Результати Вікімарафону 2021. Як минув забіг

Протягом 28—31 січня в українській Вікіпедії тривав марафон написання статей з нагоди 17-річчя української Вікіпедії. Цього разу карта Вікімарафону не рясніла вікізустрічами, як попередні кілька років, та все одно об’єднала багатьох волонтерів, які відгукнулися на заклик разом наповнювати Вікіпедію новими статтями.

Ukrainian Wikipedia birthday cookies
Святкове печиво до 17-річчя української Вікіпедії.
Авторка: AnnaKhrobolova (WMUA), CC0

Вікімарафон із написання статей — вже традиційна акція до дня народження української Вікіпедії, який відзначається 30 січня. У його межах запрошуємо усіх охочих створювати статті на різноманітні теми, яких ще немає в українському розділі енциклопедії. Акцію організовує громадська організація «Вікімедіа Україна».

До Вікімарафону 2021 долучилися понад 270 учасників та учасниць. За чотири дні вони започаткували більше 800 статей. 70 учасників зробили свої перші редагування у Вікіпедії саме під час акції. Найбільший внесок, якщо оцінювати обсяг інформації у байтах, додав Андрій Гриценко, який започаткував 30 статей.

Ми не дуже сподівались на рекорди цього року, адже в попередні роки проходило багато офлайн вікізустрічей. Традиційно разом із організаторами на місцях ми намагалися охопити всі регіони України. Вікіпедисти збиралися в коворкінгах і бібліотеках, щоб разом писати статті. Також проходило навчання для новачків, наприклад, школярів і студентів. Цього року подій на місцях було значно менше.

Хоча повністю від офлайну ми не відмовилися (і про це розкажемо далі), фокус Вікімарафону 2021 був на онлайн форматі. Для супроводу учасників, які мають небагато досвіду в редагуванні Вікіпедії, були організовані три вебінари і чотири онлайн-консультації. Вебінари виявилися доволі популярними. Близько 70 людей загалом узяли участь у Zoom зустрічах. Трансляції цих зустрічей на Ютубі зібрали близько 500 переглядів. Консультаціями скористалися небагато користувачів. Віримо, що це тому, що вже отримали відповіді на свої питання на вебінарах 🙂 Дякуємо усім представникам оргкомітету, які взяли на себе роль тренерів і консультантів.

Щодо «живих» вікізустрічей, то загалом відбулося понад 15 подій в 11 областях України. Ми радо підтримали активних вікімедійців на місцях, які були готові дотримуватися карантинних обмежень. Окрім обласних центрів, події проходили також у невеликих містах і селах.

Вікізустріч у Центральній бібліотеці імені Лесі Українки, Херсон. Автор: Eusebius Talpa, CC-BY-SA-4.0

Для деяких організаторів зустрічі до Вікімарафону вже стали доброю традицією. Наприклад, у місті Бар на Вінниччині вони пройшли п’ятий рік поспіль, у ліцеї «Політ» в Кременчуці — четвертий рік поспіль. Водночас дехто з організаторів, які не вперше проводять вікізустрічі, у відгуках зазначали, що атмосфера цьогорічних подій поступалася минулим рокам, коли можна було запросити більше людей і вільніше спілкуватися.

Учасники Вікімарафону в Кременчуцькому педагогічному коледжі імені А. С. Макаренка.
Автор: Олег Кущ, CC-BY-SA-4.0

І про нові статті. Завдяки вікімарафонівцям в українській Вікіпедії тепер можна почитати про поняття «рожевих комірців», ізраїльську письменницю Двору Барон і характерне для українського суспільства явище мовної нестійкості.

Цікаву серію статей про капелюхи й інші головні убори з різних країн та епох створив користувач Ernest Nemmen. Статті, зокрема, розповідають про капор, капотен, чепець Джульєтти.

Є внески і від школярів, які вчилися редагувати Вікіпедію під час вікізустрічей. Так учень 6 класу школи №6 міста Бердичів Дмитрій Михалевич (користувач у Вікіпедії Defoemango) створив статтю про колірний градієнт.

Ще одна створена під час Вікімарафону стаття — про цикл «хуторської філософії» Пантелеймона Куліша «Листи з хутора», номінована на отримання статусу доброї.

Вікізустріч у Харківській державній науковій бібліотеці імені В. Г. Короленка
Авторка: EleNte, CC-BY-SA-4.0

І про котів. За час Вікімарафону українська Вікіпедія поповнилася статтями, присвяченими цим чудовим тваринам. Зокрема, користувачка EleNte переклала українською статтю про кішку Нору зі США, яка грає на фортепіано і про яку писали багато відомих ЗМІ. Користувач Стефанко1982 переклав статтю про Міжнародну асоціацію котів. 

Справжнім талісманом для вікімарафонівців став кіт Профітроль.

Авторка: MeOlya, CC0

Дякуємо усім учасникам та учасницям (і котикам) за активність і нові статті. Сподіваємося, що автори, які приєдналися до Вікіпедії в період марафону, і далі допомагатимуть розвивати її.

До всіх авторів-вікімарафонців маємо прохання не залишати статті, які ви започаткували під час акції, і допрацювати їх за потреби. Так ваші подарунки Вікіпедії стануть ще кращими. Досвідчених вікіпедистів запрошуємо допомагати новачкам і приєднуватися до проєкту з патрулювання статей Вікімарафону. За участь у цьому проєкті також можна отримати сувеніри.

Насамкінець важливе уточнення: у Вікімарафону 2021 все ж є рекорд — це кількість онлайн-учасників, які повідомили про бажання отримати символічні вікісувеніри поштою. Протягом наступного місяця ми будемо контактувати із заявниками й розсилати сувеніри.

Нагадаємо, що Вікімарафон проходить із 2017 року та є продовженням вікіфлешмобів з написання статей в українській Вікіпедії. Перший вікіфлешмоб відбувся у квітні 2014 року і був присвячений пам’яті Героя України Ігоря Костенка, дописувача Вікіпедії, який загинув 20 лютого 2014 року під час розстрілу активістів Євромайдану на вулиці Інститутській у Києві. Ігор Костенко одним з перших висловив і прагнув реалізувати ідею подібної акції.

Читайте також:

Опубліковано у Вікіпедійне, Поточні події. Додати до закладок постійне посилання.

2 Responses to Результати Вікімарафону 2021. Як минув забіг

  1. Bondzyukh Nadiya коментує:

    +!

    Подобається

  2. Сповіщення: Здобутки «Вікімедіа Україна» у 2021 році: Що ми зробили уперше | Вікімедіа Україна

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s