29—30 травня «Вікімедіа Україна» провела форум адміністраторів українських вікіпроєктів. Цільовою аудиторією цієї онлайн-події були адміністратори Вікіпедії та «сестринських» проєктів — однак вона була відкрита до участі усім охочим волонтерам. Розповідаємо про те, як пройшов перший форум для адміністраторів.

Хто такі адміністратори і навіщо їм окремий форум
Адміністратори Вікіпедії та інших вікіпроєктів — це група волонтерів із великим досвідом роботи у вікіспільноті та розширеними технічними правами. Зараз в українській Вікіпедії є понад 40 адміністраторів, а у «сестринських» проєктах українською мовою — зазвичай кілька людей.
Як приклад розширених прав, адміністратори можуть вилучати статті, що не відповідають правилам, та блокувати порушників. Власне, основним їхнім завданням є підтримання порядку — від вилучення статей і боротьби з вандалізмом до участі у вирішенні конфліктів. Права адміністратора можна отримати шляхом голосування, до якого можуть долучитися усі активні користувачі проєкту.
Хоча в адміністраторів є значні технічні права, вони не дають цим волонтерам пріоритетного голосу в обговореннях чи контролю над вмістом статей. Рішення у Вікіпедії приймаються консенсусом спільноти, а не конкретною людиною чи визначеною групою людей.
У своїй роботі адміністратори часто стикаються з унікальними викликами — тому уже давно витала ідея провести окрему подію, де ці волонтери могли б поділитися досвідом, обговорити спільні проблеми і здобути додаткові практичні навички. Остаточно ця ідея викристалізувалася на Вікіконференції, яку «Вікімедіа Україна» провела у грудні 2020 року.
Концепція події — і про що говорили
Форум адміністраторів вікіпроєктів пройшов 29—30 травня як дводенна онлайн-подія із кількома сесіями на день. Хоча основною цільовою аудиторією події були адміністратори, вона була відкритою для всіх охочих — і перспектива вікіредакторів, які не є адміністраторами, була важливою частиною події.
У «прямому ефірі» у форумі взяло участь близько 20 людей — але записи і матеріали сесій будуть доступні для інших волонтерів, які не змогли долучитися під час події. Частина матеріалів доступні на сторінці форуму у Вікіпедії; щоб отримати доступ до повних записів, напишіть нам за адресою info@wikimedia.org.ua
Форум адміністраторів складався із дев’яти сесій — обговорень, доповідей, презентацій і тренінгів.
Серед розглянутих тем:
- роль адміністратора вікіпроєктів — як їх сприймають, які у них права та обов’язки;
- як адміністраторам правильно спілкуватися зі ЗМІ;
- як адміністраторам працювати із новачками;
- як вирішувати конфлікти у вікіпроєктах — і яка в цьому роль адміністратора;
- як ефективніше боротися із «завалами» (тобто завданнями, які довго не виконуються) в адміністративній роботі;
- як боротися із війнами редагувань;
- технічні лайфхаки для адміністраторів — у боротьбі зі зловживаннями (на кшталт вандалізму) та загалом.
Більшість сесій проводили самі адміністратори української Вікіпедії та вікіпроєктів. Презентацію про спілкування зі ЗМІ провела прессекретарка ГО «Вікімедіа Україна» Ольга Мілянович, а тренінг про вирішення конфліктів — програмний офіцер Фонду Вікімедіа Асаф Бартов.

Повна програма доступна на сторінці події у Вікіпедії.
Що далі
Під час форуму висловлювалися думки, що таку подію варто зробити регулярною — тож ми будемо намагатися проводити схожі заходи у майбутньому. Свої пропозиції можна висловити на сторінці обговорення.
Тим часом «Вікімедіа Україна» постійно реалізовує програму тренінгів для вікіспільноти, частиною якої був цей форум. Ми проводимо тренінги та інші події для волонтерів Вікіпедії — стежте за нашими новинами, щоб не пропустити їх. Також ми надаємо стипендії на участь у зовнішніх тренінгах; дізнатися деталі й податися можна на нашому сайті.
Читайте також:
Сповіщення: How We Held a First-Ever Event for Ukrainian Wikipedia Administrators - The web development company
Сповіщення: Здобутки «Вікімедіа Україна» у 2021 році: Що ми зробили уперше | Вікімедіа Україна
Сповіщення: Що приніс перший онлайновий хакатон для української вікіспільноти | Вікімедіа Україна