Всеукраїнський день бібліотек 2022: головні проєкти програми «БоГеМА»

Сьогодні, 30 вересня, ми вітаємо усіх бібліотекарів та бібліотекарок з професійним святом — Всеукраїнським днем бібліотек. До цієї дати розповідаємо про головні проєкти, які за останній рік реалізували у рамках програми «БоГеМА».

БоГеМА — це ініціатива громадської організації «Вікімедіа Україна», яка покликана спонукати бібліотеки, галереї, музеї та архіви долучатися до поширення вільних знань та реалізовувати проєкти разом з вікіспільнотою для наповнення вікіпроєктів. 

Культурна спадщина та видатні постаті

Із 5 жовтня до 5 листопада 2021 року до участі у конкурсі «Культурна спадщина та видатні постаті» ми запрошували бібліотекарів та всіх охочих долучатися до конкурсу з наповнення україномовного розділу Вікіпедії статтями про об’єкти культурної спадщини та видатних людей України. 

До нього долучились 54 користувачі та користувачки, вони внесли понад тисячу правок із гештеґом #biblio2021 до 830 статей. 

Розповідаємо про детальні результати конкурсу у цій статті.

#1Lib1Ref

З 15 січня до 5 лютого в українському розділі Вікіпедії, синхронно із світом проходила міжнародна акція #1Lib1Ref — її метою є зробити Вікіпедію надійнішою, додаючи джерела до статей, які цього потребують. До неї долучилися понад 50 користувачів та користувачок, які зробили понад 1000 корисних редагувань у 700+ статтях на різні теми.

З-поміж Вікіпедій мовами Центрально-Східної Європи за кількістю учасників ми випередили мовні розділи сербською, польською, македонською; а за кількістю статей — ще й румунською та чеською мовами.

Детальніше про результати читайте тут.

З 15 травня до 5 червня міжнародна кампанія #1Lib1Ref в Україні проходила знову. Результатом цієї акції стали 108 редагувань на 87 сторінках від 14 користувачів. 

До організації та провадження акції в Україні долучитись 15 волонтерів. Разом ми інформували бібліотекарів та спільноту про важливість посилань на достовірні джерела у статтях Вікіпедії, запрошували до участі в акції, допомагали новим користувачам та працювали над перевіркою внеску учасників та учасниць.

Більше про результати кампанії у нашій статті.

Міжнародний день музеїв

З 4 до 18 травня на честь Міжнародного дня музеїв відбувся міжнародний конкурс у Вікіданих. За його результатами Україна, вперше взявши участь у цьому заході, фінішувала на п’ятому місці за розміром внеску конкурсу у Вікіданих серед 26 країн та регіонів.

Загалом у міжнародному конкурсі взяли участь 979 користувачів та користувачок, з них 73 працювали над тематикою українських музеїв. За період проведення конкурсу 24 користувачі з України та світу спільно зробили 10 351 редагування.

​​

Більше про конкурс та його результати можна прочитати за посиланням.

Тиждень музеїв

З 15 до 22 травня проходила тематична кампанія «Тиждень музеїв» в українській Вікіпедії. Вона була присвячена створенню та покращенню статей про українські музеї, їх виставки та експонати. 

У межах тижня 16 користувачів та користувачок поліпшили близько 40 статей, інформуючи про українські музеї локально та у світі; сформували списки статей про музеї регіонально, заохочуючи вікіпедистів до подальшої роботи над цією темою.

Детальніше дивіться за цим посиланням.

Криза і БоГеМА

11 серпня на Вікіманії — щорічній міжнародній конференції вікіруху — відбулася панель під назвою «Криза і БоГеМА» (Crisis and GLAM). У ній взяли участь Ганна Осадчук, менеджерка освітніх та культурних програм ГО «Вікімедіа Україна», та Вячеслав Мамон, бібліотекар і вікімедієць з Харкова.

Тема цієї панелі — яку роль відіграє відкритий доступ до інформації про культурну спадщину для збереження знань людства під час катаклізмів, криз та надзвичайних ситуацій.   

Під час свого виступу Вячеслав Мамон розповів, що багато рідкісних книг та архівних документів перебувають у фондах під загрозою знищення. Завантаження попередньо відсканованих книг та документів зараз є одним з його основних завдань, як бібліотекаря. Надалі, після відновлення безпечного доступу до фондів бібліотеки, за підтримки ГО «Вікімедіа Україна» планує опублікувати на Вікісховище рідкісні книги, які перебувають у суспільному надбанні.

Ганна Осадчук розповіла про проєкти, які українська вікіспільнота організувала для збереження культурної спадщини, яка опинилася під загрозою через російську збройну агресію. Як приклад — Проєкт:Культурна спадщина України, що закликає користувачів доповнювати Вікіпедію світлинами та інформацією про пам’ятки України, що вже втрачені чи перебувають під загрозою внаслідок вторгнення.

Більше про панель «Криза і БоГеМА» на Вікіманії читайте за посиланням.

Зустріч координаторів БоГеМА 2022

14—16 вересня 2022 року Європейську зустріч координаторів БоГеМА 2022 відвідала українська вікімедійниця та членкиня ГО «Вікімедіа Україна» Анна Хроболова. Також на відкритті зустрічі віддалено виступив координатор програм «Вікімедіа Україна» Антон Процюк. Детальніше про подію читайте за посиланням.


Ще раз вітаємо бібліотекарів та бібліотекарок з професійним святом та до зустрічі у нових проєктах в рамках програми «БоГеМА»!

Опубліковано у БоГеМА, Поточні події | Теґи: . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

1 Response to Всеукраїнський день бібліотек 2022: головні проєкти програми «БоГеМА»

  1. Сповіщення: Дайджест новин від «Вікімедіа Україна» за вересень — жовтень 2022 року | Вікімедіа Україна

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s