Як допомогти розвитку Вікіпедії: 10 різноманітних способів

Вітаємо з днем народження Вікіпедії! Вона з’явилася на світ 15 січня 2001 року — тож зараз їй виповнився 21 рік. За цей час онлайн-енциклопедія та її навколишня екосистема створила багато цінності для мільярдів людей. Зараз у Вікіпедії понад 58 мільйонів статей понад 300 мовами, а лише україномовний розділ у 2021 році відвідали майже 900 мільйонів разів.

Вікіпедія постійно розвивається завдяки колективній праці багатьох тисяч волонтерів по всьому світу — і є багато способів їй у цьому допомогти: часом, грошима, порадою чи своєю увагою.

У цьому дописі розповідаємо про 10 різноманітних способів допомогти розвитку найбільшої в історії онлайн-енциклопедії.

1. Виправте помилку у статті

Мабуть, найпростіший спосіб допомогти Вікіпедії — зробити невелике виправлення у статті, яку ви читаєте.

Помітили описку чи неточність? Знайдіть кнопку «Редагувати» зверху статті, відредагуйте текст та збережіть сторінку.

Кнопка «Редагувати», яка дозволяє зробити виправлення у статті

Вітаємо — ваші зміни доступні для всіх читачів Вікіпедії, і вони принесуть користь тисячам людей, які читатимуть цю статтю після вас.

2. Додайте джерело на твердження

Як Вікіпедія залишається надійною, якщо її можуть редагувати усі? Один із принципів — усі статті повинні спиратися на авторитетні опубліковані джерела, які підтверджують інформацію. Тож додавати джерела до статей, де їх бракує — хороший спосіб допомогти проєкту стати кращим. 

Це можна робити будь-коли, але найпростіший спосіб зараз — долучитися до кампанії #1Lib1Ref, яка триватиме до 5 лютого. У її межах ми закликаємо бібліотекарів та всіх охочих допомогти зробити Вікіпедію надійнішою, додаючи авторитетні джерела. Усе детальніше розказали і показали на вебінарі, запис можна переглянути за посиланням.

Посилання на джерела настільки важливі для спільноти Вікіпедії, що це навіть оспівано у коміксах.
Зображення: Рендел Манро (українська адаптація: Deimos), вільна ліцензія CC BY 3.0 

3. Підтримайте Вікіпедію фінансово

Вікіпедія не бере грошей за доступ, не продає реклами та не монетизує дані своїх користувачів. Вона живе на пожертви небайдужих людей з усього світу — і Вікіпедії завжди буде доречною ваша фінансова підтримка.

Ви можете пожертвувати на розвиток Вікіпедії загалом. Кошти отримає американська некомерційна організація Фонд Вікімедіа, яка підтримує інфраструктуру Вікіпедії — сервери, розробку програмного забезпечення, регіональний розвиток.

Якщо ви хочете, щоб ваші кошти були точно витрачені саме в Україні — пожертвуйте громадській організації «Вікімедіа Україна». Ми працюємо над підтримкою та розвитком Вікіпедії, її сестринських вікіпроєктів та вільних знань у нашій країні.

Читайте більше: Здобутки «Вікімедіа Україна» у 2021 році: Що ми зробили уперше 

4. Перегляньте свої фотоархіви та завантажте власну світлину

Хороші фотографії допомагають зробити енциклопедичну статтю ілюстративнішою та цікавішою. Однак багатьом статтям у Вікіпедії бракує фотографій: Вікіпедія серйозно ставиться до авторських прав, тож здебільшого приймає лише світлини, подані їх авторами на умові вільної ліцензії.

Якщо у вашому архіві є фото, які можуть бути корисні для енциклопедичної статті (наприклад, вашої вулиці чи села), або ж ви готові таку світлину зробити, завантажте її до Вікісховища. Це сестринський проєкт Вікіпедії, який є вільним репозиторієм медіафайлів.

Також ви можете долучитися до одного з фотоконкурсів, які проводить «Вікімедіа Україна», як-то «Вікі любить пам’ятки» чи «Вікі любить Землю»

5. Намалюйте ілюстрацію для статті Вікіпедії

Якщо вам цікавіше працювати з ілюстраціями, ніж писати тексти чи робити фото — ваші навички також дуже знадобляться спільноті Вікіпедії. Ви можете створювати (або покращувати наявні) ілюстрації, рисунки, мапи та інші графічні матеріали, які збагатять статті Вікіпедії.

Наприклад, в українській Вікіпедії є проєкт «Графічна майстерня», куди члени спільноти час від часу подають запити на допомогу з візуальними матеріалами для статей, над якими вони працюють. Аналогічні проєкти є і в розділах іншими мовами: наприклад, англійською.

Приклад ілюстрації на тему генетики, створеної для статті у Вікіпедії.
Ілюстрація: Zlir’a, вільна ліцензія CC BY-SA 3.0

6. Долучайтеся до покращення Вікіданих

Вікідані — це централізована база структурованих знань для Вікіпедії, її сестринських проєктів та всього світу. 

Ви можете додавати україномовні описи до тем, на які ще немає статті в українській Вікіпедії; створювати елементи Вікіданих для статей української Вікіпедії, де їх ще немає — і робити багато інших корисних справ.

Читайте про те, як працюють Вікідані, а також зверніть увагу на проєкт «Україна» всередині Вікіданих.

7. Додайте цитату видатної людини до Вікіцитат

Вікіцитати — це сестринський проєкт Вікіпедії: вільна збірка цитат і афоризмів, до наповнення якої можуть долучитися всі охочі. Активні проєкти Вікіцитат існують майже 70 мовами, зокрема українською.

Створити нову статтю у Вікіцитатах може бути простіше, ніж у Вікіпедії, але це такий же цінний внесок у розвиток вільних знань. Ознайомтеся із довідковою сторінкою, а до кінця лютого долучайтеся до конкурсу «Вікіцитати для школи», який присвячений тематиці шкільної програми з української та зарубіжної літератур.

Читайте більше: Біллі Айліш, Індіра Ганді та княгиня Ольга: результати марафону «Це сказала вона» у Вікіцитатах

8. Допоможіть із розробкою технічних інструментів

Вікіпедія існує завдяки екосистемі вільного програмного забезпечення, яке допомагають розвивати волонтери. Тож, якщо ви маєте досвід розробки технічних інструментів, ви можете долучитися як програміст(ка).

Детальніше про те, як долучитися на міжнародному рівні, читайте за посиланням. Щоб дізнатися більше про український контекст, долучайтеся до вікіхакатону, який «Вікімедіа Україна» проведе 22—23 січня. 

9. Станьте волонтером чи волонтеркою «Вікімедіа Україна»

ГО «Вікімедіа Україна» існує та розвивається завдяки волонтерам.

Ми проводимо фотоконкурси і підтримуємо фотоекспедиції, проводимо тренінги і організовуємо конференції, боремося за введення «свободи панорами» в Україні, допомагаємо інтегрувати Вікіпедію в освітній процес — і робимо ще багато цікавого.

«Вікімедіа Україна» завжди шукає нових людей, які готові допомогти втілювати нашу місію — від юристів до медійників, від організаторів заходів до розробників. 

Якщо вам було б цікаво долучитися, напишіть нам за адресою info@wikimedia.org.ua або стежте за зголошеннями, які ми публікуємо.

10. Створіть нову статтю у Вікіпедії

Написання статей — не найпростіший і далеко не єдиний спосіб зробити корисний внесок у Вікіпедії. Однак це потужний спосіб долучитися до розвитку вільних знань.

У Вікіпедії українською мовою зараз 1,132 мільйона статей — але це далеко не межа. Англомовний розділ налічує майже 6,5 мільйонів статей, а значущих для висвітлення тем набагато більше.

27—31 січня «Вікімедіа Україна» проведе щорічний Вікімарафон, де будемо залучати якомога більше людей створити статтю у Вікіпедії — і розповідати, як це робити. Стежте за нашими новинами, щоб не пропустити анонсу.

Однак створити статтю може будь-хто будь-коли. Щоб дізнатися більше, прочитайте довідкову сторінку у Вікіпедії або подивіться відеоінструкцію.

Процес створення статті у Вікіпедії під час минулорічного Вікімарафону. Користуватися великими паперовими довідниками при цьому корисно, але не обов’язково 🙂
Фото: EleNte, вільна ліцензія CC BY-SA 4.0

А ще: поділіться цим дописом з іншими

Поширення інформації — це також важлива допомога. Ви можете вкласти лепту у розвиток Вікіпедії, надіславши цей допис кільком друзям, яких він може зацікавити.

Щоб стежити за всіма новинами й можливостями — і допомагати поширювати їх — підписуйтеся на інформаційні ресурси «Вікімедіа Україна».

Опубліковано у Публікації, Уроки вікі | Теґи: . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

3 Responses to Як допомогти розвитку Вікіпедії: 10 різноманітних способів

  1. Сповіщення: Часті питання про Вікіпедію: відповідаємо на 19 найпоширеніших | Вікімедіа Україна

  2. Сповіщення: Вікібінго до 18 річниці народження української Вікіпедії | Вікімедіа Україна

  3. Сповіщення: Дайджест новин «Вікімедіа Україна» за січень — лютий 2022 року | Вікімедіа Україна

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s