Інформаційне волонтерство у Вікіпедії: чому воно важливе, як працює Вікіпедія та як до неї долучитися

Цей допис — конспект основних тез із вебінару «Вікімедіа Україна», який ми провели 14 березня. Повний запис дивіться за посиланням.

На фоні російського вторгнення кожен і кожна робить що може, аби захистити Україну, українську мову та культуру. Один із корисних способів інформаційного волонтерства — наповнення Вікіпедії.

Чому волонтерство у Вікіпедії зараз важливе 

Найбільш важливий фронт робіт зараз — фізичний фронт, війна з російською агресією. Але не всі з нас воюють, й інформаційний фронт також має значення.

Наповнення Вікіпедії — важлива робота на інформаційному фронті. Це один із найпопулярніших у світі веб-ресурсів: він входить у топ-10, має мільярди переглядів, формує погляди мільйонів людей.

Статтю про російське вторгнення в Україну англійською мовою переглянули понад 17,5 мільйона разів за менш ніж три тижні. (Джерело: інструмент Pageviews).

Висвітлення російського вторгнення у Вікіпедії дуже важливе. Але важливий і ширший розвиток вільних знань — це уособлює ті цінності, за які ми боремося і які Україна зараз уособлює.

Статистика перегляду категорії статей, пов’язаних із російським вторгненням, в україномовному розділі — понад 1,6 мільйона переглядів усіх статей, зокрема майже 900 тисяч в основної статті. (Дані станом на 13 березня, джерело: інструмент Pageviews)

Ми у «Вікімедіа Україна» фокусуємося найбільше на розвитку україномовної Вікіпедії. Однак працюємо також над тим, щоб висвітлювати Україну і українців світові іншими мовами. 

Принципи роботи Вікіпедії

Для початку поговорімо про те, що таке Вікіпедія. Це:

 1. Вільна онлайн-енциклопедія — найбільша в історії людства
 2. Один із найпопулярніших веб-ресурсів у світі
 3. Колективний, колаборативний волонтерський проєкт

Вікіпедія існує вже 21 рік — англомовний розділ був заснований на початку 2001 року. Зараз існує близько 320 активних мовних розділів Вікіпедії, які сумарно налічують понад 58 мільйонів енциклопедичних статей. За останній рік Вікіпедію переглянули понад 200 мільярдів разів. 

Читайте більше: відповіді на 19 базових питань про Вікіпедію

Україномовний розділ Вікіпедії існує 18 років — із 30 січня 2004 року. Вона має понад 1,1 мільйона статей. Українська Вікіпедія займає 17 місце серед усіх мовних розділів за кількістю статей. За рік вона отримала майже мільярд переглядів.

Понад 3 тисячі активних дописувачів і дописувачок долучилися до наповнення української Вікіпедії за минулий місяць. На жаль, війна ускладнює можливість редагувати Вікіпедію для багатьох із наявних волонтерів — зокрема тому важливо до неї долучатися, якщо маєте таку можливість.

Вікіпедія базується на ідеї вільних знань. Її уособлює відома цитата співзасновника проєкту Джиммі Вейлза: «Уявіть собі світ, в якому кожна людина має вільний доступ до усіх знань людства. Це те, що ми робимо».

Вікіпедія завжди була і є безкоштовною. Вона також не монетизує дані своїх читачів. Увесь вміст Вікіпедії доступний під вільною ліцензією — можете брати і використовувати його, якщо правильно послатися на джерело. Вікіпедія живе із пожертв: більшість грошей жертвують прості читачі.

Вікіпедію пишуть волонтери: у неї немає штату оплачуваних редакторів; це хобі, захоплення, для декого залежність😉 Також Вікіпедію редагують аматори — звичайно, потрібно розібратися у темі й авторитетних джерелах, аби створити статтю, але не обов’язково бути дипломованим експертом. Будь-хто може долучитися до наповнення Вікіпедії. 

Як долучитися до наповнення Вікіпедії

Мабуть, найпростіший спосіб допомогти Вікіпедії — зробити невелике виправлення у статті, яку ви читаєте.

Помітили описку чи неточність? Знайдіть кнопку «Редагувати» зверху статті, відредагуйте текст та збережіть сторінку.

Кнопка «Редагувати», яка дозволяє зробити виправлення у статті

Вітаємо — ваші зміни доступні для всіх читачів Вікіпедії, і вони принесуть користь тисячам людей, які читатимуть цю статтю після вас.

Щоб долучитися більш системно, ви можете працювати над доповненням і поліпшенням вже наявних статей, а також створенням нових. Дуже бажано для цього зареєструватися: реєстрація швидка і дає чимало переваг. 

Як це все зробити технічно? Запрошуємо скористатися нашими відеодемонстраціями, де покроково показуємо процес: як зареєструватися і почати роботуяк поліпшити статтюяк створити статтю. Також дивіться підбірку корисних посилань.

Як обрати теми статей для роботи? Загалом ви можете писати про будь-що, що відповідає правилам Вікіпедії і зокрема критеріям значущості. Однак також зараз у Вікіпедії проходить кілька тематичних кампаній, чиї організатори підібрали статті, які особливо потребують створення чи покращення:

 1. Місяць інформаційного спротиву російському вторгненню в Україну — статті на тему російської агресії в Україні (триває принаймні до 31 березня) 
 2. Проєкт із висвітлення пам’яток культури України, зруйнованих війною (триває протягом війни)
 3. Тиждень Харківщини — одного з регіонів, що особливо зачеплені російською агресією (в україномовному розділі Вікіпедії, до 27 березня) 
 4. Місяць культурної дипломатії України 2022 — статті про українську культуру всіма мовами (до 17 березня)
 5. WikiGap Challenge — глобальний марафон, присвячений статтям про жінок (до 8 травня)

Ще одне поле для волонтерства — завантаження фотографій для ілюстрування Вікіпедії, зокрема демонстрування наслідків російської агресії. При цьому важливо дотримуватися законів воєнного стану в Україні. Детальну інструкцію читайте в презентації за посиланням.

Бажаємо плідного волонтерства! Якщо матимете питання, пишіть нам за адресою info@wikimedia.org.ua.

Якщо у вас є організована група людей, яким цікаво активно долучитися до наповнення Вікіпедії (наприклад, студентська група чи спільнота волонтерів) — ми можемо провести окрему зустріч спеціально для неї.

Опубліковано у Наука і освіта, Поточні події | Теґи: , . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

3 Responses to Інформаційне волонтерство у Вікіпедії: чому воно важливе, як працює Вікіпедія та як до неї долучитися

 1. Сповіщення: Дайджест новин «Вікімедіа Україна» за лютий — березень 2022 року | Вікімедіа Україна

 2. Сповіщення: Боротьба з російською агресією крізь призму об’єктива: історія Сергія Петрова з Харкова | Вікімедіа Україна

 3. Сповіщення: «Вікі любить Землю»: фотоконкурс, перерваний війною | Про|стір

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s