джека Г. Гетерінгтона, відомий співавторством наукової праці у галузі фізики.

На захисті тигрів в українській Вікіпедії тепер є такі чотири статті: тигрячі заповідники Індії, проєкт інтродукції амурського тигра, Міжнародний день тигра, полювання на тигрів.

Учасники Місяця не оминули увагою інтернет-явища, пов’язані з котовими. Про Lolcat та Пушин тепер теж можна почитати в українськомовному розділі онлайн-енциклопедії.

Також було перекладено статті про ідіоми левова частка і паперовий тигр.

Користувач Andrew-CHRom повніше розкрив українською зміст збірки віршів про котів Томаса Еліота «Котознавство від Старого Опосума», який став основою мюзиклу «Кішки» — музичного блокбастера, який став першим у своєму роді.

Користувач Sehrg, який набрав найбільше балів, так прокоментував свою участь:

Із задоволенням взяв участь у Місяці котових, бо цікавлюся котами, маю особистий веб-сайт, де є великий розділ, присвячений саме «диким» котам. Звичайно, найбільшу роботу з покращення виконав у статті «Оцелот», яку номінував на звання «доброї», виконав побажання рецензентів, і тепер ця стаття має почесне звання «добра». Тобто користувачі Вікіпедії визнали, що стаття якісна. Чому взявся за цю статтю? Бо на сторінці Місяця було написано, що стаття про оцелота в українському розділі поступається статті в англійському розділі. Базову інформацію я брав з кількох книг про котів та ссавців з сервісу Google Книжки, із журналу Mammalian Species, веб-сайту Міжнародного союзу охорони природи.

Із нових статей я створив статті про викопні види, про вид, описаний у 2017 році, — Prionailurus javanensis, а також статті про картини відомих художників, на яких зображені коти. Уже після офіційного завершення Місяця котових я додав інформацію про поширеність лева сучасного й печерного в Україні, про що також запитувалося на сторінці Місяця.

Вважаю, що тематичний тиждень минув успішно, бо учасники створили багато нових статей і додали багато нової інформації про родину котових. Цей сегмент української Вікіпедії став, без сумнівів, кращим. Однак ще є над чим працювати — англійський розділ залишається найбільш повним, загалом.

Стаття про оцелота на головній сторінці української Вікіпедії
після отримання статусу «доброї»

Місяць став одним із просвітницьких заходів Благодійного фонду «Беремицьке Біосфера», який опікується парком «Беремицьке». Ростислав Полушвайко, менеджер із регіонального розвитку фонду, поділився такими думками:

Найпершим завданням нашого парку є відновлення саморегулюючих високопродуктивних біогеоценозів голоценового періоду в максимально наближеному вигляді до тих, що були до антропоцену. На жаль, інтенсифікацію освоєння людиною природних ресурсів останнім часом доповнюють суттєві кліматичні зміни. Всі ці фактори впливають на екосистеми, у яких ми живемо, а власне котові, як один з видів хижаків є важливим складником трофічних зв’язків у екосистемах.

На жаль, не знайшлося волонтерів, аби зробити добрими статті про котових, які зустрічаються в Україні — рись євразійська та кіт лісовий. Полісся залишається одним з останніх природних середовищ для існування цих диких тварин.

Ми бачимо захват відвідувачів нашого музею «Диких котів», коли вони спостерігають за цими хижаками у вольєрі. З огляду на те, що рід котових досить вразливий у наш час, значна кількість його представників вимерла, а серед видів, які вижили, більшість перебуває на грані вимирання, ми вважаємо, що кожен українець має знати не лише про місцевих представників виду, але й про його диких родичів на інших континентах. Окрім того, коти були приручені нашими предками близько 9 тисяч років тому і зробили внесок в мистецтво, побут, торгівлю та сільськогосподарську діяльність людини, тож окрім біологічної, вони ще мають і культурну значимість

Місяць котових, на думку адміністрації парку, є внеском у справу просвітництва, а значить і збереження котових, кроком до збереження екосистем та нашої планети загалом, щоб наступні покоління могли її бачити бодай такою, якою її можемо бачити ми.

Дякуємо учасникам, що доклали зусиль для того, щоб українськомовні читачі мали вільний доступ до інформації про котових. Закликаємо не полишати цю справу, а відпочити приїздіть до «Беремицького»!

Подарунки учасникам Місяця від Вікімедіа Україна

Усі учасники проєкту отримають магніт із зображенням котика-вікіпедиста з анімації Іділ Кейсан, турецької ілюстраторки, яку вона зробила спеціально для Фонду Вікімедіа у 2019 році і який став символом Місяця. Також трьом учасникам, що набрали найбільше балів, буде відправлено подушку з логотипом Вікіпедії з плюшевою поверхнею та запропоновано індивідуальну екскурсію парком «Беремицьке».

Сторінка Місяця у Вікіпедії
Статті, створені під час Місяця

Опубліковано у Вікіпедійне, Вікітижні, Конкурси, Поточні події. Додати до закладок постійне посилання.

1 Response to Підсумки Місяця Котових у Вікіпедії

  1. Сповіщення: Здобутки «Вікімедіа Україна» у 2020 році | Вікімедіа Україна

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s