18 серпня почалися і до 31 серпня тривають вибори до Ради повірених Фонду Вікімедіа. Непосвяченим ця фраза може нічого не сказати, але в міжнародному середовищі редакторів Вікіпедії і сестринських проєктів це одна з найвагоміших подій, що відбувається раз на кілька років. Цікаво поглянути на все це збоку: кого і куди, хто і навіщо обирає.
Що це за Фонд?
Фонд Вікімедіа (англ. Wikimedia Foundation Inc.) — це неприбуткова організація у США, яка опікується серверами, на яких розміщена Вікіпедія та її сестринські проєкти. Зокрема, Фонд володіє правами на торгові марки і займається збором пожертв через банери, які ви бачите у Вікіпедії раз на рік. Фонд можна назвати частинкою широкого руху Вікімедіа — великої множини тих, хто займається поширенням вільних знань через редагування проєктів Вікімедіа; доволі центральною частинкою.
У Фонді зараз працює понад 450 працівників і підрядників з усього світу. Вони займаються збором пожертв, розробкою програмного забезпечення, юридичними питаннями, підтримкою спільноти волонтерів, аналітикою, партнерствами тощо. Керує працівниками найнятий виконавчий директор / CEO Фонду Вікімедіа.
Але вирішує, куди це все буде рухатися, керівний орган організації — Рада повірених (англ. Board of Trustees). Члени Ради працівниками не є, і потрапляють вони до неї не за співбесідою. Рада повірених Фонду Вікімедіа складається з трьох когорт членів: по-перше, призначені самою Радою особи (люди з навичками, які особливо потрібні і кого навмисно шукають на цю роль), по-друге, обрані голосуванням регіональних організацій (на такому голосуванні організацій у 2016 році до Ради потрапила Наталія Тимків з української вікіспільноти) і наостанок — вибрані, так би мовити, всенародним голосуванням. Саме за таких чотирьох кандидатів і проходитиме голосування до кінця серпня.

Авторка фото: Alshafei86, вільна ліцензія CC BY-SA 4.0
Як це впливає на вікімедійців?
Вікімедійцями називають усіх дописувачів-волонтерів Вікіпедії та її сестринських проєктів (Вікіджерел, Вікіцитат, Вікімандрів та інших). Саме ці люди пишуть статті, додають зображення, слідкують за актуальністю контенту — і проводять різноманітні заходи, щоб залучити більше таких же дописувачів. Фонд Вікімедіа на вміст вікістатей напряму не впливає, але від нього цілком залежить розвиток інфраструктури і те, чи матимуть вікімедійці гроші на свої проєкти та заходи.
До обов’язків Ради повірених входить:
- затвердження довготермінового стратегічного плану Фонду;
- затвердження політик (у рідкісних випадках, коли є правові підстави впливати на вміст: скажімо, так було ухвалено правило Вікіпедії про біографії живих людей, яка вимагає особливої редакторської уваги до інформації, яка впливає на життя);
- офіційно визнає афіліати (регіональні відділення, групи користувачів і тематичні організації, яким, зокрема, дозволено використовувати торгові марки Вікіпедії та вікіпроєктів);
- визнає інші форми співпраці (з неафілійованими організаціями в русі Вікімедіа);
- вирішує, на розв’язання яких проблем виділятимуться ресурси.
Як керівний орган Рада ініціює і затверджує масштабні зміни. Найважливіше можна звести до двох тверджень: Рада вирішує, на що будуть витрачені гроші Фонду, і Рада вирішує, як будуть змінюватися проєкти Вікімедіа. Вирішує, звичайно, не одноосібно. Волонтери у жодному разі не є Фондові прямо підпорядкованими і навпаки, міжнародна спільнота — як безпосередня сила, яка створила і рухає Вікіпедію — має силу і право домагатися рішень. Зараз існує колективно вироблена Стратегія руху Вікімедіа, яка визначає, куди рухається глобальна спільнота дописувачів. Але Рада і далі вирішує, куди буде рухатися і на що виділятиме зібрані з пожертв гроші Фонд.
І саме це надзвичайно важливо в кінцевому результаті. Від того, які люди туди входять, чи вони розуміють, що потрібно місцевим редакторам Вікіпедії, як вони знаходять баланс потреб редакторів / читачів / партнерів / піару / урядів / сторонньої аудиторії, залежить, над чим працюватимуть працівники і чи будуть задоволені бажання волонтерів — чи то ті, які стосуються інтерфейсу сайтів, чи ті, що стосуються фінансової підтримки починань і конкурсів.
До кольору до вибору: хто там балотується?
Щоб проголосувати на цих виборах, головне — бути зареєстрованим користувачем Вікіпедії і мати сумарно не менше 300 редагувань (є кілька додаткових критеріїв). У всьому світі є не менше 70 тисяч виборців, які зможуть взяти участь у голосуванні.
Вибирати, на щастя, є з кого — свої програми висунули 19 кандидатів. 4 жінки і 15 чоловіків різного віку — вони різні за багатьма характеристиками. Серед країн, з яких вони походять, Алжир, Бельгія, Бразилія, Велика Британія, Індія, Іспанія, Італія, Кот-д’Івуар, Мексика, Нідерланди, Німеччина, Палестина, Південна Африка, США, Франція. За професією у реальному житті є розробники програмного забезпечення, лікар, військовий інженер, викладачі, засновники компаній, радіоастроном, маркетологи, дослідники, спеціалісти з комунікацій. Практично всі мають широкий досвід волонтерства і роботи в громадських організаціях. Усі є вікіпедистами не менше 5 років, а дехто і всі 18.
Цьогорічні вибори акцентують увагу на різноманітті досвіду, яким мають володіти кандидати до Ради повірених. При балотуванні усі вони мали зазначити особливості свого життя: місця роботи, місця проживання, мови, якими вони володіють, досвід проживання за різних політичних режимів — усе те, що потім посприяє кращому розумінню Радою нескінченних варіацій таких же особливостей серед волонтерів. Фонд, який підтримує міжнародну спільноту, не може собі дозволити однобоке керівництво: виключно людей з одного континенту чи людей, які володіють лише однією мовою, чи тих, хто не може уявити собі складнощів, які переживають волонтери в країнах, де Вікіпедія заборонена, бо самі ніколи не стикалися з утисками.
Україномовна спільнота стабільно має один з найвищих показників явки на такі вибори: у 2015 році це були понад 25 %, у 2017 — понад 26 % при середньому показникові менш як 10 %. Для полегшення цьогорічного вибору складено зведену таблицю інформації про кандидатів на сторінці Вікіпедія:Вибори_Вікімедіа-2021 українською мовою.
Глобальна спільнота руху Вікімедіа завжди була і залишається базованою на дописувачах-волонтерах: вони створюють тексти і медіавміст, вони опрацьовують неймовірні обсяги матеріалів, щоб подати читачам перевірену й актуальну інформацію, реагуючи на виклики часу і потреби читачів. На виборах 2021 спільнота обирає частину тих, хто відповідальний за неї і прийматиме важкі управлінські рішення наступні три роки. Рада повірених завжди отримує відгуки від своєї спільноти і наразі практично неможливо ухвалити щось важливе без її відома. В цьому плані це, напевно, гарний зразок громадянського суспільства.
Як взяти участь у голосуванні?
Щоб узяти участь в голосуванні:
- Перевірте, чи маєте право голосу; критерії можна прочитати за посиланням
- Ознайомтеся із принципами голосування
- Вивчіть список кандидатів та вирішіть, за кого проголосуєте
- Проголосуйте до 31 серпня 2021 року
Долучайтеся до виборів та впливайте на майбутнє Вікіпедії уже зараз!
Сповіщення: У Києві пройшов форум «20 років Вікіпедії: успіхи та перспективи» | Вікімедіа Україна
Сповіщення: Дайджест новин «Вікімедіа Україна» за серпень—вересень | Вікімедіа Україна
Сповіщення: Проголосуйте на виборах Ради повірених Фонду Вікімедіа до 6 вересня | Вікімедіа Україна