Як провести тематичний тиждень у Вікіпедії та отримати підтримку від «Вікімедіа Україна»

За 14 років в українській Вікіпедії пройшло близько 400 тематичних тижнів. Це хороша традиція, яка об’єднує дописувачів і дописувачок енциклопедії для короткотермінової роботи над важливими темами: від Криму та Естонії до футболу та графічного дизайну.

Будь-хто може започаткувати тематичний тиждень у Вікіпедії, а «Вікімедіа Україна» може допомогти у його проведенні за запитом. Розповідаємо у цьому дописі, що потрібно для організації тематичного тижня і як отримати підтримку.

«Проєкт “Тематичний тиждень” для мене — це найбільш ефективний спосіб гуртувати дописувачів для опрацювання статей певної тематики. Те, що може здаватися непідйомним для одного, хоч і сповненого ентузіазмом автора, — цілком може бути створено, доповнено і покращено цілим колективом ентузіастів», — розповідає Василь Шиманський, один із найактивніших організаторів тематичних тижнів у Вікіпедії.

Що потрібно для тематичного тижня

1. Обрати тему

Ви можете провести тематичний тиждень на будь-яку тему, яка цікавить вас і зацікавить принаймні ще кілька інших дописувачів. Однак варто, щоб ця тема була не занадто вузькою і щоб вона не повторювалася із темою кампанії, яка проходла нещодавно (повний список тематичних тижнів, які проходили у Вікіпедії, можна переглянути тут). 

«Одним із основних чинників при відборі теми тематичного тижня для мене є одночасна популярність та недостатня опрацьованість певної тематики. Зважаючи на те, що більшість читачів української Вікіпедії — це україномовні українці (моє припущення), дуже часто це “регіональні тижні”, як от “Тиждень Львівщини 2023” чи “Тиждень Маріуполя”, котрі допомагають розширити спектр статей про цей край. Звичайно, не лише це цікавить українських читачів, тому й з’являються тижні Різдва, ядерної зброї, екології чи вина. Приводом часто може бути майбутня подія, котра призведе до підвищеної цікавості читачів до теми (наприклад, я готував Тиждень Великої Британії напередодні оголошення результатів виборів наступного прем’єр-міністра)», — ділиться Василь Шиманський.

2. Оформити сторінку тематичного тижня

Кожен тематичний тиждень має мати свою посадкову сторінку у Вікіпедії, де буде міститися уся потрібна інформація: дати проведення, список учасників, пропоновані теми тощо.

3. Створити список тем статей до створення і покращення

Зазвичай учасники й учасниці тематичних тижнів можуть створювати статті на будь-яку тему у межах правил Вікіпедії і тематики проєкту, але організаторам потрібно підготувати пропозиції особливо важливих / недопредставлених тем.

Нагородження найактивніших учасників Місяця історії української незалежності, який у 2021 році провели громадська організація «Вікімедіа Україна» та Український інститут національної пам’яті. Фото: CC0

4. Поширити інформацію про кампанію

Щоб потенційні учасники й учасниці знайшли ваш тематичний тиждень, потрібно як мінімум додати інформацію про нього на сторінку проєкту і, коли він почнеться, у загальне оголошення.

Однак краще не зупинятися лише на цьому і використати більше способів розповісти про ваш тематичний тиждень вікіспільноті. Зокрема:

  • розіслати запрошення на сторінки обговорення користувачам з інтересами, суміжними до теми кампанії, та/або учасникам схожих попередніх тематичних тижнів (як це зробити, детальніше читайте у пораднику для організаторів);
  • попросити «Вікімедіа Україна» опублікувати інформацію у соцмережах та інших ресурсах (детальніше про це у розділі нижче).

«При проведенні тижня раджу гарно пропрацювати списки статей до створення і покращення — головні “червоні посилання”, найпопулярніші статті, української тематики, короткі і без джерел. Щоб кожен міг обрати собі щось до смаку. Також варто максимально пропрацювати список ймовірних учасників: проактивний дописувач — це часто двигун роботи, за яким підтягується решта. Ну і жартівливий лайфгак — активність користувачів вища на вихідних, тому доцільно починати тематичний тиждень в суботу», — розповідає Василь Шиманський.

5. Стежити за проміжними результатами кампанії у процесі, комунікувати з учасниками

Коли ви зробили усе, що потрібне для запуску тематичного тижня, і він розпочався, не забувайте стежити за його проміжними результатами, відповідати на запитання, якщо вони виникатимуть та оновлювати список статей до створення / поліпшення у процесі кампанії.

І, звичайно, не забувайте й самі долучатися до тижневика: створювати і покращувати статті, аби подавати приклад іншим.

6. Підбити підсумки, відзначити найактивніших

По завершенню тематичного тижня потрібно визначити його підсумки: скільки статей було створено / поліпшено; чи можна започаткувати якусь більш довготермінову співпрацю за його результатами. Бажано також визначити найактивніших учасників і учасниць та відзначити їх внесок (детальніше про це читайте у пораднику для організаторів).

Ви можете подати запит на відзначення найактивніших учасників та учасниць призами / сувенірами від «Вікімедіа Україна» (детальніше про це у розділі нижче). Однак це не є обов’язковим для проведення кампанії; подяка за внесок від вас на сторінці обговорення учасника чи учасниці буде не менш важливою відзнакою.

Яку підтримку може надати «Вікімедіа Україна»

Громадська організація «Вікімедіа Україна» регулярно проводить конкурси і тематичні тижні, а також надає підтримку кампаніям, які ініціюють члени спільноти. Ми можемо надати ресурси, допомогти із промоцією та проконсультувати.

Ресурси, які може запропонувати «Вікімедіа Україна»:

  • замовлення сувенірів для переможців / активних учасників;
  • поштова розсилка сувенірів учасникам (покриття вартості доставки і/або організація процесу розсилки);
  • покупка символічних призів для найпродуктивніших учасників (наприклад, сертифікати інтернет-магазинів);
  • реклама тематичного тижня у соцмережах.

Щоб отримати їх, потрібно заздалегідь подати заявку на мікрогрант; деталі й подання — на цій сторінці.

Сувеніри учасникам та учасницям Місяця Котових у Вікіпедії. Фото: CC0

Консультаційна та інформаційна підтримка, яку можемо надати:

  • технічна допомога — як-то підготовка списку найактивніших учасників;
  • дизайн афіші тематичного тижня для соцмереж та іншої промоції;
  • підготовка офіційного листа на бланку, з печаткою і підписом керівника організації (наприклад, для пошуку партнерів);
  • поширення інформації у соціальних мережах та інших інформаційних каналах.

Якщо вам потрібна лише консультаційна підтримка, і прямих витрат не передбачається, заявку на мікрогрант можна не подавати. Достатньо зв’язатися з нами за адресою info@wikimedia.org.ua

Приклади деяких тематичних тижнів, які «Вікімедіа Україна» підтримала за минулі кілька років:

Читайте більше

Як «Вікімедіа Україна» використовує формат тематичних тижнів для співпраці із партнерами (англійською)

Опубліковано у Публікації | Теґи: , . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s