Стратегія міжнародного вікіруху — куди ми рухаємося до 2030 року і як долучитися

У вересні у Берліні та онлайн пройшла міжнародна конференція Wikimedia Summit 2022, де обговорювали стратегію та майбутнє розвитку міжнародного вікіруху. З цієї нагоди розповідаємо про стратегію міжнародного вікімедійного руху — як та навіщо вона була прийнята, які завдання вона поставила, та як ви особисто можете долучитися.

Автор: Riesenspatz / Svenja Kirsch, Anna Lena Schiller, CC BY-SA 4.0.
Переклад на українську: користувачка Xnija

Що таке міжнародний вікірух і навіщо йому своя стратегія? 

Рух Вікімедіа — це глобальна спільнота, створена навколо Вікіпедії та інших проєктів Фонду Вікімедіа. Сюди входять волонтери-дописувачі Вікіпедії та її сестринських проєктів, як-то Вікіданих та Вікісховища; волонтери-розробники програмного забезпечення MediaWiki; працівники Фонду Вікімедіа і регіональних організацій — та всі інші причетні. 

Рух Вікімедіа був створений понад 20 років тому — і весь цей час він активно розвивається. Цей рух став неймовірним успіхом та культурним феноменом: Вікіпедія є одним із найбільших веб-ресурсів у світі, який безкоштовно служить мільйонам людей по всьому світу, а цінності вільних знань поширилися далеко за межі Вікіпедії.

Однак світ постійно змінюється, і рух Вікімедіа має грамотно використовувати свої ресурси (людей, гроші, популярність Вікіпедії), аби залишатися релевантним та адаптовуватися до нових викликів.

Таких викликів багато; ось лише два приклади: 

  • адаптація до технологічних змін (наприклад, зміни в форматі споживання контенту — голосові помічники черпають інформацію із Вікіпедії, але не посилають споживачів на сайт Вікіпедії, де можна показати їм банер з проханням пожертвувати гроші);
  • залучення нових спільнот, котрі були недопредставлені раніше (скажімо, як залучити більше дописувачів із Африки; як врахувати те, що переважна більшість із них читають та редагують Вікіпедію зі смартфона, часто навіть не маючи доступу до десктопного комп’ютера?)

Щоб ефективно вирішити ці та інші виклики, варто підійти до них стратегічно.

Якою є ця стратегія? 

У 2017 році був прийнятий стратегічний напрямок руху Вікімедіа, який мав відповісти на питання: чого ми хочемо разом досягти протягом наступних 15 років — та яку роль відігравати у світі у 2030 році?

Стратегічний напрямок сформульований так: «До 2030 року Вікімедіа стане основною інфраструктурою екосистеми вільних знань, і кожен, хто поділяє наше бачення, зможе приєднатися до нас». В його основі — два ключові принципи: знання як сервіс та рівний доступ до знань, зокрема для недопредставлених і недопривілейованих спільнот.

У 2020 році на основі цього стратегічного напрямку прийняли стратегічні рекомендації, які розділені на 45 конкретних ініціатив.

Автор: Fuzheado, CC BY-SA 4.0. Переклад на українську: користувачка Xnija

Які ініціативи зараз активні? 

Звичайно, неможливо зробити все й одразу. Тому 45 згаданих вище ініціатив були розділені за пріоритетністю — на втілення яких Фонд Вікімедіа та регіональні організації одразу приділили багато ресурсів, а якісь поки в меншому пріоритеті.

Автор: Abbad (WMF), CC BY-SA 4.0. Переклад на українську: користувачка Xnija

Повний список пріоритезованих ініціатив можна переглянути на зображенні вище. Із деяких прикладів:

  • Активно розвиваються хаби, які зрештою мають децентралізувати гроші та ресурси на регіональний рівень та ефективніше допомагати місцевим спільнотам, ніж Фонд Вікімедіа зі штаб-квартирою у Сан-Франциско. «Вікімедіа Україна» залучена у підготовку хабу Центрально-Східної Європи, а також стала членом-засновником організації «Вікімедіа Європа».
  • Фонд Вікімедіа запустив платний API для великих компаній. Хоча для звичайних читачів доступ до знань, створених вікімедійцями, завжди був і буде вільним, беручи гроші за додаткові технічні послуги для великих компаній, Фонд Вікімедіа зможе створити додатковий ресурс прибутку для підтримки роботи Вікіпедії та вікіруху.
  • Розроблено Універсальний кодекс поведінки вікімедійного руху — обов’язковий мінімум очікуваних і неприйнятних стандартів поведінки у всіх проєктах і просторах Вікімедіа.
  • Ведеться робота над Хартією Руху — документом, що визначить ролі та обов’язки всіх членів і організацій Руху Вікімедіа.

Як можна долучитися? 

Чимало з ініціатив для втілення міжнародної стратегії регулярно потребують волонтерів.

За міжнародними новинами (вони поширюються англійською мовою, але також часто перекладаються на інші) можна стежити, наприклад:

Декотрі із окремих ініціатив мають свої регулярні новинні розсилки — як-то щомісячна розсилка Редакційного комітету Хартії Руху.

Якщо ви відчуваєте в собі сили реалізувати новий проєкт, який допоможе розвитку котроїсь із ініціатив стратегії, Фонд Вікімедіа пропонує гранти в межах програми «Movement Strategy Implementation Grants» («Гранти на імплементацію стратегії Руху»). 

Опубліковано у Конференції, Особиста думка, Поточні події. Додати до закладок постійне посилання.

1 Response to Стратегія міжнародного вікіруху — куди ми рухаємося до 2030 року і як долучитися

  1. Сповіщення: Дайджест новин від «Вікімедіа Україна» за вересень — жовтень 2022 року | Вікімедіа Україна

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s