Що «Вікімедіа Україна» реалізувала у 2022 році: 10 проєктів

2022 рік був найскладнішим в історії незалежної України — але українська спільнота і «Вікімедіа Україна» невпинно продовжували роботу із розвитку вільних знань українською мовою.

Детальний звіт про нашу роботу у цьому році ми опублікуємо у лютому наступного року, а тим часом розповідаємо про частину із того, що «Вікімедіа Україна» реалізувала у 2022 році — десять проєктів та програм.

1. Підтримка вікіспільноти під час війни

Із початком повномасштабного російського вторгнення ГО «Вікімедіа Україна» надає підтримку членам української спільноти Вікіпедії та вікіпроєктів, які постраждали чи можуть постраждати від наслідків російської війни.

Детальніше: сторінка програми на нашому сайтіпортал «Вікіпедія:Війна»

2. Історії вікімедійців під час війни

Війна — це джерело тисяч історій повсякденної стійкості та героїзму українців. Про деякі з них ми розповідали (і продовжуємо це робити) українській та міжнародній вікіспільноті.

Наприклад, ми писали про Вячеслава Мамона, який із перших днів відкритого вторгнення продовжував редагувати Вікіпедію із бомбосховища у Харкові; користувача Wanderer777, який особисто пережив трагедію Маріуполя; Анастасію Петрову, яка з самого початку великої війни волонтерила в режимі 24/7, щоб допомогти постраждалим від війни.

Детальніше: архів історій українською мовоюсписок історій англійською мовою

Вячеслав Мамон працює у бомбосховищі у Харкові (Cheatman99, CC BY-SA 4.0)

3. Фотоконкурс «Вікі любить пам’ятки» — майже 14 тисяч світлин української культурної спадщини

Одним із найбільших наших проєктів є «Вікі любить пам’ятки» — фотоконкурс, присвячений пам’яткам культури України. Його метою є зібрати якомога повнішу базу вільних світлин української культурної спадщини; ми проводимо його щорічно починаючи із 2012 року.

Цього року конкурс пройшов у обмеженому форматі через російське вторгнення — але успішно відбувся. Вікісховище та Вікіпедія поповнилися майже 14 тисячами світлин української культурної спадщини, які висвітлюють понад 5,3 тисячі пам’яток; зокрема 351 пам’ятку, проілюстровану вперше за історію фотоконкурсу.

Детальніше: перша статистика «Вікі любить пам’ятки» 2022

4. Вікімарафон до дня народження української Вікіпедії

Щорічно до дня народження Вікіпедії у кінці січня ми організовуємо Вікімарафон — кампанію, метою є залучити якомога більше нових волонтерів та волонтерок до наповнення Вікіпедії.

У січні 2022 року до п’ятиденного марафону долучилися близько 300 учасників та учасниць, які започаткували 850 нових статей. Попри карантинні обмеження, які ще на той час були актуальними, відбулося понад 30 онлайнових та офлайнових подій по всій Україні.

Детальніше: допис про результати Вікімарафону

Вікімарафон 2022 у Покровській бібліотеці, Дніпропетровська область (Atoly, CC BY-SA 4.0)

5. Вікіманія — Україна в очах міжнародної вікіспільноти

У серпні пройшла Вікіманія — щорічна глобальна конференція для міжнародного вікімедійного руху. Захід проходить із 2005 року, але цього року Україна була представлена на ньому найкраще за всю історію.

Зокрема ми розповіли міжнародній вікіспільноті про те, як російська війна в Україні вплинула на українську вікіспільноту і як українці зберігають культурну спадщину під час війни; а також створили відео про красу української культури для відкриття Вікіманії

Детальніше: тези із виступу про українську вікіспільнотутези із виступу про українську культурну спадщинувідео про українську культуру для відкриття Вікіманії

Відео про українську культуру до відкриття Вікіманії

6. Вікіконференція 2022 — онлайн, Київ, Львів, та Харків

Кожного року ми збираємо вікіспільноту з усієї України, щоб спільно обговорити розвиток Вікіпедії, вікіпроєктів та вільних знань. 2022 рік не став винятком: Вікіконференція пройшла у першій половині жовтня у формі чотирьох зустрічей: онлайн і у трьох містах.

До онлайн-дня у прямому ефірі долучилися 45-50 людей, а 48 учасників та учасниць відвідали офлайнові зустрічі. Із привітаннями до української спільноти звернулися співзасновник Вікіпедії Джиммі Вейлз і директорка міжнародного Фонду Вікімедіа Маріани Іскандер.

Основною темою конференції була роботи вікіспільноти під час війни, але також були корисні технічні тренінги, обговорення розвитку сестринських проєктів Вікіпедії, презентація новин міжнародної вікіспільноти — і багато інших тем.

Детальніше: допис про те, як пройшла Вікіконференціявідеоогляд офлайн-подій

Колаж групових фото усіх зустрічей Вікіконференції 2022 (Віталій Петрушко, Kharkivian, Tohaomg; CC BY-SA 4.0)

7. Конкурс «Вікі любить Землю» на міжнародному рівні — майже 40 країн

Уже майже десять років «Вікімедіа Україна» проводить фотоконкурс «Вікі любить Землю», присвячений пам’яткам природної спадщини. Започаткований Україні, він став міжнародним із 2014 року.

На жаль, у 2022 році через російське вторгнення ми не змогли провести конкурс в Україні (натомість провели кампанію з ілюстрування української природи у Вікіпедії та Вікіданих — про її результати читайте за посиланням). Утім, українська команда продовжувала підтримувати конкурс на міжнародному рівні.

Навіть попри відсутність України, цього року у міжнародному конкурсі взяла участь рекордна кількість країн — 39. Вікісховище отримало майже 50 тисяч нових фото природоохоронних територій від понад 3,5 тисяч учасників та учасниць з усього світу.

Детальніше: найкращі світлини міжнародної частини конкурсу «Вікі любить Землю» 

Острів Сіма, Португалія — фото, яке перемогло на міжнародному конкурсі «Вікі любить Землю» у 2022 році (Neide José Paixão, CC BY-SA 4.0)

8. Кампанії #1Lib1Ref — робимо Вікіпедію надійнішою

#1Lib1Ref — це регулярна міжнародна акція, метою якої є залучати бібліотекарів до наповнення Вікіпедії авторитетними джерелами. Вона проходить двічі на рік, і обидва рази у 2022 році українська Вікіпедія долучалася до кампанії: у січні—лютому і травні—червні.

Завдяки роботі близько 60 учасників і учасниць майже 800 статей Вікіпедії українською мовою стали трохи кращими та надійнішими. У кінці січня у межах кампанії пройшов тренінг для працівників Харківської державної наукової бібліотеки імені В. Г. Короленка.

Детальніше: «День музеїв 2022 та #1Lib1Ref: міжнародні культурні проєкти в українському вікіпросторі»

Тренінг у Харківській державній науковій бібліотеці імені В. Г. Короленка 27 січня 2022 року (Telehina, CC BY-SA 4.0)

9. Кампанії задля покращення гендерного балансу у вікіпроєктах

Регулярно «Вікімедіа Україна» проводить заходи, спрямовані на те, щоб наповнити вікіпроєкти українською мовою статтями про видатних жінок — і таким чином покращити гендерний баланс.

Протягом березня—травня пройшла міжнародна кампанія WikiGap Challenge. Цьогоріч «Вікімедіа Україна» не проводила окремого конкурсу в українській Вікіпедії через війну, однак запрошувала українську вікіспільноту приєднуватися до міжнародного марафону. Три українські вікіпедисти увійшли до числа його переможців; загалом в україномовному розділі Вікіпедії 14 учасників та учасниць опрацювали близько 980 статей.

У листопаді пройшов марафон «Це зробила вона» в українській Вікіпедії, присвячений захисницям України та іншим видатним жінкам. Майже тридцять учасників та учасниць створили та поліпшили близько 440 енциклопедичних статей.

У Вікіцитатах відбулася кампанія «Це сказала вона». Про його детальні результати ми ще напишемо окремо, але попередньо майже 20 учасників та учасниць опрацювали понад 400 статей.

Детальніше: «три українські вікіпедисти увійшли до переможців міжнародного WikiGap Challenge»результати марафону «Це зробила вона» 2022

10. Освітні співпраці: посібник для вчителів, конкурс «Вікіпедія для школи», співпраця з університетами

Вікіпедія та її сестринські проєкти — це невичерпне джерело можливостей для навчального процесу у школах та університетах. Ми допомагаємо усім охочим їх відкривати.

На початку року вийшов друком посібник для освітян під назвою «Використання Вікіпедії та сестринських вікіпроєктів в освітньому просторі» від ГО «Вікімедіа Україна».

Протягом року ми підтримували Освітню програму в окремих навчальних закладах — наприклад, у Національному університеті «Львівська політехніка».

Також на початку року тривав конкурс статей «Вікіпедія для школи», у межах якого освітяни й усі охочі покращували у Вікіпедії статті на теми шкільної програми.

Детальніше: «вийшов друком посібник для освітян від ГО “Вікімедіа Україна”»допис про Освітню програму у НУ «Львівська політехніка» результати конкурсу статей «Вікіпедія для школи» 2021—2022  


Згадані вище проєкти — лише частина нашої роботи за цей рік. Щоб дізнатися більше, читайте архів щомісячних новинних дайджестів. Детальний звіт за 2022 рік ми опублікуємо до кінця лютого 2023 року.

Опубліковано у Результати | Теґи: . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

1 Response to Що «Вікімедіа Україна» реалізувала у 2022 році: 10 проєктів

  1. martynukunpukrnet коментує:

    Щиро дякую всім за Честь і Гідність, за Незламність і Сміливість, за Гордість і Нескореність. Вірю в Перемогу України і вірю в кожного, хто наближає Перемогу. Наразі ми всі маємо одну спільну мрію – Перемога! І всі разом, і кожен та кожна на своєму місці робимо все можливе, щоб її наблизити. Я безмежно вдячний та схиляюсь перед усіма, хто віддав за Україну своє життя та своє здоров’я. Вічна пам’ять полеглим. Я безмежно вдячний першим добровольцям які зупинили першу хвилю навали росіян. Ми ніколи не були “братніми” народами. Ми різні. Ця війна заключна битва в 369 – річній війні двох різних цивілізацій, двох різних культур, двох різних світів. Не маємо права програти! Якщо наразі дамо слабинку і підемо на “компроміси”, “перемовини”, “замирення” або зробимо поступку в питаннях “мова – язик”, культура, література, цивілізація, історія – літопис – то через тридцять років наші онуки будуть воювати з цими же “братами-росіянами”. Заради наших дітей пам’ятаймо про це. Пам’ятай’мо якою ціною нам дістається наше право на вільне життя. Я не маю жодних сумнівів у тому, що ми переможемо! Напередодні Нового 2023 року загадую спільне бажання – нашої якнайшвидшої Перемоги! Слава Україні!

    Подобається

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s