Статтю про мене у Вікіпедії вилучили — що робити? 

У Вікіпедії є понад 1,1 мільйона енциклопедичних статей лише українською мовою — але існують чіткі правила щодо того, яким темам можна приділити окрему статтю і як ці статті мають виглядати. Статті, котрі правилам не відповідають, регулярно вилучаються.

Існують різні причини вилучення (наприклад, в україномовний розділ додали статтю іншою мовою — або стаття є занадто короткою для енциклопедії). Утім, найчастішою причиною є невідповідність критеріям значущості Вікіпедії — тобто умовам того, які теми заслуговують на окрему енциклопедичну статтю.

У очевидних випадках статтю може вилучити за своїм рішенням будь-хто із волонтерів-адміністраторів Вікіпедії, у більш дискусійних випадках це робиться за результатами відкритого обговорення, яке триває мінімум тиждень. Якщо стаття вилучена помилково — її завжди можна відновити.

Чому я не значущий? Я ж стільки всього зробив(ла) для України / свого міста / захисту тварин

У Вікіпедії досить специфічні критерії значущості і вони не корелюють напряму із вашими досягненнями, чеснотами чи цінністю для суспільства. Чимало достойних людей не мають статті про себе у Вікіпедії.

Зокрема для Вікіпедії важливо, щоби діяльність людини була істотно висвітлена у незалежних авторитетних джерелах. Загалом Вікіпедія покладається на зовнішні джерела для перевірки інформації — Вікіпедія є лише енциклопедією, яка агрегує доступну надійну інформацію, а не розповідає про раніше невідомі в суспільстві теми. Якщо про вас не писали чи недостатньо писали інші джерела — про вас не можна написати у Вікіпедії.

Детально про критерії значущості ви можете прочитати за цим посиланням; також є окреме правило про критерії значущості осіб.

То що робити, якщо статтю про мене вилучили?

Найефективніша порада — змиритися і нічого не робити. Вилучення статті про вас не є вічним рішенням. Можливо, через якийсь час ситуація зміниться. Наприклад, ви отримаєте нову посаду чи нагороду; про вашу діяльність з’явиться більше незалежних авторитетних джерел.

Зрештою, мати статтю про себе у Вікіпедії має також свої недоліки. Наприклад, якщо ви втрапите у скандал, про це можуть написати у статті про вас, і ви не зможете це проконтролювати. (Статті у Вікіпедії є енциклопедичними гаслами, а не персональними сторінками — у вас не більше прав у статті про вас, ніж у будь-кого іншого з дописувачів Вікіпедії).

А що все-таки робити, якщо попередня порада мені не підходить? 

Вилучення можна оскаржити на сторінці за посиланням — хтось із волонтерів-адміністраторів протягом кількох тижнів розгляне. При оскарженні треба навести аргументи, чому стаття про вас відповідає правилам Вікіпедії.

Аргументувати потрібно з посиланнями на конкретні правила Вікіпедії; в іншому випадку оскарження, ймовірно, закінчиться відмовою. (Звичайно, оскарження з аргументацією теж може закінчитися відмовою, якщо ця аргументація виявиться недостатньо сильною).

Тому радимо подаватися лише, якщо впевнені, що відповідаєте критеріям значущості Вікіпедії — зокрема про вас є кілька незалежних, авторитетних зовнішніх джерел, які істотно висвітлюють вашу діяльність. Далеко не всі джерела підходить під цей критерій — скажімо, сюди підходить детальний профайл про вас у національному медіа, але не підходить стаття, де вас коротко згадують як приклад. «Незалежність» джерела теж важлива — йдеться про відсутність афіліації з вами: тобто це не має бути сайт вашої компанії чи ваша особиста вебсторінка. 

Якщо таких джерел немає — спочатку організуйте, щоб вони з’явилися. Наприклад, найміть PR-консультанта, який організує про вас профайл у провідному медіа. А потім повертайтеся до відновлення про вас статті у Вікіпедії.

Чи можна заплатити за статтю у Вікіпедії?

Якщо ви знайдете когось, хто напише за вас статтю — теоретично так. Але не рекомендуємо цього робити з кількох причин.

Перш за все, дуже важлива річ, яку потрібно мати на увазі — не можна заплатити самій Вікіпедії за створення чи збереження статті. (І ми у ГО «Вікімедіа Україна» також не займаємося платним розміщенням статей чи платними консультаціями). Будь-яка оплата є оплатою третій особі, яка не має права вам щось гарантувати від імені Вікіпедії чи її спільноти.

Крім того, «ринок» платних статей досить нерозвинутий, і на ньому водяться шахраї. Отже, маєте ризик заплатити гроші і залишитися ні з чим. Тож витратити кошти на більш традиційні способи піару буде кращою інвестицією 🙂 

Читайте також:

Опубліковано у Вікіпедійне, Особистості, Публікації | Теґи: . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

1 Response to Статтю про мене у Вікіпедії вилучили — що робити? 

  1. Сповіщення: Дайджест новин від «Вікімедіа Україна» за вересень — жовтень 2022 року | Вікімедіа Україна

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s